Vietnam'ı böyle görmediniz

Vietnam'ı böyle görmediniz
Vietnam'ı böyle görmediniz
Söz geçiremediği oyuncuları Asya'nın bakir ormanlarındaki uyuşturucu çetesinin kucağına atan yönetmen filme gerçeklik boyutu kazandırmayı başarır

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ARALIKSIZ BOMBARDIMAN...SEVİN OKYAY'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

TROPİK FIRTINA


Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en büyük savaş filminin başrollerinde oynamak için sözleşme yapan bir grup aktörün filmde oynadıklarını zannederken kendilerini gerçek savaş ortamında bulmalarını konu aksiyon komedi filmi “Tropik Fırtına – Tropic Thunder”ın başrollerinde Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey jr’ın başını çektiği yıldızlar kadrosu yer alıyor.Tom Cruise, Matthew McConoughey,Tobey Maguire,Nick Nolte,Tyra Banks,Jennifer Love Hewitt, Alicia Silverstone,Jason Bateman ve Jon Voight ise “Tropik Fırtına”da yardımcı rollerde kamera önüne geçti.
Yapılacak savaş filminin çekim masraflarının füze gibi fırlaması, bunun üzerine bir de şımarık aktör kadrosunun egolarının kontrolden çıkması üzerine filmin çekiminin durdurulması gündeme gelir. Ancak bu duruma sinirlenen yönetmen, çekimleri durdurmayı kabul etmez. Bu da yetmezmiş gibi filmin “gerçekçilik boyutunu” artırmak için şımarık aktörlerini tuttuğu gibi Güneydoğu Asya’nın tropik ormanlarının derinliklerine götürür.Filmin aktörleri, orada film çektiklerini zannederken kana susamış çok tehlikeli uyuşturucu kaçakçılarının eline düşeceklerdir.
DreamWorks Pictures’ın sunduğu “Tropic Thunder”ın yönetmenliğini Ben Stiller üstlendi. Senaryosunu Justin Theroux, Ben Stiller ve Etan Cohen’in yazdığı filmin başrollerinde Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey Jr, Steve Coogan, Jay Baruchel, Bill Hader ve Nick Nolte’un başını çektiği güçlü bir oyuncu kadrosu kamera karşısına geçti. Yapımcılığını Stuart Cornfeld, Ben Stiller ve Eric McLeod gerçekleştirdi.


YAPIM HAKKINDA
Tugg Speedman (Ben Stiller) yıldızı sönmeye yüz tuttuğu halde burnundan kıl aldırmayan şımarık bir aktördür. Oynadığı “Scorcher” adlı aksiyon filminin gişe başarısızlığına uğraması ve Oscar adaylığı için yaptığı umutsuzca girişimlerin geri tepmesinin ardından başrolünde oynayacağı “Tropic Thunder” projesi sayesinde yeniden zirveye çıkacağı hayali kurmaktadır.
Uyuşturucu madde bağımlısı Jeff Portnoy (Jack Black), “The Fatties” adlı komedi dizisinin popüler starıdır. Yıldızının sönmesi gibi bir sorunu yoktur ama iddialı bir savaş filminde oynayarak sadece bir komedyen olmadığını tüm dünyaya kanıtlamak için “Tropic Thunder” macerasına soyunmuştur.
Avustralyalı aktör Kirk Lazarus (Robert Downey Jr) film dünyasının en iyi aktörlerinden birisidir. Beş Oscar kazanmıştır. Onun da amacı böyle bir film sayesinde yepyeni zorluklara meydan okuyarak bir kez daha yeteneğini göstermektir.
Müzik yıldızı Alpa Chino’nun (Brendan T. Jackson) istediği herşeye sahip olmuş gibi bir hali vardır. Sayısız platin plak ödülü alan hip-hop yıldızı kazandığı paralarla prodüksiyon alanında girişimciliğe soyunmuştur. Onun da tek isteği bir savaş filminde oynayarak ödüllü ya da ödül adayı aktörler sınıfına girmektir.
Çiçeği burnunda aktör adayı Kevin Sandusky (Jay Baruchel) ise nihayet rol sahibi olmaktan dolayı mutludur.
