Lânetli mumya, kâşife karşı

Lânetli mumya, kâşife karşı
Lânetli mumya, kâşife karşı
'Mumya' ve 'Mumya Dönüyor' filmlerinin son serisi 'Mumya 3'ün Asya'daki çekimleri için 3178 milyon dolar harcandı

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

UYUYAN İMPARATOR İSTEMİYORUZ! UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

 

Mumya 3


Tür: Aksiyon / Macera
Oyuncular: Brendan Fraser, Maria Bello, Michelle Yeoh, Jet Li, Luke Ford
Yönetmen: Rob Cohen
Senaryo: Alfred Gough, Miles Millar
Yapımcılar: Stephen Sommers, James Jack, Sean Daniel

 

 Filmin Konusu

Dünya çapında gişe rekoru kıran ‘Mumya’, üçüncü serisiyle muhteşem bir dönüş yapıyor. Asya’da çekilen son macerada kaşif Rick O’Connell’i canlandıran Brendan Frase, mezarından çıkan İmparator Jet Li ile savaşır. Kahramanımız Rick ,bu yepyeni maceraya oğlu Alex (Luke Ford), karısı Evelyn (Maria Bello) ve kardeşi Jonathan (John Hannah) ile atılır. Bu kez O’Connells,  2000 yıl sonra mezarından kalkıp, dünyayı ele geçirmeye çalışan lanetli bir mumyayı durdurmak zorundadır.Yapım Notları

Dünya sinemalarıyla aynı anda Türkiye sinemalarında gösterilmeye başlanan serinin son halkasında baş aktris ve yönetmen değişikliği hemen dikkatleri çekiyor.
İlk iki “Mummy” filminin yönetmeni Stephen Sommers, Kasım 2001’de yaptığı açıklamada, üçüncü bir filmden söz ederken, “Bu konuda çok büyük talep var. Ancak ilk ikisinden çok daha büyük ve çok daha iyi bir film yapmanın yolunu bulabildiğimiz takdirde yaparız” demişti.
Stephen Sommers, Mayıs 2004’te yaptığı açıklamasında ise üçüncü “Mummy”i yapmak için gerekli enerjinin kendisinde bulunup bulunmadığına dair kuşkuları olduğunu söylemişti.
Aralık 2005’te Alfred Gough ve Miles Millar tarafından deneme niteliğinde bir senaryo taslağı yazıldı. Bu senaryoda,lanetlenen ordusuyla birlikte dünyayı ele geçirmek için 1940 yılında harekete geçen Çinli mumyanın öyküsü vardı.
Mart 2006’da oyuncu Oded Fehr,yaptığı açıklamada, Stephen Sommers ile yaptığı görüşmeden söz ederek, üçüncü filmin geliştirilme aşamasında olduğunu ve senaryosunun yazıldığını öğrendiğini söyledi.
Aynı yılın Eylül ayında Universal Pictures tarafından Joe Johnston’a yönetmenlik teklifi götürüldüğü, çekimlerin startının 2007 başlarında verileceği açıklandı.
Ocak 2007’de yönetmen değişti. Universal yetkilileri, 2008 yılında gösterime girecek üçüncü “Mummy”nin yönetmenliği için Rob Cohen’le görüşmelere başladılar.
Bundan sonraki açıklamada, yeni filmin öyküsünün Brendan Fraser ve Maria Bello’nun oynadığı iki temel karakter ve artık büyümüş olan oğulları çevresinde gelişeceği bildirildi. Bu arada ilk iki “Mumya” filminde başkadın rolünde oynayan Rachel Weisz, Peter Jackson’ın yöneteceği “Lovely Bones-Cennetimden Bakarken” için “Mumya” serisinden ayrılmıştı.
Fraser ve Bello’nun canlandırdığı temel karakterlerin oğulları rolünün ise Luke Ford’a verilmesi bir başka yeni gelişmeydi. Hatırlanacağı gibi serinin ikinci filmi olan “The Mummy Returns”ta bu karakteri 10 yaşında bir çocuk olarak tanımıştık. Yeni filmde (Üçüncü “Mumya” filminde) 10 yıl sonrası konu edildiği için Fraser ve Bello’nun karakterlerinin oğullarının 20 yaş civarında yetişkin bir delikanlı olması gerekiyor.