Katil sevgililerin gerçek hikayesi

Katil sevgililerin gerçek hikayesi
Katil sevgililerin gerçek hikayesi
Seri katiller ansiklopedisini karıştırırken gördüğü katil çiftin hikâyesini filme çekmeye karar veren Emmy ödüllü yönetmen Todd Robinson bir dönemi yeniden inşa etmiş. John Travolta için bir yıl beklemiş, Gandolfini'den ise önceleri tırsmış...

 

 FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

Yönetmen: Todd Robinson

Senaryo: Todd Robinson

Oyuncular: John Travolta, James Gondolfini, Jared Leto, Selma HayekYapım Notları

‘Yalnız Kalpler’ filminde, Amerika’da yaşamış Martha Beck ve Raymond Fernandez isimli katil çiftin işledikleri cinayetler ile onları takip eden Elmer C. Robinson isimli dedektifin trajik öyküsü, birbirine bağlantılı olarak anlatılmaktadır. Dedektif Elmer C. Robinson’un hikayesindeki trajik nokta, bu çifti izlerken eşini kaybetmesidir. Elmer C. Robinson, 1940-50’li yıllarda Nassau bölgesinin dedektifidir ve işi her şeyden önemlidir. Robinson uzun saatler boyunca önemli olmayan bir dava üzerinde çalışırken, eşini kaybeder. Filmde John Travolta ( Be cool, Ladder 49) dedektif Emler C. Robinson’u, onun çalışma arkadaşını Charles Hildebrandt’ı ise James Gandolfini ( All the Kings Men, The Sopranos), soğukkanlı cinayetler işleyen ve kadınları yalnız kalpler ilanları ile kandırıp öldüren çiftten Raymond Fernandez’i Jared Leto ve Martha Beck’i ise Selma Hayek canlandırıyor. Yönetmen ve yazar Todd Robinson ise bu güçlü hikayeyi sadece beyazperdeye taşımakla kalmıyor ayrıca dedektiflerin de izini sürüyor. Bu hikaye daha önce filme alınmasına, katiller üzerinden bir çok film versiyonunun yapılmasına karşın, Yalnız Kalpler ne ‘Honeymoon Killers’ ne de ‘Lovely Hearts’ gibi içerik taşımaktadır. ‘Yalnız Kalpler’de dedektiflerin de hikayesinin verilmesine dikkat edilmiştir. Yönetmen ve yazar Todd Robinson, dedektif Emler C. Robinson’un torunudur. Todd Robinson düşüncelerini şöyle açıklıyor: Bu hikayeler ailemizde pek konuşulmazdı. Dedem sessiz bir insandı ama iyi bir hikaye anlatıcısıydı. Ne zaman bir hikaye anlatmaya başlasa, o sert hikayelerin içinde mutlaka bir komik unsur bulunurdu.

 

 

Yeniden Geçmişe Yolculuk
Emmy ödüllü senarist ve yönetmen Todd Robinson yeni projesi için araştırma başlamıştı.
Bir yapımcı arkadaşı ona bu filmi çekmek için ilham veren fikri söyleyince, Robinson ‘Yalnız Kalpler’ filmini çekmeye karar verir. Todd Robinson şöyle anlatıyor: Yapımcı arkadaşım gerçek suç üzerine bir fikir ortaya attı. Hatta bana seri katiller ansiklopedisini araştırma için gönderdi. Ansiklopediye bakarken Martha Beck ile Raymond Fernandez ile karşılaştım.” Yönetmen Robinson’ın aklına o sırada dedesinin bu katil çift üzerine anlattığı hikayeler gelir. Bu bağlantı üzerine, yönetmen bu ünlü çiftin davasını yeni film projesi olarak çekmeye karar verir. Senaryonun yazımı bittikten sonra Robinson’un aile fotoğrafları ve 1940-50’li yıllarla ilgili kitapları, görsel malzeme olarak filmin çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Oyuncu seçiminde yönetmen Todd Robinson’un ilk seçimi John Travolta’ydı. Robinson şöyle açıklıyor: John başrol için benim ilk düşündüğüm isimdi. Onun iyi bir oyuncu olması, bizim 1 yıl boyunca onu beklememizin en önemli sebebiydi. Todd Robinson bu proje için yaklaşık 400 aktörle görüştü. Fakat başrol için kafasında hep John Travolta vardı. John Travolta ise bu konudaki görüşlerini şöyle aktarıyor: “Bu film için beni düşündüklerinde, James Gandolfini de bu projede ben olursam kendisinin de seve seve yer alacağını belirtmiş. Senaryo ile birlikte iliştirilen notta bunları okuyunca, bu projeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım. Gandolfini’nin de bu projede yer alması hoşuma gitti. Filmle ilgili unsurları etraflıca düşünündüm ve senaryoyu da bu gelişmeler çerçevesinde okuduktan sonra çok sevdim ve filmde oynamaya karar verdim.” John Travolta ile James Gandolfini daha önce ‘A Civil Action’ ve ‘She’s so Lovely’ filmlerinde birlikte oynadı.

John Travolta’nın filmdeki performansı ile ilgili düşüncelerini Yönetmen Todd Robinson şöyle açıklıyor: John’un performansı hemen göze çarpmıyor, aslında oyunculuğu gözlerinde…Gözlerine bakınca ne düşündüğünü anlıyorsunuz. İyi oyuncular boş bir tual gibidir. Onlar sizin projenizi ete kemiğe büründürmede ustadırlar. Travolta ise bu filmdeki rolü ile ilgili şöyle bir açıklama yapıyor: Pulp Fiction filminden sonra neredeyse her gelen proje diyalog ağırlıklıydı. Örneğin gelen senaryoda 5 sayfa boyunca sadece monolog olabiliyordu. Bu açıdan ‘Yalnız Kalpler’ benim için bir meydan okumaydı. Yapısı çok farklıydı. Az diyalog vardı. Karakteri, bastırılmış duygu katmanları ekleyerek oluşturmaya çalıştım.

