Keşke 'viral' kalsalarmış

Keşke 'viral' kalsalarmış
Keşke 'viral' kalsalarmış
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Patlak sokaklar: GErzomat
Yönetmen: Kerim Barutçu
Oyuncular: Volkan Öge, Tunsu Tunçel, Ömer Cedimağar, Selin Demiratar, Doğa Rutkay


‘Patlak Sokaklar-Gerzomat’ın tanıtım bülteni “İnternette milyonlarca defa izlenen viral videoların kahramanları beyazperdeye taşınıyor” ibareleriyle başlıyor. Ama maalesef öyle olmuyor. Yani bir internet fenomenini beyazperdeye taşıdığınızda o sinema olmuyor. Yalnızca ‘sinema’ değil. Başka şeylerin olmasının zor olduğunu da filmi izlediğimizde gördük.
‘Sütü Seven Kamyoncular’ videosuyla sanal âlemde büyük şöhret yakalayan, daha sonra başka klipleriyle hatırı sayılır bir takipçi kitlesi edinen BatesMotelPro ekibi ANS Prodüksiyon’un ilgisini çekmiş ve internet için ‘viral reklam’ olarak çekilen beş bölümlük ‘Patlak Sokaklar’ serisi hayata geçirilmiş. Amerikan polisiyelerini (Elif Ekinci’nin film ekibiyle yaptığı röportajda da belirtildiği gibi özellikle de San Fransisco Sokakları) ti’ye alan hikâyesiyle bu seri de sanal dünyada hayli ilgi görmüştü. 

Maç 90 dakika olunca
Bu başarıyı beyazperdeye taşımak isteyen BatesMotelPro ekibinin bugün vizyona giren ‘Patlak Sokaklar-Gerzomat’ isimli filmi maalesef beklenen etkiyi yaratmaktan uzak. Çünkü 5-10 dakikalık yaratıcı (ve hakkını yemeyelim eğlenceli) videolar 90 dakikaya çıkardığınızda iyi bir filme dönüşmüyor her zaman .
Kerim Barutçu’nun yönettiği ‘Patlak Sokaklar-Gerzomat’, ‘Gelmiş geçmiş en azılı katil’ olan Black Jack’in hapisten kaçarak, televizyon programlarına virüs sızdırarak insanları aptallaştıran ‘Gerzomat’ı ele geçirişi ve onu bulmaya çalışan dedektifler Billy Billy ve John Lemmon’un ‘komik’ hikâyesi.
Film, estetik olarak internette dolaşan videolarla benzerlik taşıyor ki, ‘aşina’ seyirci için bu tercihte bir sıkıntı yok. Keza, videolarda olduğu gibi yine bu tür filmlerin dublajını yapan isimler karakterleri seslendirmiş.
‘Patlak Sokaklar-Gerzomat’ın en büyük sorunu, eğlence vaadini genişleyen hacmi nedeniyle yerine getirememesi. Hakkını yemeyelim, ‘ayı sahnesi’, ‘buzluktan çıkartılan köfte’, ve ‘FBI karakterleri’ gibi oldukça iyi espriler yok değil. Ama hepsi bu. Dolayısıyla 5 dakikalık bir videoya sıkıştırılmış bu kadar espri izleyicisini fazlasıyla mutlu etmeye yetebilir. Ama eğer 90 dakikalık bir filmden bahsediyorsak ve amaç eğlenmekse, maalesef film çoğu zaman sıkıcı olmaktan kurtulamıyor.
Öte yandan, kendisi parodi haline gelmiş bir meselenin parodisini yapmaya kalkmak oldukça riskli bir . Belki böyle bir konuyu bir televizyon skeci ya da internet videosu yaparken yaratıcılığın sınırlarını fazla zorlamanız gerekmeyebilir. Hatta, küçük ve vurucu buluşlar malzemeyi çok daha eğlenceli hale getirebilir. Ama bir filmden bahsediyorsak olay örgüsünü birbirine bağlı skeçler halinde kurmayı denerseniz ortaya ‘Patlak Sokaklar-Gerzomat’ gibi bir film çıkar ki, elde bir iki kahkaha ve birkaç tebessümden başka bir şey kalmaz.
BatesMotelPro esas oğlanları Volkan Öge (Black Jack), Tansu Tunçel (John Lemmon) ve Ömür Cedimağar’ın (Billy Billy) sürüklediği filmde kadın kontenjanından Sibel Demiratar ve Doğa Rutkay da yer alıyor. Sonuçta amacı ‘döktürmek’ olmayan bir film için oyuncuları değerlendirmeye almanın da fazla bir anlamı yok.
Toparlaksak, ‘Patlak Sokaklar-Gerzomat’, kendi çöplüğü yerine başka çöplüklerde ötmeye kalkan ama nefesi erken kesilen bir film olmuş. Keşke ‘viral’ ortamlarda kalsalarmış demekten başka çare yok.