Kahramanlık Batman'a ağır gelmeye başlamış

Kahramanlık Batman'a ağır gelmeye başlamış
Kahramanlık Batman'a ağır gelmeye başlamış
Yönetmen Christopher Nolan, kahramanlık olgusunu sorgularken, filmin en iyi performansını Joker karakterini canlandıran Heath Ledger gösteriyor
Haber: ŞENAY AYDEMİR / Arşivi

 

 

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

YAPIM NOTLARI İÇİN TIKLAYIN

BATMAN JOKER HAKKINI KULLANIRSA...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

SON JOKER, LEDGER'İN ARDINDAN...DİLAY YALÇIN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

BATMAN ÖRÜMCEK ADAMI YENDİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Chistopher Nolan, 2000 yılında 32 yaşındayken çektiği "Momento" ile uluslararası bir üne kavuştuğunda bir çok otoriteye göre, sinemanın gelecek vaadeden en önemli isimlerinden birisi olarak gösterilmişti. İki yıl sonra "Insomnia" ile övgüler almaya devam eden yönetmenin büyük bütçeli bir Batman filmini yöneteceği haberi yayıldığında türün sevenleri için meraklı bir bekleyiş başlamıştı. 2005 yılında vizyona giren "Batman Begins", kimi eleştirmenlerce o zamana kadar çekilen en iyi Batman filmi olarak kabul edildi. Nolan, Batman'ın fantastik unsurlarından arındırarak mümkün olduğu kadar dünyevi kılmaya çalışıyor, adeta "kahraman doğulmaz, kahraman olunur" fikrini işliyordu. Nolan'ın yaptığı bir diğer yenilik de, daha önce çekilen Batman filmlerinin yönetmenleri Tim Burton ve Joel Schumacher'in hikayenin geçtiği Gotham şehrinin karanlık, tekinsiz gotik yorumunu değiştirmek oldu. Nolan'ın Gotham'ı büyük gökdelenler ve suçlularla dolu her hangi bir Amerikan kentinden farksız değildi.
Yönetmen, geçen hafta Amerika'da gösterime girdiğinde ilk üç günde 155 milyon dolar hasılat elde ederek tüm zamanların en iyi haftasonu açlışını gerçekleştiren ikinci film "Batman: The Dark Knight/Kara Şövalye"de de bu yaklaşımını sürdürüyor.

Kahramanlık başa bela
"Batman Başlıyor"da, annesi ve babasının ölümüne tanıklık eden Bruce Wayne'in "nasıl kahraman olunur" sorusunun peşinden sürüklenişine ve iç çatışmalarına uzun uzadıya yer veren ve bir anlamda "aksiyona felsefe katan" Nolan, bu kez kahramanlığın sürdürülebilir ve meşru bir zeminde olup olmaması gerektiği üzerine kafa yoruyor. Gotham, şehri yine büyük suç örgütlerinin cirit attığı bir hal almıştır. Bu örgütlere karşı polisle birlikte hareket eden Batman hakkındaki duygular ise karışıktır. Halkın bir bölümü Batman'in bir kahraman olduğuna inanırken, ağırlıklı bir bölümü ise onun bir suçlu olduğunu düşünmektedir. Kahramanlık mitinin altında fazlasıyla ezilen Batman'in imdadını gözü pek bölge savcısı Harvey Dent yetişir. Gücünü yasalardan alan Dent'in ideal bir kahraman olacağını ve belki de emekliye ayrılabileceğini düşünen Batman bütün desteğini Dent'e verir. Ancak, Dent'in kahraman olmanın ağır yükünü taşıyamayacağı çok geçmeden ortaya çıkar.
Kısaca ilk filmde "Nasıl kahraman olurum" diye soran Batman bu kez "kahramanlıktan nasıl kurtulurum" sorusu ile cebelleşmeye başlıyor.

Nedensiz terör: Joker
Ama filmi domine eden ne kusursuza yakın görselliği, ne de Batman'ın kahramanlıkla ilgili takıntıları. Hem Batman'in, hem de Dent'in kusurlarını ve açmazlarını ortaya çıkaran bir karakter olarak Joker filmin esas kahramanı. Son rol olarak Joker'i canlandıran Heath Ledger'in bu yılın başlarındaki trajik ölümünün yarattığı etki bir yana; Nolan'ın yarattığı karaktere Ledger'in kattığı oyunculuk gücü filme ayrı bir tat katıyor. Gotham'ı kontrol altında tutan mafya babalarını dize getiren, polise ve Batman'a zor anlar yaşatan Joker; Dent'in içindeki intikan ateşini körükleyerek yeni kahraman adayının yetersizliklerini; yaptığı şeyi güç için yapmadığını göstererek de Batman'i çaresizliğini ortaya çıkarıyor.

Hepimiz aynı gemideyiz Filmde geçen "Bazı insanlar para gibi mantıklı şeyler aramazlar. Dünyanın yanıp kül olduğunu görmek isterler sadece" sözleri Joker'in amacını da özetliyor gibi. O kaos ve anarşi istiyor. Joker'in "terör" sevdasının ve bu soruna karşı mücadele yöntemlerinin ahlaki ve meşru olup olmaması gerektiğine dair tartışma bugünün de en önemli sorunlarından birisi kuşkusuz. Ancak, Nolan bu sorunun sağduyu ile çözülebileceğini düşünüyor olmalı. Zira, birinde mahkumların, diğerinde sıradan insanların olduğu iki geminin joker tarafından havaya uçurulacağı sahnede, farklı bir vurgu yaparak, kahramanlığı da bir anlamda toplumsallaştırıyor.
Film hakkında bu kadar çıkarımda bulunmak, aksiyon severlerleri tedirgin edebilir. Ama söylemek gerek ki, film, bu türün sevenlerini de ziyadesiyle memnun edecek. Christian Bale ve Aaron Eckhart gibi iki genç oyuncunun yanında Michael Cane, Morgen Freaman ve Garry Oldman gibi ustalar filme ayrı bir renk katıyor. Ama Heath Ledger'in Joker yorumu filmin en göze çarpan performansı.