Hepsi farklı farklı kulvarlardan gelen bu aktörler, “Tropic Thunder”da destansı bir savaş filmi çekmek için bir araya gelirler. Kendi iradeleri dışında gerçek bir savaşın göbeğinde kalınca başlarına gelmeyen neredeyse hiçbir şey kalmaz.
“Tropic Thunder”ın yapımcılarından Stuart Cornfeld, filmin çıkış noktasını şu sözlerle yorumluyor: “Bu savaş filminin kadrosunda yer alan aktörler, dıştan bakınca birbirinden çok farklı gibi gözükür. Ancak derine inince hepsinin kariyerlerinde yeni ve farklı işler yapmaya çalıştığını, bu savaş filmi sayesinde kariyerlerinde yepyeni bir düzeye ulaşmayı umduğunu görürüz. Onların asıl problemi –belki çiçeği burnunda aktör Kevin Sanduksy hariç- filmin en iyi aktörü gözükmek için şımarıkça davranmaları, filmden çok kendi çıkarlarını düşünmeleridir. Bu nedenle amaçlarına asla ulaşamayacaklardır.”
Film stüdyosu başkanının(Tom Cruise canlandırıyor) prodüksiyonu durdurmakla tehdit etmesine sinirlenen İngiliz yönetmen Damien Cockburn (Steve Coogan) çekimlere son vermeyi reddeder. Durumdan kuşkulanmayan aktörlerini topladığı gibi Güneydoğu Asya ormanlarının derinliklerine götürür. Amacı orada “gerilla stili” çekimler yaparak filmi tamamlamaktır. Asistan, rehber, cep telefonu gibi desteklerden mahrum kalan aktörler, çok tehlikeli uyuşturucu tüccarlarıyla karşı karşıya kalırlar. Onları uyuşturucu kaçakçısı avcısı zanneden uyuşturucu tacirlerinin çözümü “Amerikalı işgalcileri” etkisiz hale getirmektir.
Film içinde film mantığıyla çekilen “Tropik Fırtına”da yıldızı sönmeye yüz tutmuş aktör Tugg Speedman rolünde kamera karşısına geçen Ben Stiller, oynadığı karakteri şu sözlerle tanımlıyor:
“Speedman tüm zamanların en yüksek parayı alan aksiyon yıldızıdır. Olağanüstü şımarık bir aktördür. Son dönemde Oscar kazanmak için yaptığı girişimin başarısız kalması üzerine morali bozulmuştur. Başrolünde oynadığı son filmi ‘Simple Jack’te canlandırdığı hayvanlarla konuşabilen özürlü çiftlik kahyası rolüyle Oscar kazanmayı beklerken alamayınca, üstelik eleştirmenler tarafından topa tutulunca tam bir hayal kırıklığı yaşamıştır. Ayrıca oynadığı aksiyon filmleri bile artık seyirci bulamamaktadır. Bu nedenle işine devam edebilmek için bu savaş filminde oynamaya ihtiyacı vardır.”
Ben Stiller’ın “Tropic Thunder” için geliştirdiği vizyonuna destek veren yapımcılar, filmin oyuncu kadrosunda sinema dünyasının en ünlü erkek oyuncularını bir araya getirdiler.
“The Fatties” adlı komedi dizisiyle şöhret yapmış komedi starı Jeff Portnoy rolü için film yapımcılarının aklında sadece Jack Black’in adı vardı. Ben Stiller bu tercihin gerekçesini şu sözlerle açıklıyor:
“Jack çılgın ve kontrolden çıkmış komedyeni daima iyi oynar. Onun en sevdiğim yanı her zaman özgün kalabilmesidir. Jack’teki kişilik yapısıyla komedi anlayışının hiç kimsede olmadığını düşünüyorum. Ayrıca işine son derece bağlı bir aktördür. Bu filmde de oynadığı karakterin her yönünü benimseyerek oynadı.”
