Ukraynalı Latin Bond kızı

Ukraynalı Latin Bond kızı
Ukraynalı Latin Bond kızı
Son Bond filmi 'Quantum of Solace'ta Daniel Craig'e eşlik eden Olga Kurylenko, Bolivyalı bir güzel olarak göz kamaştırıyor
Haber: ERMAN ATA UNCU / Arşivi

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

YAPIM NOTLARI İÇİN TIKLAYIN

SEVİN OKYAY'IN BAMBAŞKA BİR BOND YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

‘‘Ukraynalı Bond kızı Olga Kurylenko, bir 007 macerasında rol aldığı için anavatanına ihanetle suçlandı”. Google’ın Olga Kurylenko’yla ilgili önünüze getirdiği ilk metin, Britanya gazetesi Telegraph’da çıkan bu haber. Gazeteye göre St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi Komünistleri adlı grup, web sitelerinde yayınladıkları açık mektupta, son Bond macerası Quantum of Solace’ta rol alan 28 yaşındaki oyuncuyu bayağı sert bir dille kınamışlar. (Aslında II. Dünya Savaşı sonrasında düşman askerleriyle yatan kadınlara verilen cezanın Olga’ya da uygulanması fikrini dillendirmek, ne kadar kınama sınırları dahilinde, tartışılır.)
Eski SSCB mensubu bir ülkeden Bond kızının çıkması üzerine epey konuşulabilir. Malum eski Bond maceralarında, SSCB’li kadınlar, kürklü şapkaları, jartiyerlerinde taşıdıkları silahlarıyla kraliçenin ajanını baştan çıkarırdı. Gerçek bir Sovyet vatandaşı oyuncunun bu role getirildiğine ise pek rastlanmazdı. Zaman içinde Bond epey değişti, Daniel Craig’le beraber karanlık bir yön edindi. Uluslararası politikada nasıl değişimler olduğundan söz etmeye pek de gerek yok. Bond kızları arasına Ukraynalı bir oyuncunun katılmış olması da bu değişimin nişanlarından sayılır belki.

Moskova’da bir Bond kızı
Bizzat o Bond kızının bu değişimi nasıl yaşadığına gelince... Babasından ayrılan annesi ve anneannesiyle yoksulluk içinde bir çocukluk geçirdiği söyleniyor. Eski kazakları yamayıp da giymeye kadar vardırılacak bir yoksulluk düzeyi... (Kaynak, sinemaseverlerin net mabedi imdb.com) 8’inden 13’üne kadar bale eğitimi almış. 13 yaş ise dönüm noktası. Annesi ile Moskova’ya yaptığı bir ziyarette bir model ajansından teklif alıyor. Ardından üç senelik bir mankenlik eğitimi... Fransa’ya göçtükten sonra Glamour’dur, Elle’dir; kapağına çıkmadık prestijli dergi bırakmıyor, Helena Rubinstein, Clarins gibi markaların yüzü oluyor. Oyunculuk tabii kaçınılmaz. İlk filmi zamanında bizde de gösterilen L’Annullaire/Esrarengiz Sevgili’de, pek mankenlikten geçiş yapan oyuncuları görmediğimiz türden bir rolle karşımızdaydı. İmalat bandında parmağı kesildikten sonra garip mi garip bir masabaşı işine getirilen genç Iris... 20 yönetmenli Paris, Jet’aime/Paris, Seni Seviyorum’da Elijah Wood’la karşı karşıya oynadığı bölüm, tabii ki oyuncunun kariyerine büyük bir destek. Fransız gerilimi Le Serpent’te kötü adamın Doğu Avrupalı seks oyuncağı rolü, Kurylenko’nun yolunu Bond kızlığına çeviren karakterlerinden. Halen gösterimdeki Max Payne’de canlandırdığı talihsiz ama cool femme fatale karakter de.
Ve beklenen sonuç, Bond... Aslında Telegraph’ın da haberde belirttiği gibi St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi Komünistleri’nin telaş etmesine pek gerek yok. Oyuncunun Quantum of Solace’ta canlandırdığı Camille, Bolivyalı. Zira dönem gereği Bond, Güney Amerika’da kötü adamlar peşinde koşturuyor. Kurylenko’nun bildiğimiz Bond kızı prototipine daha çok uyuyor olması da belki bundan sebep. Bir önceki Bond kızı Eva Green’in soğuk çekiciliği karşısında Olga Kurylenko, esmer teninin elverdiği ölçüde klasik Latin Bond kızı. Kurylenko’yu, Ukraynalı bir modeli Latin bir Bond kızı olarak kabul etmemizde tek sebep esmer teni mi? Yoksa her filmi sonrası, illa en az bir eleştirmen tarafından vurgulanan doğal çekiciliği mi? Ama Kurylenko filmografisine bakınca belki de varılacak en önemli sonuç, Bond kızlığıyla kötü oyunculuk arasında zannedildiği gibi doğru bir orantı olmadığı.