Yaz tatili hikâyesi

Yaz tatili hikâyesi
Yaz tatili hikâyesi
En son Montreal Film Festivali'nde altıncı ödülünü alan filmde yaz tatili boyunca küçük Ali'nin çevresinde yaşanan olaylar anlatılıyorFİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ZAMAN DÜŞMEZ ELLERİMDEN YERE...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

TATİL KİTABI

Yönetmen : Seyfi Teoman

Senaryo : Seyfi Teoman

Oyuncular : Rıza Akın, Taner Birsel, Tayfun Günay, Harun Özüağ, Ayten Tökün, Osman İnan, Onurcan Alavi, Zafer Inan, Ekrem Senel, Mahir Ozel, Burcu Sanli

Yapımcı : Yamaç Okur, Nadir Öperli

Görüntü Yönetmeni : Arnau Valls ColomerFİLMİN KONUSU

Tatil Kitabı, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, daha çok ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısını ön plana çıkararak anlatıyor. Filmin olay örgüsü, Ali’nin sert mizaçlı babası Mustafa ile ailenin diğer üyeleri arasındaki gerilimler üzerine kurulu. İstanbul’da askeri lisede okuyan büyük oğlu Veysel’in askeriyedeki kariyerini yarıda bırakarak üniversite sınavına girme isteğine şiddetle karşı çıkan Mustafa, çekingen ve içine kapalı bir çocuk olan Ali’yi de yaz tatilinde çalışıp kendisi gibi ticaret öğrenmeye zorlar. Kendisini aldattığından şüphelenen eşi Güler ve geçmişte şehirde şansını denemiş, ama tutunamayıp Silifke’ye dönerek baba mesleğini sürdürmek zorunda kalmış kardeşi Hasan’la Mustafa arasında da sürekli bir gerginlik vardır. Tüm bu gerginlikler, limon tüccarı olan Mustafa’nın, iş için gittiği Ürgüp’ten dönüşte beyin kanaması geçirip komaya girmesiyle geri plana itilir. Başta, aileyi bir arada tutmak için Mustafa’nın yerini almak zorunda kalan Hasan olmak üzere, filmdeki karakterler belirgin bir şekilde değişir.


YAPIM HAKKINDA
Tatil Kitabı’nın görüntü yönetmenliğini, çalıştığı son film Influencia Cannes Film Festivali’nde gösterilen İspanyol görüntü yönetmeni Arnau Valls Colomer yapıyor. Filmin sanat yönetmeni, şu ana kadar pek çok dizi, reklam filmi ve uzun metraj filmde kostümcü olarak görev yapan Nadide Argun. Ses operatörlüğünü, bağımsız filmlerin vazgeçilmez ismi İsmail Karadaş’ın üstlendiği filmin kurgusunu, Küçük Kıyamet, Rıza ve Ara gibi filmlerle son dönemde sivrilen Çiçek Kahraman üstleniyor.

Teoman’ın Rotterdam Film Festivali Hubert Bals Fonu’ndan Senaryo Geliştirme Desteği almış olan filmi, bu fon dışında herhangi bir yapım desteği olmadan hayata geçirilmiş. Çekimleri küçük bir ekiple ve üç haftada gerçekleştirilen filme Silifke Belediyesi ve Silifke Kaymakamlığı’nın yanı sıra, Silifke’deki özel kurumlar ve Silifke halkı da büyük destek veriyor. Bu yerel desteklerin yanı sıra film, sektördeki pek çok kurumdan teknik destek de alıyor. Kamera malzemesi Lokomotif Kamera, ışık malzemesi ise Orion tarafından sağlanan filmin laboratuar işlemleri Sinefekt, ses işlemleri ise Melodika tarafından yapılıyor.