Jack Black filmde portresini çizdiği Jeff Portnoy karakterini şu sözlerle yorumluyor: “Jeff Portnoy o güne kadarki kariyeri boyunca hep kaba-saba komedi filmlerinde oynamıştır. O filmlerden çok iyi paralar kazanmış, şöhret sahibi olmuştur ama artık kariyerini yeni bir düzeye taşımak istemektedir. Tek isteği bir aktör olarak saygı görmektir. Savaş filminde oynamaya kalkışmasının tek sebebi saygıdeğer aktör olmaktır.”
“Tropic Thunder”ın bir başka karakteri olan Avustralyalı aktör Kirk Lazarus’un derdi ise bambaşkadır. O zaten beş Oscar ödüllü saygın bir aktördür ama oyunculuk yeteneğini farklı tarzlardaki filmlerde de kanıtlamak ister. Üstlendiği rolü en gerçekçi şekilde oynamak için ekstrem önlemler almasıyla tanınmıştır. Nitekim bu filmde oynayacağı Amerikalı siyah çavuş Lincoln Osiris rolü için, aslında beyaz olduğu halde ameliyata girerek tenini siyaha boyatmaktan çekinmemiştir.
Filmde Kirk Lazarus rolünde oynayan Robert Downey Jr’ın bu karakterle ilgili gözlemleri şöyle: “Oscar ödüllü Kirk Lazarus’un oynadığı Lincoln Osiris rolünün havasına tam olarak girdiğini görürüz. En büyük aktörlük deneyimi olarak gördüğü için rolünü ciddiye alır. Ancak bu konuda abartıya kaçarak filmin çekimleri boyunca siyah çavuş karakterinden sıyrılamaz. Kendisini gerçek asker gibi görmektedir. Bir aktörün rolünü bu kadar ciddiye almasında elbette profesyonellik ve kendisini işine adama boyutu vardır ama abartıya kaçıldığı zaman olayın biçimi tam anlamıyla narsistliğe girer.”
Filmin bir diğer önemli karakteri Alpa Chino karakteridir. Aktör / komedyen Brandon T. Jackson’ın oynadığı Alpa Chino karakteri, platin plak ödüllü bir hip-hop yıldızıdır. Müzikten kazandığı paralarla yatırım yaparak “Booty Sweat” adlı bir enerji içeceği şirketi kurmuş, “Bust-A-Nut” adlı bar zinciri açmış, “Alpa Chinos” markasıyla da erkek giyimi üzerine şirket sahibi olmuştur. Alpa Chino’nun bir sonraki hedefi, müzisyenliğinin yanısıra oyunculukta da başarısını kanıtlamaktır. Savaş filminde Detroit’li Motown adlı bir askerin portresini çizecektir.
Bu rolde kamera karşısına geçen Brandon T. Jackson, oynadığı karakteri şu sözlerle tanımlıyor: “Bu karakterin özelliği, kafasını ‘Scarface’ adlı filme takmış olmasıdır. Zaten müzik dünyasındaki adını da ‘Scarface’in yıldızı Al Pacino’dan esinlenerek Alpa Chino olarak seçmiştir. Ancak Al Pacino’ya olduğu kadar kendi ismine de saygılıdır. Birisi ismini yanlış söyleyince daima ‘A-L-P-A’ diyerek düzeltir. Savaş filmini yepyeni bir kariyer fırsatı olarak görmektedir ama siyah çavuş Lincoln Osiris rolünün neden kendisi gibi bir siyaha değil de, beyaz aktör Kirk Lazarus’a verildiğini bir türlü anlayamamıştır. Bu konuyu Kirk ile tartışmaya kalkıştığında ise duvara konuşuyormuş gibi ondan cevap alamaz.”
“Tropic Thunder”ın oyuncu kadrosunda ayrıca ünlü isimlerden oluşan konuk oyuncular da yer aldı. Bu isimler şöyle sıralanıyor:
Çekilen savaş filminin konusunun uyarlandığı anılar kitabının Vietnam gazisi yazar John “Four Leaf” Tayback rolünde Nick Nolte;
Filmin öfkeli mizaçlı genç İngiliz yönetmeni Damien Cockburn rolünde İngiliz aktör Steve Coogan;
Savaş filminin patlayıcı madde uzmanı Cody rolünde Amerikalı komedyen Bill Hader;
Güneydoğu Asyalı Flaming Dragons adlı uyuşturucu şebekesinin 12 yaşındaki küçük başkanı Tran rolünde Brandon Soo Hoo.


