Kendinizle barışın

Kendinizle barışın
Kendinizle barışın
İlk yönetmenlik deneyiminde annesini de oynatan Zoe Cassavetes, yalnızlıktan sıyrılmaya çalışan orta yaşlı bir kadının hikâyesini anlatıyor

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

AŞKIN İNGİLİZCESİNİ YAZSAM YENİDEN...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

 

AŞKIN İNGİLİZCESİ

Yönetmen : Zoe R. Cassavetes
Senaryo : Zoe R. Cassavetes
Oyuncular : Parker Posey, Gena Rowlands, Peter Bogdanovich, Tim Guinee, Drea De Matteo
Yapımcı : Andrew Fierberg
Görüntü Yönetmeni : John Pirozzi

FİLMİN KONUSU

Zoe Cassavetes’in ilk senarist/yönetmenlik deneyimi olan bu zekice yapımda Parker Posey, aşk ve birliktelik konularına alaycı bir şekilde yaklaşan, 30’larındaki Manhattanlı Nora Wilder’ı şaşırtıcı derecede olgun ve incelikli bir oyunculukla canlandırıyor. Nora, şehir merkezindeki lüks bir otelde gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır ve arkadaşı Audrey’nin (Drea De Matteo) ‘mükemmel evliliği’ kadar ideal bir birliktelik yakalamak için ne yapması gerektiğini merak etmektedir. Otoriter annesinin (Gena Rowland) Nora’ya bu yaşta yalnız olduğunu hatırlatmak için her fırsatı değerlendirmesi de can sıkıcıdır. Felaketle sonlanan bir dizi ilk randevunun ardından, yaşam tutkusuyla dolu, pervasız Fransız Julien’le (Melvil Poupaud) tanışır. Yine kötü sona yaklaştığını hisseden Nora, aynı hataları yapmaktan kaçınmaya çalışır. Eski şablonlardan kurtulmak isterken kendini Paris’te bulur. Nora’nın hayat ve daha önemlisi aşk üzerine yeni bir bakış açısı geliştirebilmek için kendi içine bakması kaçınılmazdı.YÖNETMENLE BİR RÖPORTAJ

Sinemacılığa nasıl başladınız?
Bence bu işe girmem doğal bir şeydi. Film yapılan bir evde büyüdüm. Bu evdeki aile duygusunu ve teşvik edilen yaratıcılığı çok seviyordum. Babam yönetmen ve oyuncuydu. Annem de oyuncuydu, hem erkek hem de kız kardeşim yazar/yönetmendir.

Bu hikayeyi yazarken ilham kaynağınız neydi?
‘Aşkın İngilizcesi’ üstünde düşünürken, insanlar evli olup olmadığımı ya da erkek arkadaşım olup olmadığını sorarak beni bunaltıp duruyorlardı. Bunun birçok arkadaşımın başına geldiğini gördüm. Sanırım belirli bir yaşta toplum, aşık olmanız, evlenmeniz ve çocuklarınızın olması için neredeyse ısrar ediyor. Ancak hepimizin aklı, ilişkiler konusunda her zamankinden daha karışık sanki. Yalnız olmanın ve bu duygudan utanmanın nasıl olduğu konusundaki bu temaları ortaya koymak istedim.

Kendinizi en çok hangi hikayelerle özdeşleştiriyorsunuz?
Gerçek insan hikayelerini seviyorum. O karakterlerin acı ve güvensizlik hissedebilmelerini ve diğer insanların yaşamlarına bakıp kendi sahip olmadıklarına gıpta etmelerini seviyorum.

Bu filmin ne kadarı özgeçmişinize dayanıyor?
Bir yazarın bilmediği şeyler hakkında yazması mümkün müdür? Esas hikayenin bir parçası olarak kendi hikayelerini kullanmaktan korkmam ama kendimi bildim bileli başkalarını da gözlemlemişimdir.


İnsanların aşk için neler yapacağıyla ilgili hikayelerin seyircileri büyüleyeceğini neden düşünüyorsunuz?
Aşk tüm insanlarda ortak bir unsurdur ve bir noktada herkes her tür aşktan hem acı hem de mutluluk duyar. İş ilişkilere gelince hiç kimsenin huzur bulmadığını bilmenin rahatlatıcı olduğunu düşünüyorum.

Sizin filminiz klasik bir aşk hikayesi mi?
BROKEN ENGLISH (AŞKIN İNGİLİZCESİ) daha önce birçok kez anlatılmış bir hikayedir. Aslında bunun klasik bir romantik komedi olduğunu düşünmüyorum; daha çok bir kendini dışavurum hikâyesi.

