Shyamalan'ın son marifeti

Shyamalan'ın son marifeti
Shyamalan'ın son marifeti
M. Night Shyamalan, güneşli bir günde NewYork'a giderken kendine "Eğer bir gün doğa bize karşı olursa başımıza neler gelir?" diye sorar. Sonra da ortaya elektriği olan, bambaşka bir 'Mistik Olay' çıkar

 

 


Yönetmen M. Night Shyamalan (The Sixth Sense, Signs) yavaş yavaş yaklaşan, kalp atışlarınızı hızlandıracak paranoid bir gerilim ile geri dönüyor. Açıklanamayan ve yalnızca insan ırkını tehdit eden ve durdurulamayan bir olaydan kaçan bir ailenin hayatta kalma savaşını nefes nefese izleyeceksiniz…



Filmin Konusu

Görünen bir uyarı olmadan ortaya çıktı. Birdenbire nereden geldiği belli olmadan. Bir kaç dakika içinde Amerika’nın bir çok şehrinde sebebi açıklanamayan, kanınızı donduracak garip ölümler meydana gelmeye başladı. İnsan davranışlarındaki bu garip değişikliğe neyin sebep olduğu bilinmiyor. Yeni bir terrorist saldırı mı? Yapılan yüksek teknolojik deneylerde ters giden bir şeyler mi oldu? Bir tür şeytani toksik silah mı? Yoksa kontrolden çıkan bir virus mü? Hava yolu ile mi yoksa suyla mı bulaşıyor? … ve nasıl?
Philadelphia’lı bir lise öğretmeni olan Elliot Moore (Oscar Ödülü ® adayı MARK WAHLBERG) bu gizemli ve ölümcül fenomenden kaçma yollarını aramaktadır. Bir evlilik krizi eşiğinde olduğu karısı Alma (ZOOEY DESCHANEL) ile yollara düşerler… Trenle, arabayla bu korkunç sondan kaçmaya çalışmaktadırlar. Elliot’ın matematik öğretmeni arkadaşı Julian (Emmy® Ödüllü JOHN LEGUIZAMO) ve onun 8 yaşındaki kızı Jess (ASHLYN SANCHEZ), ile birlikte Pennsylvania’daki tarım arazilerine ulaşmayı hedeflerler. Burada bilmedikleri bu korkunç saldırıdan kurtulacaklarını düşünmektedirler. Hiçbir yerin güvenli olmadığını daha sonra anlayacaklardır. Bu korkunç ve görünmeyen katil her ne ise kaçılabilecek bir varlık değildir.