KONSEPTTEN GERÇEĞE
“Tropic Thunder”ın esin kaynağının 1987 yılına kadar gittiğini söyleyen Ben Stiller, “1987 yılında Steven Spielberg’in çektiği ‘Empire of the Sun’ adlı filmde çok küçük bir rol almıştım. Aktör arkadaşlarımın hepsi o günlerde ‘Platoon’ ve ‘Hamburger Hill’ gibi Vietnam filmlerinde oynuyorlar, çekim öncesinde iki hafta süreli eğitim kamplarına gidiyorlardı. Sonradan verdikleri söyleşilerde sürekli olarak, ‘Eğitim kampındaki koşullar son derece ağırdı. Hayatımın en zorlu deneyimini yaşadım. Diğer aktörlerle aynı ortamı paylaşıp herşeyden önce grup halinde hareket etmeyi öğrendik’ diyorlardı. Açıkçası gerçek savaş görmeden böyle şeyler söylenmesi bana komik geliyordu. Eğitim kamplarına komedi boyutuyla bakan böyle bir filmi bu nedenle yapmak istedim.”
Sonraki yıllarda aktör arkadaşı Justin Theroux ile işbirliği yapan Ben Stiller, “Tropic Thunder”ın ilk senaryo taslağını yazmaya başladı. Senaryonun giriş kısmıyla ana çizgisini belirlemek birkaç yıl sürdü. Ardından senaryonun mantığını ve öyküsünü oluşturmak da bir süre daha aldı. Geride kalan yıllar boyunca senaryo taslağı defalarca yeniden yazıldı.
Theroux’un New York’ta, Stiller’ın Los Angeles’ta yaşıyor olması nedeniyle sahneleri ayrı ayrı yazarken sürekli emailleşmek suretiyle “Tropic Thunder”ın ana omurgasını ortaya çıkartmayı başardılar. Bir süre sonra senaryo yazarı Etan Cohen de onlara katıldı. Deneyimli bir senaryo yazarının da katılımıyla ortaya baştan sona kahkaha ve eğlence dolu bir yapıt çıkartmayı başardılar.
Üçlünün yaptığı çalışma zaman içerisinde gelişerek çekim senaryosuna dönüştü. Bundan sonrasını filmin ortak senaryo yazarlarından Justin Theroux’tan dinleyelim:
“Filmde ağır tüfek tabir edilen olağanüstü boyutlarda bir Hollywood prodüksiyonunun yapımında yaşananlar komedi kalıplarıyla anlatılır. Film içindeki filmin kadrosunda çalışmayan, araştırma yapmayan, repliklerini bile zor öğrenen aktörler vardır. Hepsi kafasını filmin konusundan çok, böyle bir filmde nasıl oynayacaklarına takmıştır. Filmin yönetmeni de aktörleri kontrol edemeyecek haldedir. Sonunda projeye devam etmek için aklına parlak bir fikir gelir. ‘Tropic Thunder’ adlı çok-satan anılar kitabının yazarı John ‘Four Leaf’ Tayback ile beraber harika bir plan geliştirerek oyuncuları kaçırırlar. Onlara bir ormana götürerek ‘Blair Witch’/ gerilla tarzında çok gerçekçi bir film çekmeye başlarlar. Ortada asistan yoktur, prodüksiyon görevlisi yoktur, cep telefonu bile yoktur. Sadece gerçek korkular ve gerçek duygular yaşayarak berbat bir ortamda mücadele edeceklerdir.”
“Tropic Thunder”ın aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen Ben Stiller, filmi hayata geçirirken bu konsepti hiç aklından çıkartmadığını belirterek şöyle konuşuyor:
“Böyle bir filmi yapmanın zorluğu, bir aksiyon filmi olmaması, aynı zamanda bir ‘gönderme film’ de olmamasıydı. Sonuçta filmde anlatılan koşulların gerçekçi şekilde yansıtılmasına ihtiyaç vardı. Aksi takdirde ne komediye, ne savaş filmine, kısacası hiçbir şeye benzemeyecekti. Bu filmin gerçek savaş filmlerinden esinlendiğini söyleyebilirim. Çünkü savaş filmlerini eskiden beri severim. O tip filmlerin gerçek hayranıyımdır. Ancak aynı zamanda Hollywood’un ekstrem düzeyde nasıl işlediğini anlatan bir filmdir. Birçok detayı abartmakla birlikte temel düzeyde gerçekçi yapısı vardır.”


