Neyden aşka geldi

Neyden aşka geldi
Neyden aşka geldi

Filmin çekimleri Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Galata Mevlevihanesi, Mabeyin Köşkü'nde yapıldı.

Osmanlı-Fransız savaşının eşiğindeyken yeşeren Saray doktoru ile kalfanın aşkına genç derviş şahit olur

 

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN 

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

FİLMEKİMİ'Nİ KAÇIRMAYIN


DİNLE NEYDEN


Yönetmen : Jacques Deschamps
Senaryo : Ayşe Şasa, İsmail Eren
Oyuncular : Alican Yücesoy, Ahu Türkpençe, Lale Mansur, Burhan Öçal, İsmail Hakkı, Emin Olcay, Taner Ertürkler, Altuğ Yücel, Jean Benguigui, Metin Hara
Yapımcı : İsmail Eren
Görüntü Yönetmeni : Octavio Espirito Santo
Müzik : Özhan ErenFİLMİN KONUSU

Mevlevihane defterlerini tutmakla görevli Derviş, aynı zamanda eski bir Osmanlı Paşası olan Nuri Dede efendinin hizmetindedir. Dede efendi ve onun eski dostu olan bazı Fransız diplomatlar yaklaşan harbi önlemeye çalışmaktadır. Gayriresmi olarak sürdürülen bu çalışma, Sultan III.Selim’in kızkardeşi Beyhan Sultan’a ait Sahilsaray’da gerçekleştirilmektedir.

Rahatsızlanan Dede efendiye, diplomatik müzakereler sırasında eşlik eden Saray Tabibi Halil ile Beyhan Sultan’ın yardımcısı Gülnihal Kalfa arasında bir yakınlık yaşanmaktadır.

Dede efendiyle birlikte Sahilsaray’a gelen genç Dervişin defteri, tamamına tanık olduğu bu hikaye ile Hz.Mevlana’nın öğretisinden yansıyan satırların bir araya geldiği sayfalarla doludur..


YAPIM NOTLARI
Dinle Neyden filminin hazırlıkları 2006 yılında başladı ve yaklaşık 2 yıl sürdü.

Filmin senaryosu, Tuğrul İnançer, Prof. Dr. Mehmet İpşirli gibi birçok uzmanın yanı sıra, 2008 Yılı Fransa Ulusal Tiyatro Merkezi’nin teşvik ödülüne layık görülen Sedef Ecer ve Cesar Senaryo Ödülünün 2007 yılındaki sahibi ve Fransa’yı Oscar’larda temsil eden film “Indegenes”in yazarı Olivier Lorelle’in katkılarıyla 2 yıla yakın bir sürede son şekli verildi.

Filmin yönetmenliğini, Fransa’da kült bir film olan “Uyuyan Sudan Kork” adlı filmiyle tanınan ve Venedik Festivali de dahil olmak üzere birçok ödül alan Jacques Deschamps üstlendi.

Görüntü yönetmenliğini Octavio Espirito Santo üstlendiği filmin altı ayı bulan kostüm tasarımı ve dikim sürecinde 50 kişilik kadro yer aldı ve 500 adet kostüm dikildi.

Aslına uygun bir şekilde hazırlanan dekor ve aksesuarlar, uzmanlardan oluşan 35 kişilik ekibin uzun ve özverili çalışması sonucu yaklaşık 8 ayda tamamlandı.

Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Galata Mevlevihanesi, Mabeyin Köşkü gibi tarihi mekânlarda yapılan çekimler 5 hafta sürdü.

110 kişilik çekim ekibi ile gerçekleştirilen filmde, yardımcı oyuncularla birlikte 150 kişilik oyuncu kadrosu yer aldı.

Filmde, Türk Sineması’nın önemli oyuncularının yanı sıra, Fransa’nın çok tanınan karakter oyuncularından Jean Benguigui ile Fransız sinemasının yardımcı rollerinden tanıdığımız, Fransız tiyatrosunun önemli isimlerinden Jean Gabriel Nordmann da yer aldı.