Sinema yolculuğunuzda ailenizin, kişisel hikaye anlatımına ne kadar etkisi oldu?
Her zaman hikayeler anlatırdım. Her zaman yazardım. Duyguları keşfetmek ailemizde her zaman teşvik edilmiştir.

Babanızın [John Cassavetes] en çok hangi filminden etkilendiniz ya da en sevdiğiniz filmi hangisi ve neden? Bence babamın filmleri hayatta gördüğüm en acı veren ve en cesur filmlerdendir. Acı içindeki insanları perdeye yansıtmak konusunda bir yeteneği vardı. Ve ben de o temalardan her zaman etkilenmişimdir. Bunların ben büyüdükçe anlamlarının değişmesini ve bunları kendi yaşamımda
giderek daha çok tecrübe etmeyi seviyorum. ‘Açılış Gecesi’ seviyorum çünkü o kadar çok teması var ve öyle güzel çekilmiş ki. Annem [Gena Rowlands] filmde muhteşemdir ve acı çekerken bile çekicidir. Oyuncu kadrosu şaşırtıcıdır ve babam kendini her zaman gaddar bir insan rolüne soksa da annemle babamın birlikte oynamalarını seyretmeyi severim.

Filminiz yalnızlık ve aşk konusunda ne söylüyor?
Yalnız olmak ve “gerçek aşkı” asla bulamayacağınızı düşünmek öyle acı vericidir ki. Gerçekten kendinize bakmak ve sizi hayatta mutlu edecek şansları değerlendirmek cesaret gerektirir; ama bu görev diğer insanların algılamasına dayanamaz.

Seyircilerin bu filmden çıkaracağı ders ne olmalı? Kendinizi sevmeye gayret edin.

Aşk için yaptığınız en hırslı şey neydi?
Bu filmin gerçekleşmesini istedim.
OYUNCULARIN YAŞAM ÖYKÜLERİ

Parker Posey
Parker Posey CBS yapımı “Hell on Heels: The Battle of Mary Kay” adlı filmde Shirley MacLaine’in karşısındaki rolüyle Altın Küre adaylığının yanı sıra, Rebecca Miller’ın PERSONAL VELOCITY (KİŞİSEL SÜRAT) adlı filmindeki rolüyle Kadın Oyuncu dalında Independent Spirit Award’a aday gösterildi. Engin repertuarındaki diğer filmler arasında, Thom Fitzgerald’ın THE EVENT adlı filmi, Christopher Guest’in WAITING FOR GUFFMAN, BEST IN SHOW ve A MIGHTY WIND adlı filmleri bulunuyor.

Ayrıca, THE SWEETEST THING (ATEŞLİ VE TATLI), THE ANNIVERSARY PARTY, Wes Craven’ın yönettiği SCREAM 3 (ÇIĞLIK 3), Nora Ephron’ın yönettiği YOU’RE GOT MAIL, Richard Linklater’ın yönettiği SUBURBIA ve DAZED AND CONFUSED, CLOCKWATCHERS ve THE DAYTRIPPERS ve Hal Hartley’in yönettiği AMATEUR, FLIRT ve HENRY FOOL.

THE HOUSE OF YES’teki oyunuyla Sundance Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü aldı. Kısa bir süre önce Warner Bros.’un SUPERMAN RETURNS (SUPERMAN DÖNÜYOR) ve THE OH IN OHIO’da Danny DeVito’yla oynadı. Şimdi ise kendisini, Christopher Guest’in FOR YOUR CONSIDERATION, Zoe Cassavetes’in yönettiği BROKEN ENGLISH (AŞKIN İNGİLİZCESİ) ve Amy Poehler ve Rachel Dratch’le birlikte SPRING BREAKDOWN’da izleyeceğiz.

Parker çok kısa bir süre önce, Dikkat Çeken Kadın Oyuncu dalında bir Lucille Lortel ödülü aldığı “Hurlyburly”nin yeniden sahnelenişinde ve Landford Wilson’ın “Fifth of July”’ında (Kadın Oyuncu olarak Lucille Lortel adaylığı), Broadway’de başrole çıktı. Ayrıca Lawrence Kasdan’ın yönettiği, John Patrick Shanley’in “Four Dogs and a Bone”unun Los Angeles prömiyerinde ve Elaine May’in “Taller Than A Dwarf”ında, Matthew Broderick’in karşısında sahneye çıktı.

