Zenginlerin sitesinde yoksul avı

Zenginlerin sitesinde yoksul avı
Zenginlerin sitesinde yoksul avı
'Yasak Bölge' zenginlerin oturduğu siteye hırsızlık için bir gencin başına gelenleri anlatırken kapitalist toplumla da sıkı bir hesaplaşmaya girişiyor


 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINMeksikalı genç yönetmen Rodrigo Plá, Yasak Bölge'de kendilerine sahte cennetler yaratan ayrıcalıklı azınlıkların yoksullara duyduğu korku ve nefreti sarsıcı şekilde işliyor.

Zengin bir grup insan, sefalet içindeki Mexico City'nin tam ortasında, yüksek duvarlarla çevrili ve ileri güvenlik sistemleriyle kuşatılmış lüks bir sitede, dış dünyadan izole bir hayat yaşamaktadır. Üç yoksul gencin bu özel bölgeye "sızmaları" ve hırsızlık yapmaları üzerine site yönetimi, yaşam tarzlarını korumak adına her yola başvurup kendi yasalarını vahşice uygulayacaktır.

Hırsızlardan Miguel, sitenin düzenlediği insan avı sırasında villalardan birinin bodrumuna saklanır ve yaşıtı lise öğrencisi Alejandro'dan yardım ister. Komşularının şiddet yanlısı tavırlarına rağmen Alejandro, gence yardım etmeye karar verir. Bu zor karar, onun hayat hakkındaki tüm görüşlerini altüst ederek içinde yaşadığı mükemmel toplumun aslında ne kadar vahşi ve yozlaşmış olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

 

Yönetmenin Biyografisi

1968'de Uruguay'da doğan Rodrigo Plá, Meksika'da senaryo ve yönetmenlik eğitimi gördü. İlk kısa filmi "Novia Mia" (1995) ile Guadalajara Film Festivali'nde En İyi Kısa Film Ödülü'nü kazandı. Ardından "El Ojo en la Nuca" (2001) ile Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin öğrencilere verdiği Onursal Oscar'ı kazandı. Bu başarının ardından Plá, 2005'te "Desierto Adentro"yu çekti.

İlk uzun metrajlı filmi Yasak Bölge (La Zona, 2007) Toronto Film Festivali'nde FIPRESCI ve Venedik Film Festivali'nde En İyi İlk Film ödüllerine layık görüldü. Rodrigo Plá, Latin Amerika'dan son yıllarda yükselen ve en heyecan verici örnekleri Meksika'dan çıkan yeni sinema dalgasının umut veren isimlerindendir.