Ahilik Haftası

Ahilik Haftası
Ahilik Haftası
SİNOP (AA) -  Sinop'ta, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.Hükümet Meydanı'nda, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları...

SİNOP (AA) -  Sinop'ta, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Hükümet Meydanı'nda, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Vecdi Sönmez Felek  Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Daha sonra Pervane Medresesi'nde gerçekleştirilen törene Vali Yasemin Özata Çetinkaya, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Şefaattin Serten, Sinop Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Fevzi Tütüncü, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Gürsel Öz, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Felek, törende yaptığı konuşmada, ahiliğin güzelliği ve iyiliği temsil ettiğini söyledi. 

Ahilik Haftası'nın bu yıl 28'incisinin kutlandığını hatırlatan Felek, şöyle konuştu.

"Medeniyet tarihinin değerli kültürümüze armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerler arasından sosyal hayatı her yönüyle kavrayan bir sivil yapılanma kurumu olan ahilik önde gelir. 'Ahi' kelimesi eli açık, cömert, yiğit arkadaş, kardeş, dost, yaren anlamlarına gelir. Ahilik 13. yüzyılda Anadolu'dan Orta Asya ülkelerine ve İran'a kadar uzanan topraklarda daha çok esnaf ve sanatkarlar erbabını bir çatı altında toplayan ve onlara her türlü desteği veren bir teşkilatın adıdır. Ahilik sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde de hala geçerliliğini koruyan, bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel bir sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür." 

Konuşmaların ardından yılın ahisi seçilen Haydar Gündoğdu'ya bir önceki yılın ahisi Kemal Onur tarafından ahilik kaftanı giydirildi.

Vali Çetinkaya ise Gündoğdu'ya plaket takdim etti.

Tören bitiminde katılımcılara Ahi Evran pilavı ve tatlı ikramında bulunuldu.