Drea de Matteo
Drea de Matteo, en çok HBO’nun çok başarılı dizisi “The Sopranos”daki, Christopher’ın sadık ve sevgi dolu nişanlısı “Adriana” rolüyle tanınıyor. Bu rol ona, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında bir Altın Küre adaylığı (2005) ve bir Emmy Ödülü (2004) getirdi. Ayrıca 2005 yılında, “Bir Drama Dizisindeki bir Kadın Oyuncu’nun Dikkat Çeken Performansı” için verilen SAG Ödülü’ne de aday gösterildi. De Matteo dizideki oyuncu arkadaşlarıyla birlikte, 2001, 2202, 2003 ve 2005 yıllarında “Bir Drama Dizisindeki En Başarılı Oyuncu Topluluğu” dalında SAG Ödülü’ne aday gösterildi. “The Sopranos”daki meşhur ölümünün ardından de Matteo, iki yıl boyunca, NBC’nin “Joey” adlı komedi dizisinde Matt Le Blanc’ın kız kardeşi rolünde yer aldı.

Televizyondaki rollerinin yanı sıra de Matteo, Ethan Hawke ve Laurence Fishburne’le birlikte ASSAULT ON PRECINCT 13 ve Sam Shepard ve Jason Patric’le birlikte WALKER PAYNE (2006 Tribeca Film Festivali) gibi filmlerde rol aldı.

Ayrıca Abel Ferrara’nın, New York Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan ve kendisine “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü kazandıran ‘R XMAS (2001 Cannes Film Festivali - “Un Certain Regard”) adlı filminde baş roldeydi. De Matteo 2003 yılında Sundance’de galası yapılan PREY FOR ROCK AND ROLL’da Gina Gershon’ın karşısında oynadı ve bu yıl her ikisi de Drama Yarışmasında yer alan BROKEN ENGLİSH ve THE GOOD LIFE’la festivale geri dönüyor. Sissy Spacek ve Troy Garity’le birlikte LAKE CITY adlı bağımsız filmin çekimlerini kısa bir sure önce tamamladı.

De Matteo boş zamanlarında, annesi Donna de Matteo’nun 25 yıldan fazladır oyun yazarlığı dersleri verdiği New York’taki HB Stüdyoları’na gidiyor. Annesiyle birlikte, sahne için kendi materyallerini çalışmanın yanı sıra sürekli olarak yeni yazarlar ve projeler araştırıp geliştiriyorlar.

De Matteo Los Angeles ve New York’ta yaşıyor ve New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’ndan Güzel Sanatlar dalında derecesi bulunuyor.

Gena Rowlands Gena Rowlands (doğumu 19 Haziran 1930) Amerikalı bir kadın oyuncudur. Babası Edwin Myrwyn Rowlands meclis üyesi ve annesi Mary Allen Neal Arkansas’lı bir evkadını olan Virginia Cathryn Rowlands, Wisconsin eyaletinin Madison kentinde doğdu. Aile, Myrwyn ABD Tarım Bakanlığı’nda bir göreve atanınca 1939 yılında Washington D.C.’ye, Fiyat Kontrol Dairesi’nin bölge müdürü olarak atanınca 1942 yılında Milwaukee, Wisconsin’e ve daha sonra Minneapolis, Minnesota’ya taşındı. Gena 1947’den 1950 yılına kadar Wisconsin Üniversitesi’ne devam etti ve güzelliğiyle tanınan popüler bir öğrenciydi. Amerikan Drama Sanatları Akademisi’nde drama okumak üzere New York’a gitti.

Rowlands “The Seven Year Itch”‘in özgün Broadway prodüksiyonunda dublörlükten baş role geçti ve 1956 yılında, “Middle of the Night”da Edwars G. Robbins’in karşısında oynamaya başladı. Film kariyerine 1958 yılında THE HIGH COST OF LIVING’de Jose Ferrer’in karşısında başladı.
Birçok diğerlerinin yanı sıra “Robert Montgomery Presents”, “Kraft Television Theatre” ve “Studio One” dahil olmak üzere çeşitli derleme televizyon dizisinde misafir oyuncu olarak rol aldı. 1961’de gayet iyi tepkiler alan televizyon dizi “87th Preceinct”de ve 1964’te “Peyton Place”de başroldeydi.

