Zamansız, mekansız ve gölgesizler

Zamansız, mekansız ve gölgesizler
Zamansız, mekansız ve gölgesizler
Almanya'da 'Doğu'nun Kafkası' diye anılan Hasan Ali Toptaş'ın 1994 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandığı kitabı 'Gölgesizler' vizyonda. Yıllar sonra sessizliğini 'Ben Kimim'le bozan Candan Erçetin ilk kez film müziği yaptı. Kırklareli ve İstanbul'da çekilen filmde 22 oyuncu rol aldı

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN 

BEN GİDERİM, GÖLGEM GİDER...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

İKİ BERBER DÜKKANI ARASINDA...SEVİN OKYAY'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN


GÖLGESİZLER

Yönetmen : Ümit Ünal
Senaryo : Ümit Ünal
Müzisyen : Candan Erçetin
Oyuncular :Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ertan Saban, Arsen Gürzap

YAPIM NOTLARI

Haziran 2008’de Kırklareli Karadere Köyü ve İstanbul Sarıyer semtinde çekimleri tamamlanarak sinemaya aktarılan Hasan Ali Toptaş’ın 1994 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandığı kitabı vizyonda.

Türk sinemasında prodüksiyon sayısının ve seyirci ilgisinin yükseldiği bu dönemde, “edebiyat uyarlaması” olarak farklılaşan “Gölgesizler”, Hakan Karahan’ın yapımcılığı, Ümit Ünal’ın senaryo ve yönetmenliğinde, ağırlıklı olarak tiyatro sanatçılarından oluşan oyuncu ekibiyle ilgi çekiyor.

Finans sektöründeki kariyerine son verip, yazarlık yaptığı dönemde yayınlanan beş kitabıyla birlikte senaryo yazarlığı ve oyunculuk deneyimlerini de hayata geçiren Hakan Karahan’ın çeşitli edebiyat eserlerinin film haklarını satın alarak 2007 yılında kurduğu Narsist Film’in ilk prodüksiyonu olan “Gölgesizler” prodüktöründen yönetmenine, oyuncularından müziğine, yazarından teknik kadrosuna kadar konusunda önde gelen etkin kişilerin izini taşıyor.

Hakan Karahan’ın “Gölgesizler”in yapım sürecinde girmiş olduğu yönetmen arayışı sonunda karar kıldığı ve “biçilmiş kaftan” olarak nitelendirdiği Ümit Ünal, hem senaryosunun yazımını, hem de çekimini üstlendiği eserin gerçeküstü anlatımını beyaz perdeye kendi yorumuyla aktardı.

Hasan Ali Toptaş’ın “zamansız / mekansız” diye nitelendirilebilecek eserinin Ümit Ünal tarafından sinemaya aktarımında hem öykünün, hem de senaryonun gücü ortaya çıkıyor. O köyde kaybolan insanlar ve köy halkının meseleleri ile günümüz insanı ve yaşam koşullarıyla da paralellik gösteren filmin duygusunu ise Candan Erçetin’in ilk kez bir film için yaptığı müzik ve filmin final şarkısı yakalıyor; “Ben Kimim”…


Klasik başrollerin olmadığı, 22 önemli rolün bulunduğu “Gölgesizler” filminde, kimi ana karakterlerin filmin yarısından sonra kaybolup, küçük yan rol gibi görünen kimi karakterlerin ise öykünün baş kahramanı olduğu öykü homojen rol dağılımıyla seyirciyi hikayenin içine alıyor.


Candan Erçetin yıllar sonra ‘Ben Kimim’ dedi

Temmuz 2004’te çıkan “Melek” albümünden sonra uzun bir sessizliğe gömülen Candan Erçetin, 2005 aralık ayında dinleyenleriyle paylaştığı, bilinen şarkıların Türkçe ve Yunanca yorumlarından oluşan “Aman Doktor” dan sonra ilk şarkısını bir film için yazdı.


“Gölgesizler” filminin müziklerini yapan Candan Erçetin, “Gölgesizler” filmi için yazdığı “Ben Kimim” adlı şarkıyı yine kendi yorumladı.

Şarkının sözü ve müziği kendisine ait olan Candan Erçetin “Bir filme şarkı yazmak hele hele bir edebiyat eserinin hikayesini bir şarkıda toplamak benim için yepyeni bir deneyim oldu ancak ‘Sırlar, Yalanlar ve Rivayetler’ üzerine kurulmuş yaşamları konu alan ‘Gölgesizler’ filmi zamansız ve mekansız bir anlatıma sahip bu bakımdan her devir insanının ruh haline uyuyor” dedi.CD ya da kaset formatında satışa sunulmayacak olan şarkı ilk önce ve sadece radyolar aracılığıyla hayranlarıyla buluşacak. Bahar aylarında çıkarmayı planladığı yeni albümünün hazırlıkları içinde olan Erçetin, “ Ben Kimim”i sevenlere filmin vizyona girişiyle birlikte web sitesi aracılığıyla elektronik ortamda ücretsiz olarak sunacağız ve bu, bir taraftan yeni albüm için şarkılar yazarken uzun zamandır ayrı kaldığım dinleyenlerimle hasret giderebilmem için iyi bir fırsat olacak” dedi.


Doğu’nun Kafkası Almanya’da konuşuluyor
Gerçeküstücülüğe yakın duran olağanüstü anlatımı, zengin dili ve şaşırtıcı olduğu kadar zorlayıcı kurgusuyla Türk okurların ilgisini çeken ve eserlerinin Almanca’ya çevrilmesiyle Almanya’da Doğu’nun Kafkası olarak büyük beğeni toplayan Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler eserinin sinemaya aktarılıyor olması Alman edebiyat dünyasında konuşulmaya başlandı.

Edebiyat uyarlamasını yaparken romanın ruhuna sadık kalmaya özen gösterdiğini, ancak sinemasal anlatım anlayışı doğrultusunda kendi yorumunu aktardığını ifade eden senarist ve yönetmen Ümit Ünal “Hasan Ali Toptaş eserinde bazı unsurları bilerek belirsiz bırakmış, belirsizliği çok iyi bir edebiyat yapıtı yaratmakta ustalıkla kullanmış. Ben yorum getirirken gerçeklik / hayal dengesine çok dikkat ettim. Filmde geçen olaylar hem çok gerçek, hem de insan zihninin karanlık oyunları denebilecek kadar gerçek dışı. Seyircinin de kendi yorumunu getirebileceğini düşünüyorum” dedi.


TC Kültür Bakanlığı’nın 250.000.- YTL’lik yapım desteğine uygun bulunan Gölgesizler filmi, Arsen Gürzap’ın ilk kez bir köylü kadın tiplemesine girmesiyle, Hakan Karahan’ın film için saçlarını kazıtmış olmasıyla ve Aydemir Akbaş’ın bembeyaz uzun sakallı Dede Musa tiplemesiyle ilgi çekiyor.