Steve Jobs filmine eleştiriler çığ gibi!

Steve Jobs filmine eleştiriler çığ gibi!
Steve Jobs filmine eleştiriler çığ gibi!
Geçtiğimiz Cuma Amerika'da vizyona giren Universal Studios'un yapımcılığını üstlendiği ''Steve Jobs'' filmi Apple'ın tasarım şefi ve yakınları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

 Filmin ilk yorumları, Jobs'ın öfkeli, kişisel ilişkilerini yönetemeyen bir dahi olarak belirtildiği yönünde.

Jobs’un eşi Laurene Powell Jobs ve Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan sonra şimdi de Apple’ın tasarım şefi Jony Ive,  yönetmen Danny Boyle'u Steve Jobs'ın biyografik mirasını gasp etmekle suçladı.

 Jobs’un ölümünden dört yıl sonra vizyona giren filmde başrolü Michael Fassbender canlandırıyor.

 

Laurene Powell Jobs: Film Jobs'u merhametsiz gösteriyor

 

Wall Street Journal’ın haberine göre Steve Jobs’un dul eşi daha en başından kocasıyla ilgili yeni bir film daha çekilmesini engellemeye çalışmış.

 

Apple’ın minimalist ürünlerinin yaratıcısı olan Jony Ive, Jobs’un yaratım süreçlerine son derece saygıyla yaklaştığını da belirtiyor. “Bu süreçler, çizimler ve şemalarla değil karşılıklı sohbetlerimizle başlardı ve kendisi çok iyi bir dinleyiciydi.” Yeni bir ürün tasarlamanın -özellikle bir teknoloji devinin yanıbaşındayken- korkunç bir hale dönüşebildiğini de ekliyor.

 

5 Ekim 2011’de henüz 56 yaşındayken pankreas kanseriyle zorlu bir mücadele sonrası yaşama veda eden Jobs, ardından yazılan biyografilerle, kariyerine, kişiliğine dair kesitler sunan pekçok kitap ve filmle hep gündemde kaldı. Son Steve Jobs filminin vizyona gireceği haberleri öncesi, Jobs’un eşi Laurene Powell Jobs filmin yayınlanmasını durdurmaya çalışmış ama çabaları boşa gitmişti. Filmin senaryosunun Walter Isaacson’ın 2011 tarihli biyografisinden esinlenerek yazıldığı belirtiliyor.

 

Steve Jobs Kimdir?

Steven Paul Jobs (d. 24 Şubat 1955), Apple Computer'in genel müdürüdür ve bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Steve Wozniak ile birlikte Apple'in ortaklarından olup, 1976 yılında kurdukları bu firma Apple II sayesinde bugünkü ev bilgisayarlarının gelişmesinde önemli yer almıştır