1954’te evlendiği kocası yazar ve yönetmen John Cassavetes’le bir ekip oluşturan Rowlands, STACCATO, A CHILD IS WAITING, FACES, GLORIA (En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı), LOVE STREAMS, MINNIE AND MOSKOWITZ, SHE’S SO LOVELY, ve A WOMAN UNDER THE INFLUENCE (Akademi Ödülü adaylığı) dahil olmak üzere birçok prodüksiyonda başrolde yer aldı. TNE NEON BIBLE’da başroldeydi. Rowlands 1985’te, televizyon için yapılan ve büyük coşkuyla karşılanan “An Early Frost” adlı filmde anne rolünü oynadı. Ayrıca 1998’de “Hope Floats”ta Sandra Bullock ve Harry Connick, Jr.’ın karşısında rol aldı.Son yıllarda Pauline ve Mira Nair’in HBO filmi “Hysterical Blindness”da ekrandaydı ve bu rolüyle üçüncü Emmy ödülünü kazandı. Kısa bir sure önce oğlu Nick Cassavetes’in yönettiği THE NOTEBOOK’ta, James Garner, Ryan Gosling ve Rachel McAdams’la birlikte oynadı. 2004 yılında, “The Incredible Mrs. Ritchie”‘deki Mrs. Evelyn Ritchie rolüyle ilk Gündüz Kuşağı Emmy’sini kazandı. Kazandığı birçok ödül arasında, Bayan Rowlands’ın iki Akademi Ödülleri adaylığı, altı Emmy adaylığı ve bir Gündüz Kuşağı Emmy’si, sekiz Altın Küre, iki Ulusal Denetleme Kurulu Ödülü, iki Uydu Kanalları Ödülü ve bir San Sebastian Ödülü bulunuyor. 2005’te gotik korku filmi THE SKELETON KEY’de Kate Hudson, Peter Sarsgaard ve John Hurt’ün karşısında yer aldı.

Rowlands ayrıca PARIS, JE T’AIME’de Gérard Depardieu ve Ben Gazzara’yla karşılıklı oynadı. 2006 yılının Aralık ayında Lifetime’ın “What If God Were the Sun?” adlı filminin çekimlerini tamamladı.Melvil Poupaud
Melvil Poupaud 1973’te doğdu. 10 yaşındayken bir Raoul Ruiz filminde cani bir çozuk rolünü oynayarak oyunculuk kariyerine başladı. O zamandan bu yana, Eric Rohmer, Jacques Doillon, Jean-Jacques Annaud, Benoit Jacquot, James Ivory ve 10 seferden fazla çalıştığı Raoul Ruiz gibi yönetmenlerle 30’dan fazla filmde rol aldı. François Ozon’un çektiği son filmi TIME TO LEAVE 2005’te vizyona girdi.

23 yıl önce oyuncu olarak kazandığı ilk parayla bir video kamera satın aldı ve yatak odasında küçük filmler yapmaya başladı. Bu filmler 2003’de “E. Perrotin” adlı galeride gösterildi ve ertesi yıl MK2 ve Anna Sanders filmcilik tarafından DVD olarak piyasaya sürüldü. “Melvil” adlı ilk uzun metrajlı filmi olan son filmi son Cannes film festivaline (Director’s Fortnight) seçildi.

2006’da, Zoe Cassavetes’in yönettiği BROKEN ENGLISH’in yanı sıra, İngiliz yönetmen Sean Ellis ve Fransız yönetmen Pascal Thomas’la çalıştı. Şu anda Beyrut’ta Lübnanlı yönetmen Danielle Harbid’le birlikte bir film çekiyor.

Justin Theroux
Justin Theroux, David Lynch’in MULHOLLAND DRIVE adlı filminde, Naomi Watts ve Laura Elena Harring’in karşısında yönetmen Adam Kesher rolündeki unutulmaz oyunculuğuyla film endüstrisinin dikkatini çeken başarılı bir film ve sahne oyuncusudur.

David Lynch’in hararetle beklenen INLAND EMPIRE adlı filminde seyredilebilir. INLAND EMPIRE’da Harry Dean Stanton ve Jeremy Irons’ın yanı sıra Laura Dern yer alıyor. Lynch’in dağıtım şirketi şu sıralar filmi seçtikleri şehirlerde vizyona sokuyor. Bu film dünya galasını 2006 Venedik Film Festivali’nde yaptı.

Theroux şu sıralar ilk yönetmelik denemesi olan DEDICATION’ın post-prodüksiyonunu yapıyor. Theroux, Plum Pictures’dan Celine Rattray, Galt Niederhoffer ve Daniela Taplin’in yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosunu yazar David Brombert’le birlikte geliştirmiş. Filmde Billy Crudup, Mandy Moore, Jim Broadban ve Bob Balaban rol alıyor. Bu romantik komedi, birlikte kitap yazdığı yegane arkadaşı ölünce genç bir kadın illüstratörle birlikte çalışmaya zorlanan kadın düşmanı bir çocuk kitapları yazarının (Crudup) çevresinde gelişiyor.