Yapım aşaması


Senarist ve yönetmen M. Night Shyamalan bir çok katmanlardan oluşan gerilim, drama ve duygusal dili ile filmlerinin öyküleriyle son dönemlerin en başarılı anlatacılarından biri olmuştur. İlk filmi The Sixth Sense, ile insanların gizemini anlatırken gelmiş geçmiş en çok seyredilen filmler arasına girmeyi başarmıştır.
THE HAPPENING filmini yapma fikri Shyamalan New Jersey’nin kırsal bölgesinde araba kullanırken ortaya çıkmış. “NewYork’a gidiyordum. Çok güzel bir gündü ve yolun iki yanında ağaçlar vardı. Birden kendi kendime düşündüm. ‘Eğer bir gün doğa bize karşı olursa başımıza neler gelir?İşte o an karakterleri ve hikayesi ile THE HAPPENING beynimde canlandı. Bu muhteşem bir duyguydu çünkü bir filmin fikrini ortaya çıkarmak filmin yapısını oturtmak çok zor olduğu için oldukça zorlayıcı ve zaman alıcı bir iştir.”
Filmi yapma fikrinin ilk dakikasından itibaren, Shyamalan farklı tarzda bir film yapmak istediğinden emindir. “Elektriği olan , net ve dinamiği yüksek bir film yapmak istiyordum.”
Shyamalan’ın senaryosu oldukça heyecanlıydı. Fakat Twentieth Century Fox yapımcı olarak projeye katıldığında senaristten hikayeyi daha ileriye taşımasını ve daha cesurca anlatmasını ister… Filmin R-rated(sansürde yaş sınırı alması) olması yapımcının yönetmeni serbest bırakması demekti. Shyamalan bu durum karşısında çok heyecanlandı ve hayal gücünün zincirlerini serbest bıraktı.
Diğer her filminde olduğu gibi bu filminde de M. Night Shyamalan daha sete başlamadan filmin nasıl görünmesini istediğinden oldukça emindir. Daha once çalıştığı bir çok sanatçıyla yeniden bir araya gelmiştir. Bunların arasında görüntü yönetmeni Tak Fujimoto, kostüm tasarımcısı Betsy Heimann ve kompozitör James Newton Howard’ın yanı sıra yeni yüzlerde vardır. Yeni yüzlerden biri de ödüllü yapım tasarımcısı Jeannine Oppewall’dır.
Çekimlerin başlamasından bir hafta önce Shyamalan yapım ekibini toplayıp : “Bu hepimiz için farklı bir macera olacak bir anlamda bir yol filmi ile karşı karşıyasınız. Çekimlerimizin yüzde seksenbeşi dış lokasyonlarda gerçekleşecek Bu yüzden doğa anneye bağlıyız. Bize acıyıp çekimleri tamamlamamızı sağlaması gerek.” der.
Öyle de olur… Yapım ekibinin tamamı hava ve çekim yeri şartları ile senkronizasyon sağlar. Bu durum filmin yapım tasarımını da birinci öncelikli olarak etkiler. Yönetmen 1950’lerin kitlesel paranoya filmlerinden birinin yeni versiyonunu çekercesine temiz görüntüler ve net seçimler üzerinde durur.
Filmin çekimleri 6 Ağustos 2007’de başlar… Yönetmenin ilk filminin çekimiyle aynı gün tam dokuz yıl sonra… 44 gün boyunca ekip devamlı yer değiştirerek kahramanlarımız Elliot ve Alma’nın bilinmezden kaçışını ve Philedelphia’ya ulaşma çabalarını resmeder.
“Her yeni kasaba ya da şehir tüm ekip için yeni bir macera demekti,” diyor
Jose Rodriguez. “Bu gerçek bir road show oldu ve bir sonraki lokasyonda bizi nelerin beklediğine dair en ufak bir fikrimiz yoktu. Büyük bir enerjiyle çalışıyorduk. Yavaşlayacakl ya da çalıştığımız lokasyona gerçek bir adaptasyon sağlayacak vakit asla yoktu. Bu hem oyuncuları hem de set çalışanlarını anlatmaya çalıştığımız o yabancılaşma ve paranoya hissi ile bir araya getiriyordu. Yönetmenimizin de tam olarak istediği sanırım buydu…”




OYUNCULAR HAKKINDA

MARK WAHLBERG (Elliot Moore) We Own The Night, The Departed , Shooter, Invincible, Four Brothers, Max Payne, Renaissance Man , The Basketball Diaries, Fear, Boogie Nights, Three Kings, The Perfect Storm , The Italian Job , Entourage .

ZOOEY DESCHANEL (Alma Moore) The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford , Bridge to Terabithia , Surf’s Up , Tin Man, The Wizard of Oz , Weeds, The Go Getter, The Good Life, Winter Passing, Live Free or Die, Failure to Launch, The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy , Elf, Mumford, Almost Famous, All the Real Girls, Big Trouble, The Good Girl , Eulogy .

JOHN LEGUIZAMO (Julian) Righteous Kill, Where God Left His Shoes, The Ministers, The Babysitters, Paraiso Travel , Game, Love in the Time of Cholera, The Take Crónicas, Land of the Dead, Night of the Living Dead ,The Groomsmen, Assault on Precinct 13; Ice Age, Ice Age: The Meltdown, Moulin Rouge , Summer of Sam, Spawn, Romeo + Juliet; and Dr. Doolittle, To Wong Foo: Thanks For Everything, Julie Newmar, Leguizamo ,Executive Decision , Carlito’s Way, Collateral Damage , Casualties of War, The Kill Point, Undefeated. Arabian Nights, House of Buggin.





