Manhatton sen etme...

Manhatton sen etme...
Manhatton sen etme...
Kim Kiminle Nerede?'de başrolleri Larry David ve Evan Rachel Wood paylaşıyor.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

FİLMİN FOTOĞRAFLARI VE FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 

VİZYONDAKİ DİĞER FİLMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Müjde, Woody Allen tekrar memleket topraklarında... Londra üçlemesinin (‘Match Point’, ‘Scoop’ ve ‘Casandra’s Dream’) ardından Katalunya’ya uzanıp ‘Vicky Cristina Barcelona’yı çeken üstad, ‘Whatever Works’te (Nedense filmin Türkçe isminde ‘Kim Kiminle Nerede?’ gibi magazin programları tadında bir çağrışıma gitmişler) yeniden Manhattan’a dönüyor.

Yakın çevresinde insanlığa olan inançsızlığı ve nefretiyle bilinen ve Nobel almanın kıyısından dönmüş eski bir fizik profesörünün etrafında Allen, yine bildik yaşlı, huysuz ve mızmız karakterlerinden birini sahaya sürüyor. Filmde Profesör Boris Yellnikoff rolünde Larry David’i izliyoruz ama aslında o karakterin Woody Allen olduğundan eminiz. Öykü, yaşlı profesörün çok konuştuğu için sıkıldığı eşinden boşanmasının ardından serseri bir hayat sürerken, evine sığınan Melodie St. Ann Celestine adlı taşralı ama son derece güzel bir kızla yaşadığı ilişkiye anlatıyor. Önceleri kızcağızı küçümseyen, her hareketinin göze battığını söyleyen Yellnikoff, zaman içinde Celestine’i sever. Bu arada kızın ardından annesi Marietta ve daha sonra babası John da kapağı New York’a atarlar ve dengeler birdenbire değişir.

Şehirlilik, nevrotik Manhattan’lılık, snopluk, sevgisizlik gibi temalar karşısına taşrayı, cahil cesaretini, Cumhuriyetçilik’i koyan Allen, yine son derece başarılı, son derece zekice diyaloglar eşliğinde gelişen bir filme imza atmış. Göze batan tek unsur, kızın babasının da öykünün sonunda değişimini eşcinselliğe kadar vardırması olmuş. Ama yanlış anlaşılmasın, burada göze batan şey eşcinsellik değil, abartılı değişim. Neyse, Woody Allen dünyasında yok yoktur ve bu kadar kusur da, ‘Manhattan kadısı’nda olur...