Theroux, Winona Ryder, Amanda Peet, Jessica Alba, Paul Rudd, Ken Marino, Famke Janssen ve Adam Brody’nin dahil olduğu bir oyuncu topluluğunu bir araya getiren ve On Emir’le dalga geçen, David Wain’in THE TEN adlı komedisinin çekimlerini kısa bir süre önce tamamladı. Filmin finansını ve yapımını gerçekleştirmek üzere City Lights Pictures ve MEGA Films bir araya geldi.


Ayrıca 2005 yılında Theroux, seti DreamWorks’de kurulan TROPIC THUNDER’ı yazmak üzere Ben Stiller’la bir ekip oluşturdu. Theroux 2004’te, Rachel Griffith’in komşusu ve yeni aşk öznesi Joe rolüyle, HBO’nun başarılı dizisi “Six Feet Under”a geri döndü. Sezonun en çok süre alan konuk oyuncusu Theroux’un karakteri Griffith ve Peter Krause’yle birlikte bir aşk üçgeninin ortasındaydı.

Theroux’nun rol aldığı diğer filmler arasında, THE BAXTER, STRANGERS WITH CANDY, CHARLIE’S ANGELS: FULL THROTTLE (CHARLIE’S MELEKLERİ: TAM GAZ), DUPLEX, Mary Harron’ın AMERICAN PSYCHO (AMERIKAN SAPIĞI), I SHOT ANDY WARHOL (ANDY WARHOL’U VURDUM), Ben Stiller’ın başarılı komedisi ZOOLANDER (ZIRTAPOZ), Greg Berlanti’nin romantik komedisi, THE BROKEN HEARTS CLUB ve ROMY AND MICHELE’S HIGH SCHOOL REUNION vardır. Theroux’un televizyonda rol aldığı yapımlar arasında, konuk oyuncu olarak yer aldığı “Alias”, “Sex and The City”, “Spin City” ve “Ally McBeal” bulunuyor.

Theroux oyunculuk kariyerine New York Theater’daki “Shopping and Fucking” adlı oyunda Philip Seymour Hoffman’ın karşısında oynayarak başladı; bunu Calista Flockhart, Billy Crudup, Jeanne Tripplehorn ve Lily Taylor’la birlikte rol aldığı “Three Sisters” izledi. Theroux son olarak, Frank McGuiness’in, bir kişinin inançlarını ve ülkesini bireysel ve toplu olarak onurlandırma isteğini inceleyen “Observe the Sons of Ulster Marching Towards Somme” adlı oyununda rol aldı. Oyunculuğuyla, En İyi Erkek Oyuncu dalında Boston Eleştirmenler Ödülü’nün yanı sıra bir Lucille Lortel Ödülü’yle onurlandırıldı.

Theroux Washington D.C.’de doğup büyüdü ve Bennington College’dan mezun oldu. Şu anda New York’ta oturuyor.

Tim Guinee
Tim Guinee (Mark), üretken kariyerinde son derece geniş bir rol yelpazesinde oynayan çok yönlü bir oyuncudur. Şu sıralar SWEET LAND’de Olaf Torvik rolünde seyredilebilir. Diğer filmleri arasında, Sundance Festivali Birincisi PERSONAL VELOCITY (KİŞİSEL SÜRAT) (Parker Posey ile birlikte), HOW TO MAKE AN AMERICAN QUILT, COURAGE UNDER FIRE, Lasse Hallstrom’un filmi ONCE AROUND, LADDER 49, Horton Foote’un filmi LILY DALE, BEAVIS & BUTTHEAD DO AMERICA, Oliver Stone’un filmi HEAVEN AND EARTH, Griffin Dunne’un Oscar adayı filmi THE DUKE OF GROOVE ve başrolü David Strathairn’le paylaştığı THE SHOVEL bulunuyor. Televizyonda, uluslararası olarak “Moby Dick” (BBC), Linda La Plante’’nin “Comics” (Channel 4), “Vietnam War Stories” (HBO), The Road From Coorain” (Australian Broadcasting Company), “The Suitor” (PBS), “Elvis”, “The West Wing”, “Law & Order”, “CSI” ve birçok diğer dizide rol aldı. Kısa bir süre önce Hesham Issawi’’nin filmi “American East”’i tamamladı. Irish American Magazine, Tim’in ilk yüz İrlandalı Amerikalı arasına aldı.

Peter Bogdanovich
Amerika’nın itibarlı film yönetmeni, yazar, yapımcı, oyuncu.

