Mark'ın cennetten kovuluşu

Mark'ın cennetten kovuluşu
Mark'ın cennetten kovuluşu
'Aşk Seansları', 36 yaşındaki felçli bir adamın ilk cinsel deneyimi için 'profesyonel' yardım almasının eğlenceli öyküsü.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Bu haftanın sinema mönüsünde eli kalem tutan ama bedenleriyle ilgili büyük problemleri olan adamların hikâyesi denk geldi. ‘Kelebeğin Rüyası’nın 20’li yaşlarının başında veremden ölen genç şairleri Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’unun karşısına Amerika’dan başka bir ‘şair’ çıkıyor.
Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan ‘Aşk Seansları/The Sessions’un odağında 36 yaşındaki Mark O’Brien yer alıyor. 6 yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle, bedeninin boyundan aşağısını kullanamayan Mark, hayatta kalabilmek için içinde yaşamak zorunda olduğu demirden bir yaşam ünitesinden ancak 3-4 saatliğine çıkabilmektedir.
Hayatındaki bu ‘eksiklik’ Mark’ın kendisini edebiyat ve şiirde geliştirmesinin yolunu açmıştır haliyle. Mark’ın ‘küçük’ bir sorunu daha vardır. Henüz hiçbir kadınla birlikte olmamıştır. Düzenli olarak gittiği kilisenin rahibinin de onayıyla ‘profesyonel seks vekili’ bir kadından yardım almaya karar verir.
Daha çok televizyon işleriyle haşır neşir olan Ben Lewin tarafından yönetilen ‘Aşk Seansları’, bir adamın cinselliği ve bununla bağlantılı olarak aslında kendi bedenini de yeniden keşfedişinin öyküsünü anlatıyor. Mark’ın, ‘işlevsiz’ bedeninin Cheryl’in ‘özel’ dersleri sayesinde yeniden bir işlerlik kazanması, üstelik bunun yalnızca zevkle değil, bir türlü kendini var edişle ilgili olması filmi anlamlı kılıyor hiç kuşku yok ki. Aynı zamanda filmin senaryosuna da imza atan Ben Lewin’in bir yandan evli ve çocuklu bir kadının ‘seks vekilliği’ yapmasını son derece profesyonel bir bakışla ele alırken; öte yandan Mark’ın Peder Brendan ile sık sık yaptığı sohbetlerle meselenin ‘dini’ açıdan da masaya yatırılmasını sağlıyor. Bir anlamda Mark, kilisenin resmi temsilcisinin de desteğiyle ‘yasak meyve’yi yemeye teşvik ediliyor ve cennetten kovulup dünya ile tanışmanın yolunu buluyor!
Filmin, Mark’ın bedensel engelini ağır dramatik bir problem gibi algılamak yerine ‘teknik bir sorun’ gibi yaklaşımı ise rahatlatıcı bir unsur olarak dikkat çekiyor. Muhtemelen yeryüzünün bütün coğrafyalarında seks üzerinden espri yapmak geçer akçe olduğu için film de bundan payını yeterince alıyor tabii ki. Özellikle Mark ile pederin kilisede seanslar hakkında konuştukları bölümler filmi eğlenceli hale getiriyor.
Son not: Helen Hunt Cheryl karakterindeki performansı sayesinde bu yılın Oscar ödül törenine yardımcı kadın oyuncu adaylarından birisi olarak gidecek.