Luhrmann yedi yıl sonra dönüyor

Luhrmann yedi yıl sonra dönüyor
Luhrmann yedi yıl sonra dönüyor

Başrollerinde Avustralya?nın güzeli Nicole Kidman ve People dergisince dünyanın en yakışıklısı seçilen Hugh Jackman var.

Son olarak 'Moulin Rouge'la karşımıza çıkan romantik filmlerin başarılı yönetmeni Baz Luhrmann bu defa kamerasını memleketi Avustralya'ya çeviriyor
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

 

 FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

AVUSTRALYALI SEKSİ SUNUCU...SEVİN OKYAY'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

EPİK BİR MASAL...ERMAN ATA UNCU'NUN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

YAPIM NOTLARI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN


İSTANBUL - Baz Luhrmann yıllara yaydığı filmleri açısından Terence Malick’imsi yönetmenlerden. Canı istedi mi film çekiyor. İlk filmi ‘Strictly Ballroom’ ABD’de 92’de vizyona girmişti. Yakışıklı Leonardo DiCaprio ve Baz Luhrmann’ın şu hayattaki tek hatası Claire Danes’li ‘Romeo+Juliet’ 96’da. 5 yıl sonra Luhrmann artık tanınan bilinen bir yönetmen olmuşken bugüne kadar ‘Hiç sevmem’ diyen bir kişi bile duymadığımız Nicole Kidman ve Ewan McGregor’lu ‘Kırmızı Değirmen’(Moulin Rouge) geldi. Film Satine rolünde şarkı bile söyleyen Kidman için de bir dönüm noktası olmuştu. ‘Kırmızı Değirmen’ hayatında muhtemelen başına gelebilecek en iyi şey olan boşanmasıyla aynı yıla denk geliyordu ve Kidman artık A-list dedikleri Hollywood yıldızlarındandı. Luhrmann ‘Moulin Rouge’dan sonra gerçek bir ara verdi ve memleketi olan Avustralya’nın ismini taşıyan filmiyle bu filmden tam yedi sene sonra geri dönüyor. Başrollerde de memleketinin insanları Nicole Kidman ve bu yıl People dergisi tarafından yaşayan en seksi erkek seçilen Hugh Jackman (yani 2001’in Ewan McGregor’u).

Uzun bir yolculuk
Önceki fimlerine oranla daha az renkli olacağı belli olsa da Luhrmann’ın bu filmde ‘Avustralya’nın sonsuz manzaralarını nasıl çektiğini merak etmemek mümkün değil. Zira film Lady Sarah Ashley (Nicole Kidman) ve Drover (Hugh Jackman) ikilisinin Avustralya’da yaptıkları uzun bir yolculuk sırasında geçiyor. 2’nci Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında kendisine miras kalan toprakları almak için Avustralya’ya gelen Lady Sarah toprağını elinden almak için planlar yapmakta olan ‘kötü adamlar’a karşı hayvan bakıcısı Drover’la birlik oluyor ve toprakların olduğu bölgeye doğru uzun ve çetin bir yolculuğa çıkıyorlar. Öyle çetin ki yolculuk sırasında Japonlar Darwin’i bombalıyorlar. Tabii Lady Sarah ve Drover’ın arasında olaylar gelişmeden edemiyor.
Film eleştirmenlerden beklediği beğeniyi göremese de vizyona girdiği ülkelerde seyirciyi memnun etmiş görünüyor. Bunda film yerine Nicole Kidman veya Hugh Jackman’ı seyretmenin de payını da görmezden gelmemek lazım.
Bu arada Luhrmann’ın bir sonraki projesinin 1974 yılında Jack Clayton tarafından F. Scott Fitzgerald’ın romanından uyarlanan ‘The Great Gatsby’yi yeniden çekmek olduğu açıklandı. İlk filmde Mia Farrow’un canlandırdığı Daisy rolünde Nicole Kidman’ı hayal etmek elbette çok güzel ancak filmin vizyona gireceği 2012 senesinde Kidman 45 yaşında olacak. (Kültür Sanat)