Tiyatro: Oyuncu, yönetmen, Cherry County Playhouse, Traverse City, Michigan, 1955; oyuncu, American Shakespeare Festival, Stratford, Conn. 1956; oyuncu N.Y. Shakespeare Festival 1957; oyuncu Falmouth Playhouse, Falmouth, Mass., 1958; Yön., yapımcı olarak yer aldığı Broadway prodüksiyonları: Odets’in yönettiği “The Big Knife” 1959; Williams’ın yönettiği “Camino Real” Christie’nin yönettiği “Ten Little Indians,” Odets’in yönettiği “Rocket to the Moon,” 196l; Kaufman & Hart’ın yönettiği “Once in a Lifetime,” 1964.


YAPIM EKİBİ

Zoe Cassavetes – Yazar/Yönetmen
Zoe Cassavetes çok yönlü yetenekleri olan bir sanatçı olup sinemacılığın birçok alanında çalıştı. Kariyerine, eski bir arkadaşı Sofia Coppola’yla birlikte “High Octane” adlı deneysel dijital video gösterisini yaratarak ve sunarak başladı. 1993’te Comedy Central’da yayına giren bu gösteri nükteli skeçlerle kültürel yorumları harmanlıyordu ve Martin Scorsese, The Beastie Boys veKeanu Reeves ile ressam Robert Williams gibi deneysel sanatçıları ve dublör sürücü Buddy Joe Hooker’ı ekrana çıkardı.

“High Octane”ın ardından Zoe MTV’nin “House of Style” adlı programını sundu ve MASCARA ve Sofia Coppola’nın LICK THE STAR adlı bağımsız filmlerde Yönetmen Yardımcılığı yaptı. 1997’de Los Angeles’tan New York’a taşındı ve orada ilk kısa filmlerini yaptı; MEN MAKE WOMEN CRAZY THEORY adlı kısa filmi, 2000 Sundance Film Festivali’nde resmi yarışma bölümüne alındı. Bu kısa film “kült klasik” statüsüne erişti ve ABD’yle Fransa’da büyük başarı kazandı.

Zoe’nun, Chase Manhattan Bank ve tasarımcı Anna Sui gibi çeşitli müşterilerle kapsamlı bir reklam yönetmenliği tecrübesi vardır ve Duncan Sheik ve Nancy Boy için klipler çekmiştir. Zoe şu sıralarda Avrupa’da, Advair için bir reklamı, V2’nin yeni grubu Chromeo için Elektronik Basın Kiti ve Warner Borthers politik bir duruşu olan rock grubu Arkol için bir klibi tamamladı. Ayrıca komedyen Chris Rock için bir klip tamamladı.

Kısa bir süre önce Zoe’nun ilk filminin galası, BROKEN ENGLISH 2007 Sundance Film Festival’inin Drama yarışması bölümünde yapıldı. Oteller kralı Andre Balazs için bir iç yapım tanıtım filminin yanı sıra Nouvelle Vauge (Yeni Moda) tarzındaki Fransız el çantası şirketi Lamarthe için başrolünde Elletra Rosselini’nin başrolünü oynadığı üç dakikalık bir kısa reklam çekti.

Andrew Fierberg – Yapımcı
Andrew Fierberg (Yapımcı), yönetmen Steven Shainberg ve yapımcı Christina Weiss Lurie’yle birlikte kurduğu Vox3 Films’in müdürüdür. Fieberg double A films adlı prodüksiyon şirketinin ortak kurucusu oldu ve kendi markası olan Studio Fierberg altında filmler yaptı.

Fierberg yapımcı olarak en son, başrollerinde Vera Farmiga ve Jung-woo Ha’nın yer aldığı Gina Kim’in NEVER FOREVER adlı filmini tamamladı.2007 Sundance’deki yarışmada da NEVER FOREVER, Koreli (Now Films) ve ABD bağımsız film şirketleri arasındaki işbirliğinin yeni bir başarısına damgasını vurdu. Ayrıca başrollerinde Billy Baldwin ve Kevin Corrigan’ın yer aldığı, Matt Mahurin’in FEEL adlı filmini henüz tamamladı.
Fierberg’in son filmleri arasında başrollerinde Joan Allen, Simon Abkarian ve Sam Neill’in yer aldığı Sally Potter’ın YES adlı filmi; başrolünde Damian Lewis’in yer aldığı ve Telluride, Toronto ve New York Film Festivalleri’nde gösterilen, Lodge Kerrigan’ın KEANE adlı filmi bulunuyor. Ayrıca Fierberg başrolünde Melvin Van Peebles yer aldığı ve Liverpool’daki FACT Gallery’de galası yapılan, Köln’deki Kunstfilm Biennale’de prestijli Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan ve in Metro Pictures Gallery’nin temsil ettiği, Isaac Julien’in BALTIMORE adlı filminin de yapımcılığını üstlendi.