ÇEKİM SÜRECİ VE ÇEKİM MEKANLARI
Ben Stiller ile Stuart Cornfeld’in ortak yapım şirketi Red Hour Films ile DreamWorks’ün birlikte geliştirdiği “Tropic Thunder”ın yapımına geçtiğimiz dönemde “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest” ve “Pirates of the Caribbean: At World’s End” gibi dev ölçekli filmlerde prodüksiyon amiri olarak görev yapmış olan yapımcı Eric McLeod da katıldı.
Çok miktarda dış mekan çekiminin getireceği zorlukları göğüslemenin zorluklarını tüm ekip biliyordu. Eric McLeod’un projeye katılımı sayesinde egzotik mekanlarda yapılan dış çekimler sırasında karşılaşılan tüm engeller kolaylıkla aşıldı.Setlerin kurulması ve patlama sahneleri sırasında mevcut çevreye herhangi bir zarar verilmeden çekimler hayata geçirildi.
Senaryonun hazırlanmasının ardından sıra kamera arkası ekiplerinin belirlenmesine geldi. Filmin kostüm tasarımlarını “JFK” ve “True Lies” adlı filmlerden tanıdığımız Marlene Stewart üstlendi. Başta Vietnam Savaşı dönemine özgü askeri üniformaların araştırılması ve hazırlanması görevini alan Marlene Stewart, filmin tüm giysi ihtiyaçlarını tasarladı. Görüntü yönetmenliğini “Braveheart” ve “The Thin Red Line” gibi savaş filmleriyle tanınan John Toll; prodüksiyon tasarımlarını “Transformers”taki çalışmasıyla adını duyuran Jeff Mann hayata geçirdi.
Filmin Vietnam ve Burma / Myanmar ile ilgili sahnelerinin çekiminin önceleri Güney Kaliforniya’da yapılması düşünülmüştü. Ancak daha sonra bundan vazgeçilerek, Güneydoğu Asya’daki Altın Üçgen’i temsil eden sahnelerin Hawaii’deki Kauai bölgesinde çekilmesine karar verildi.
Film ve televizyon ekiplerinin en gözde mekanları arasında yer alan 32 mil genişliğindeki Kauai adasında geçtiğimiz yıllarda “South Pacific” ve Steven Spielberg imzalı “Jurassic Park”ın Costa Rica ile ilgili sahnelerinin çekimleri yapılmıştı. Bu adadaki geniş orman alanları, ırmaklar, kayalıklar, şelaleler ve diğer doğal alanlar, “Tropic Thunder” ekibinin Güneydoğu Asya ormanlarını çağrıştıran ortamda çalışmasını sağladı. Kaliforniya’da çalışma yapılmış olsaydı bunların hiçbirisi mümkün olmayacaktı.
“Tropic Thunder”ın bir başka özelliği de, toplam çekim günü sayısı, film boyutu ve insan gücü açısından Kauai adasında bugüne kadar çekilen en büyük prodüksiyon olmasıydı. Prodüksiyon tasarımcısı Jeff Mann ile yönetmen Ben Stiller, hazırlık aşaması sırasında altı hafta boyunca ada üzerinde helikopterle uçmak suretiyle en uygun çekim mekanlarını belirlediler. Hawaii adasını yansıtan kızıl topraklı bölgelerden özellikle kaçınarak Güneydoğu Asya’ya benzeyen alanları tercih ettiler.
Filmin dış mekan çekimleri, Kauai adasının kuzey ve doğu kıyılarında yedi farklı mekanda hayata geçirildi. Daha sonra Los Angeles’a dönülerek bu kentle ilgili sahnelerin çekimine geçildi. İç mekan çekimlerinin tamamı da Los Angeles’taki Universal Stüdyolarında yapıldı.