‘Yalnız Kalpler’ filminde James Gandolfini ise, dedektif Robinson’un çalışma arkadaşı Charles Hildebrandt’ı canlandırdı. Bu çok sıra dışı bir rol değildi. Yalnız Travolta ile Gandolfini’nin canlandırdığı karakterler birbirine tamamiyle zıttı. Todd Robinson Gandolfini ile ilk tanıştığında onu Tony Soprano gibi biraz korkutucu bulmuş ama ne zaman kendisi ile konuşmaya başlamış gerçekten cana yakın bir insan olduğuna karar vermiş.

Filmin karakterlerinden Raymond Fernandez ile Martha Beck ise kötü eylemleri olan ve bu yüzden canlandırması zor karakterlerdi. Jared Leto filmin seçmelerine katıldı ama başlangıçta yönetmen Todd Robinson rolü Leto’ya vermek konusunda pek emin değildi. Bir sürü fiziksel değişiklikler sonucunda Jared Leto’nun bu rolü oynamasına karar verildi. Oyuncu seçiminde bir başka meydan okuma ise Martha Beck rolünün seçimiydi. Gerçekte Beck oldukça kilolu ve mutsuz hemşireydi. Selma Hayek tamamiyle makyaj yapma fikrine yabancı değildi çünkü daha önce Frida Kahlo’yu oynamış ve akademi ödüllerine aday gösterilmişti. Todd Robinson, Martha Beck karakterinin, Raymond Fernandez karakterine nazaran daha tehlikeli olduğunu düşünüyordu. Martha Beck ensest bir ilişki sonucu dünyaya gelmiş ve yaşamı boyunca Raymond Fernandez ile arasına kimsenin girmesine izin vermemişti.

 

 

Çekim aşaması

Filmde gerçek yaşamla ilgili planlar Michigan, New York’ta Long Island, Florida’da Jacksonville’de çekildi. Travolta filmin tarzı ile ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor: Filmde kullanılan malzeme bana kara filmleri hatırlattı. Sanki bir belgeselde oynuyormuş gibi oynadık. Sade ve gerçekti. Melodram yoktu. O dönemde duygular dışa vurulmuyordu. Savaş sonrasında erkekler duygularını göstermiyordu. Bir çeşit maşoizm vardı. Filmde minimal kamera efektleri kullanıldı. Görüntü yönetmeni Levy, planlarda antika süet filtreler kullandı. Filmdeki her plan özeldi. Planlar hikayedeki ilişkilere göre tasarlandı. Kamera ise bu yapıya uygun olarak hareketlendi. Böylece filmin içindeki tansiyona ayna tutuldu. Filmdeki birbirine geçmiş hikayeler aslında gece ve gündüz olmak üzere ikiye ayrıldı. Dedektiflerin planları gece ve katillerin planları ise gündüzdü. Yönetmene göre; sosyo-patik davranışlar gün içinde ortaya çıkmakta.

 

Görüntü

Filmin görüntü yönetmeni Peter Levy 20’den fazla filme imza attı. Daha önce John Travolta ile ‘Broken Arrow’ filminde çalıştı.’Yalnız Kalpler’32 günde çekildi. Filmde 78 mekan kullanıldı. Filmde daha önce çekilmiş iki filmin referansı var. Bunlar ‘Badlands’ ve ‘In Cold Blood’.

Bir Dönemi Yeniden İnşa Etmek

Bir dönemi anlatan filmleri çekmek özellikle sınırlı bütçe ve kaynaklar söz konusu olduğunda her zaman bir meydan okumadır. Yönetmen Todd Robinson, filmin oyuncularını ve ekibini oluştururken,1940’lı yıllarda çekilmiş fotoğrafları sete getirdi. Bunlar arasında o döneme ait polislerin kullandığı bir uygulama kitabı ve dedektif dedesinin kullandığı özel eşyalar bulunuyordu. John Travolta çekimler sırasında, bu özel eşyalardan Robinson’un dedesinin rozetini ve yüzüğünü kullandı. Travolta’nın bu antika eşyalarla ilgili görüşleri şöyle: Yüzük çok büyüktü. İçine bir şeyle koyup yüzüğün parmağımdan kaymamasını sağladım. Fakat bir gün bungalov içinde çekim yaparken yüzüğü kaybettim. Elimden kayıp düşüvermiş. Şanslıydık ki, yüzük kısa bir süre sonra bulundu.

Filmin kostüm tasarımcısı Jacqueline West ise filmin geçtiği döneme yabancı sayılmazdı. Daha önce Quills ve The New World filmlerinin kostüm tasarımında çalışmıştı.West’ e göre, dönem filminde kostüm tasarımıyla ilgilenmek her zaman için bir medya okuma. Çünkü o dönemde herkes erişkin gibi giyiniyor. O dönemde herkes şapka giyiyor. West filmin başrolündeki oyuncular için nasıl bir çalışma yaptığını anlatıyor: Travolta ve Gandolfini iki iri-yarı adam. Canlandırdıkları karakterler de birbirinden çok farklıydı. Kişiliklerini giydikleri takımlardaki detaylarda vermeye çalıştık. Bu detaylar kimi zaman rütbe, kimi kravat ve kimi zaman da mendildi.