Fierberg daha önce, 2002 Sundance Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü kazanan, Independent Spirit Award’da aralarında En İyi Uzun Metrajlı Film de bulunan üç ödüle aday gösterilen ve ilk uzun metrajlı film başrolünde Maggie Gyllenhaal’ı takdim eden, Steven Shainberg’in büyük başarı kazanmış filmi SECRETARY’nin (SEKRETER); başrollerinde Matthew McConaughey, John Turturro ve Alan Arkin’in yer aldığı Jill Sprecher’ın 13 CONVERSATIONS ABOUT ONE THING adlı filminin; ve başrollerinde Ethan Hawke, Sam Shepard, Bill Murray ve Julia Stiles’ın yer aldığı, Michael Almereyda’nın HAMLET adlı filminin yapımcılıklarını üstlenmişti.

Geçmişte yapımcılığını üstlendiği filmler arasında, Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan SUNDAY; Burt Reynolds’ın başrolünde oynadığı STRINGER; Raoul Peck’in yönettiği CORPS PLONGES ve David Lynch’le birlikte yaptığı NADJA vardır.

Fierberg, 9/11’le bağlantılı hayır kurumları için 20 milyon dolarda fazla bağış toplanmasına yardımcı olan NEW YORK İÇİN KONSER’e eşlik eden altı kısa filmlik bir dizinin danışman yapımcılığını üstlendi. Fierberg bu çalışmada Woody Allen, Spike Lee, Martin Scorcese, Ed Burns, Kevin Smith ve Jerry Seinfeld gibi yönetmenlerle işbirliği yaptı.

Fierberg, Harvard Üniversitesi Görsel Sanatlar için Carpenter Merkezi’nde Doçent olup, Film Forum’un Finans Komitesi’de yer alıyor ve Yönetim Kurulu’nun Sekreteri’dir.

Jason Kliot ve Joana Vicente - Yapımcılar
Jason Kliot ve Joana Vicente are co-presidents of Mark Cuban ve Todd Wagner’in sahip olduğu HDNet Films’in eşbaşkanlarıdır. Kliot ve Vicente’nin, hem yazar-yönetmenlerin hem de büyük başarı kazanmış ve ticari olarak başarılı yetenekli genç yönetmenlerin hayalci filmlerinin yapımcılığıyla tanınıyorlar. HDnet Films’le birlikte, tüm zamanların en çok kazandıran kurgu dışı filmler arasında ilk 15’e giren ve En İyi Belgesel Film dalında Akademi Ödülü adaylığı bulunan, Alex Gibney’in yönettiği ENRON: THE SMARTEST GUYS IN THE ROOM (ENRON: PİYASANIN UYANIKLARI) adlı belgeselin yapımcılığını gerçekleştirdiler.

Kliot ve Vicente, HDNet Films’e katılmadan önce, kendi dijital yapım şirketleri olan Blow Up Pictures’ı işletiyorlardı. Bu şirket türünün ilk örneğiydi; ve yaptıkları düşük bütçeli ve başarılı dijital filmler, yeni tür bir bağımsız film yapımcılığının yolunu açtılar. Bu bayrak altında yapılan filmler şunlardır: başrollerinde Brenda Blethyn, Catherine Keener ve Jake Gyllenhaal’ın oynadığı ve Nicole Holofcener’in yönettiği, Lions Gate Films’in dağıttığı LOVELY END AMAZING; Artisan Entertainment’ın gösterime soktuğu, Miguel Arteta’nın CHUCK & BUCK adlı filmi; USA Films’in gösterime soktuğu Dan Minahan’ın SERIES 7 adlı filmi ve ThinkFilm’in gösterime soktuğu LOVE IN THE TIME OF MONEY adlı film.

Kliot ve Vicente, başrollerinde Sean Penn, Naomi Watts ve Don Cheadle’ın oynadığı, galası 2004 Cannes Film Festivali’nde yapılan ve 2004 kış gösterimi için Think Film’e satılan THE ASSASSINATION OF RICHARD NIXON’ın yürütücü yapımcılığını üstülendiler.

Ayrıca Kliot ve Vicente, Jim Jarmush’un yönettiği, başrollerini Bill Murray, Cate Blanchett, Roberto Begnini, Steve Coogan, Alfred Molina, The Wu Tang Clan, The White Stripes, Steven Wright, Iggy Pop ve Tom Waits’in paylaştığı ve 2003 Toronto Film Festivali’nde UA’e satılan COFFEE AND CIGARETTES’in (KAHVE VE SİGARA) 2004 ilkbahar gösteriminin yapımcışığı üstlendiler.

