Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Türkiye'nin mutlaka çözüm sürecini bitirme mecburiyeti vardır" - "En basit hesaplamasıyla terörün yaklaşık 30 yılda Türkiye'ye maliyeti 1,2 trilyon dolardır" - "Tek başımıza anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla parlamentoya gelsek bile şundan emin olun ki bütün partiler arasında en yüksek konsensüs arayarak yeni bir anayasasının yapılması için kolları sıvayacağız"

SİNOP (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, " Türkiye 'nin mutlaka çözüm sürecini bitirme mecburiyeti vardır" dedi. 

Çeşitli programlara katılmak üzere Sinop'a gelen Kurtulmuş, bir otelde sivil toplum temsilcileri ile akşam yemeğine bir araya geldi. 

Burada konuşan Kurtulmuş, çözüm sürecine değindi. Terörün Türkiye'ye çok ciddi maliyetlerinin olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Bir yaz boyunca uğraştık. Ulaşabildiğimiz bütün verilere ulaştık. Çok titiz şekilde akademik bir çalışma yaptık. En basit hesaplamasıyla terörün yaklaşık 30 yılda Türkiye'ye maliyeti 1,2 trilyon dolardır" diye konuştu. 

"Maalesef 30 yıldır Türkiye'nin ayaklarına prangalar vuruldu" diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye bir Suriye, bir Irak gibi karman çorman bir ülke haline getirilmeye çalışıldı. Allah'a çok şükür Türkiye şimdi bu süreçten kurtulmaya çalışıyor. İki sene boyunca Türkiye'de terör dolayısıyla hiçbir şehidimiz gelmedi. Türkiye olarak bu 30 yılda 7 bin insanımızı şehit verdik. Yaklaşık 35 bin insanımız ise hayatını kaybetti. Türkiye'nin mutlaka çözüm sürecini bitirme mecburiyeti vardır. Bunu yaparken milli birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeden, ülkenin bölünmez bütünlüğüne asla taviz vermeden gerçekleştirmemiz lazım. Önce insanların fikirlerini, gönüllerini ve ruhlarını kaynaştıracak bir süreci Türkiye inşallah başarıyla tamamlayacaktır. Bunu 2023 yılına da varmadan tamamlamak mecburiyetindeyiz."

-"En temel mesele yeni anayasadır"-

Türkiye'nin önünde en temel meselelerinin başında yeni anayasanın geldiğine de işaret eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Biz AK Parti olarak 'Bir anayasa hazırlayalım ve bunu millete dayatalım' demiyoruz. Şunu çok açık söylemek gerekirse 400 milletvekili bile çıkarsak, 367 milletvekili bile çıkarsak, yani tek başımıza anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla parlamentoya gelsek bile şundan emin olun ki bütün partiler arasında en yüksek konsensüs arayarak yeni bir anayasasının yapılması için kolları sıvayacağız. Türkiye de önümüzdeki dönemde yeni anayasayı yapmak mecburiyetindedir."

Konuşmanın ardından, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından Kurtulmuş'a çeşitli hediyeler verildi.