BETTY BUCKLEY (Mrs. Jones) Cats, Triumph of Love, Sunset Boulevard, Carrie, Tender Mercies, Frantic, Another Woman ,Wyatt Earp.




YAPIMCILAR HAKKINDA

M. NIGHT SHYAMALAN (Yönetmen,Senarist,Yapımcı) Praying with Anger, Wide Awake, The Sixth Sense, Unbreakable, Signs, The Village, Lady In The Water.

SAM MERCER (Yapımcı) The Sixth Sense, Unbreakable, Signs, The Village, Lady In The Water, Things We Lost In The Fire, Jarhead, Van Helsing, The Witches of Eastwick, Peggy Sue Got Married, Stripes, Swing Shift, The Escape Artist, Good Morning, Vietnam, Three Fugitives, Dead Poets Society, Quiz Show, The Joy Luck Club, Born Yesterday, Swing Kids, The Hand That Rocks The Cradle, Arachnophobia, Congo, The Relic, Mission to Mars.

BARRY MENDEL (Yapımcı) The Sixth Sense , Unbreakable, Rushmore, The Royal Tenenbaums, The Life Aquatic with Steve Zissou, Serenity , Munich, Inkheart.

TAK FUJIMOTO, ASC (Görüntü Yönetmeni) The Sixth Sense, Signs, Melvin and Howard, The Silence of the Lambs, Philadelphia, Something Wild, Married to the Mob, Beloved, The Manchurian Candidate, John Adams ,The Great Buck Howard, Ferris Bueller’s Day Off, Devil in a Blue Dress, A Thousand Acres, That Thing You Do.

JEANNINE OPPEWALL (Yapim Tasarımı) Tender Mercies, L.A. Confidential, Pleasantville, Seabiscuit, The Good Shepherd , Catch Me if You Can, The Bridges of Madison County , The Music Box.

CONRAD BUFF, A.C.E. (Kurgu) Shooter, Antwone Fisher, Training Day, Arlington Road, True Lies, Terminator 2: The Judgement Day, The Abyss ,Jagged Edge, Titanic, 2010, Ghost Busters, Poltergeist, E.T. the Extra Terrestrial, Raiders of the Lost Ark, Star Wars: Episode V–The Empire Strikes Back, Battlestar Galactica.

JOSE L. RODRIGUEZ (Yapım Ortağı) The Sixth Sense, Unbreakable, Signs, The Village, Lady in the Water

DEVEN KHOTE (Yapım Ortağı) Jodhaa Akbar, Life in a Metro, Dhan Dhana Dhan Goal.

JAMES NEWTON HOWARD (Müzik) Lady In The Water, The Sixth Sense, Unbreakable, Signs, The Village , The Fugitive, The Prince of Tides, My Best Friend’s Wedding Michael Clayton, One Fine Day, Dinosaur , Dying Young , Gideon’s Crossing, ER , King Kong, I Am Legend , The Water Horse: The Legend of the Deep, Batman Begins, King Kong, Blood Diamond, Grand Canyon, Wyatt Earp, French Kiss, Mumford, Dreamcatcher, Pretty Woman, Runaway Bride, My Best Friend’s Wedding, America’s SweetheartsDinosaur, Treasure Planet, Atlantis: The Lost Empire, Collateral, Outbreak, Falling Down, Primal Fear, Glengarry Glen Ross, Waterworld, The Devil’s Advocate, Space Jam, Dave, Flatliners .
.

BETSY HEIMANN (Kostüm Tasarımı) Lady in the Water, Pulp Fiction , Reservoir Dogs ,Jerry Maguire, Almost Famous , Vanilla Sky, Out of Sight, Karen Sisco, Rush Hour 3, Red Dragon, The Family Man, Art School Confidential, Be Cool.