Bundan önce, başrollerinde Sigourney Weaver ve Anthony LaPaglia’nin yer aldığı, 2002 sonbaharında Toronto Film Festivali’nde galası yapılan ve orada Focus Features’a satılan, Jim Simpson’ın yönettiği THE GUYS adlı filmin yapımcılığını üstlendiler. Bu filmin yurtiçi galası 2003’ün Nisan ayında yapıldı.

İkilinin yapımcılığını üstlendiği bir diğer önemli film, başrolde Harvey Keitel’ın oynadığı, ilk kez yönetmenlik yapan Tony Bui’nin yönettiği ve savaştan bu yana Vietnam’da çekilen ilk ABD filmi olan THREE SEASONS’dır (ÜÇ MEVSİM). Bu film Sundance Film Festivali’nde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde üç büyük ödülü (Büyük Jüri Ödülü, Seyirci Ödülü ve En İyi Sinematografi Ödülü) silip süpürdü ve 1999’un en yüksek hasılatı yapan yabancı filmlerinden biri oldu. Ayrıca, Freddie Prinze Jr., Julia Stiles, Selma Blair, Shawn Hatosy ve Zak Orth’un oyuncu olarak yer aldığı, yazar ve yönetmen Kris Isacsson’un ilk uzun metrajlı filmi olan DOWN TO YOU adlı filminde yapımcısıydılar. Bu film 1999’da gişe başarısında bir numaradaydı ve filmin dağırımını Miramax Films yaptı. Kliot ve Vicente, başarılı yönetmen Todd Solondz’un (HAPPINESS-MUTLULUK, STORYTELLING) ilk uzun metrajlı filmi olan WELCOME TO THE DOLLHOUSE üstünde de çalıştılar. Bu film Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü aldı ve filmin dağıtımını Sony Pictures Classics gerçekleştirdi.

HDNet Films’in gösterime soktuğu filmler şunlardır: 2006 Ocak ayında gösterime giren, Soderbergh filmlerinin ilki BUBBLE (BALON), başrollerini Cynthia Nixon ve Michael Angarano’nun oynadığı, Toronto ve Tribeca Film Festivalleri’nde gösterilen ve 2006 ilkbaharında gösterime giren ONE LAST THING…; Hancock’un aynı isimli albümünün yapımı hakkında bir belgesel olan HERBIE HANCOCK: POSSIBILITIES 2005 sonbaharında gösterime girdi.

HDNet Films şu sıralar, başrollerinde Vera Farmiga, Nick Stahl and Aimee Mullins fyer aldığı, QUID PRO QUO; başrollerini Gena Rowlands, Drea de Matteo, Parker Posey ve Melvil Poupaud’nun paylaştığı ve Zoë Cassavetes’in yönettiği BROKEN ENGLISH; yönetmenliğini Marc Levin’in, yapımcılığını Alex Gibney’in üstlendiği ve 70’lerde Harlem’de yaşayan uyuşturucu satıcısı Nicky Barnes hakkındaki bir belgesel olan MR. UNTOUCHABLE; Alex Gibney’in (“Enron”) yönettiği, sıra dışı gazeteci Hunter S. Thompson’ın yaşamı ve ölümü hakkındalki HUNTER ve Doug Pray’in (“Hype,” “Scratch”) yönettiği ve Vanity Fair’in editörü Graydon Carter’ın ortak yapımcılığını yaptığı, 60’larda sörf sporunu İsrail’e tanıtan Malibu’lu efsanevi sörfçü Dorian “Doc” Paskowitz hakkındaki SURFWISE’ın (çekim adı) post-prodüksiyonunu yapıyor.

Yakında gösterime girecek filmler ise şöyle: 1 Aralık 2006’da gösterime giren, başrollerini Isabella Rossellini, Anthony LaPaglia ve Viola Davis’in paylaştığı ve Matt Tauber’in yönettiği THE ARCHITECT ve 2007 baharında gösterime girecek olan, başrollerinde Paul Rudd, Maura Tierney, Ron Eldard, Lauren Ambrose, Ken Marino, Josh Hamilton ve Sarah Paulson’ın yer aldığı ve Katherine Dieckmann’ın yönettiği DIGGERS.

Kliot ve Vicente, bağımsız prodüksiyon şirketleri Open City Films üzerinden, başrollerini Joby Harold and starring Hayden Christensen, Jessica Alba, Lena Olin ve Terrence Howard’ın paylaştığı, Joby Harold’ın yönettiği AWAKE adlı filminde yapımcıları. Bu filmi The Weinstein Company dağıtacak.