Boyabat'taki okullara bisiklet gönderildi

Boyabat'taki okullara bisiklet gönderildi
Boyabat'taki okullara bisiklet gönderildi
SİNOP (AA) - Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı kapsamında Boyabat'taki...

SİNOP (AA) - Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı kapsamında Boyabat'taki okullara bisiklet gönderildi.

İlçedeki 18 ortaokula, 31 erkek ve 14 kız bisikleti olmak üzere toplam 45 bisiklet öğrencilerin kullanımları için görevli okul müdürlerine, Boyabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde yapılan törenle teslim edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, " Bugün burada Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği okullarımızda fiziksel aktivite dersini seçen öğrencilerimizin kullanması için 45 adet bisiklet dağıtacağız. Öğrencilerimiz bu bisikletleri okullarında ilgili derslerinde kullanacaklardır" dedi.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Türkiye'de bisiklet kullanımının Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine kıyasla oldukça düşük olduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Bizde bisiklete binmenin çocuklara özgü bir davranış olduğu algısı var. Bu algıyı yıkmamız lazım. Avrupa ve Uzak Doğu gibi ekonomik olarak gelişmiş olan ülkelerde sadece çocuk yaşlarda değil çok ileri yaşlara kadar her yaş grubu insanlarda bisiklet kullanım alışkanlığı var. Sadece yaş olarak değil çeşitli bürokratik basamaklarda ve ilmi alanlarda üst düzeyde olan profesörler, müsteşarlar, bakanlar, başbakanlar ve devlet başkanları hem topluma örnek olma, hem de geleneklerinde son derece normal olduğu için iş yerlerine bisikletle gidip geliyorlar. Bunu Boyabat'ta yerleştirmemiz lazım. Bisiklete binmek ayıp değil, son derece normal bir faaliyettir. Obeziteye karşı da alınacak en önemli bir tedbirdir. Bizler sokaklarda oynayan, gezen çocuklara hasret kaldık. Çocuklarımızın hem beden hem de ruh gelişimini son derce olumsuz etkileyen bu durumun bertaraf edilmesi rehabilite edilmesi için Sağlık Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız işbirliği içerisinde güzel bir proje gerçekleştirdi. Hem okullarımız bahçesinde hem de ilçemizde yapılacak bisiklet parkurlarının yaygınlaşmasıyla birlikte sağlıklı yaşam adına daha az kirlenen hava, daha az harcanan enerji ve bu anlamda daha sağlıklı bir toplum ve çevre diyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kazasız, güzel günlerde örnek olacak şekilde bisikletlerinize binmenizi diliyorum."

Boyabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bahçesinde düzenlenen bisiklet teslimi töreni sonrasında Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ve öğrenciler bisikletlere binerek trafik polislerinin aldıkları güvenlik önlemleriyle şehir içinde belirlenen yollarda bisikletlerini sürdü.  Hükümet binası bahçesine kadar gidip burada hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler ardından okullarına döndü.

Bisiklet teslim törenine İlçe Sağlık Müdürü Reyhan Tekin de katıldı.