Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
- "Sinop'ta kapatılan gümrük müdürlüğünün açılmasıyla ilgili çalışmalarımızı başlatacağımızı ifade etmiştik ve bunu sizinle paylaşmıştık. Gerçekten o çalışmaları tamamladık"

SİNOP (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Sinop'ta kapatılan gümrük müdürlüğünün açılmasıyla ilgili çalışmalarımızı başlatacağımızı ifade etmiştik ve bunu sizinle paylaşmıştık. Gerçekten o çalışmaları tamamladık" dedi.

Bakan Canikli, Sinop'taki temasları kapsamında, partisinin il başkanlığını ziyaret ederek, burada partililere seslendi.

 Sinop'ta kapatılan gümrük müdürlüğünün yeniden açılacağının müjdesini veren Canikli, Sinop Gümrük Müdürlüğünün hayırlı olması dileğinde bulunarak, şu bilgileri paylaştı:

"Geçen gelişimizde Sinop'ta kapatılan gümrük müdürlüğünün açılmasıyla ilgili çalışmalarımızı başlatacağımızı ifade etmiştik ve bunu sizinle paylaşmıştık. Gerçekten o çalışmaları tamamladık. Tabii ki prosedür biraz uzun sürüyor ve birkaç bakanlığın uygun görüşünün alınması ve birtakım çalışmaların yapılması gerekiyor. Yani bürokrasi dediğimiz hadise sadece vatandaşı değil, hepimizi ilgilendiriyor. Hepimiz zaman zaman o prosedürün tezgahından geçmek durumundayız. Süreç tamamlandı, ilgili bakanlıkların görüşleri alındı ve Bakanlar Kurulunda imzaya açıldı ve son aşamada. Ben de imzaladım. O iş bitti artık. Artık kısa bir süre içerisinde imzalanarak yürürlüğe girmiş olacak."

Sinop Gümrük Müdürlüğünün açılmasıyla kruvaziyer turizmi başta olmak üzere birçok alanda Sinop ekonomisine katkı sağlanacağını ifade eden Nurettin Canikli, gümrüğün özellikle Sinop'tan yapılan ihracatın maliyetinin düşmesi noktasında bir katkı vereceğini kaydetti.

Gümrük müdürlüğünün açılacak olmasının prestij boyutu da taşıdığını vurgulayan Canikli, şunları söyledi:

"Bu yönüyle de bakıldığında Sinop bunu fazlasıyla hak ediyordu. Biz burada hakkı teslim etmiş oluyoruz. Dolayısıyla bu anlamda Sinop'un geleceğinde hakikaten orta ve uzun vadede özellikle katkı sağlayacaktır. Çünkü bu tür maliyetlerin düşürülmesi rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı günümüz dünyasında önemli faktörlerden bir tanesidir. Yani kapalı ekonomi döneminde bu tür maliyetler rekabet avantajı sağlama açısından belirli değildi. Zaten Türk firmalarının uluslararası alanda diğer dünya firmalarıyla rekabet kapasitesi şansı yoktu. Ama son yıllarda özellikle Gümrük Birliğine girdikten sonra ciddi anlamda bu noktada bir hareket kabiliyeti kazandı. Bugün dünyanın her yerinde Türk firmaları inanılmaz bir şekilde rekabet edebiliyorlar. O nedenle biz zaten gümrük duvarlarının ortadan kaldırılması, ticaretin serbestleştirilmesini bugün çok ısrarla savunabiliyoruz. Çünkü ekonomik yapının dinamizmine, hem de firmalarımızın rekabet gücüne güveniyoruz."

Canikli, "Hatırlarsanız Gümrük Birliğine girerken o zaman çok eleştirilmişti. 'Türk firmalarının AB firmaları karşısında ayakta kalmasının mümkün olamayacağını ve bunun ciddi problemler gündeme getireceğini, ekonomik olarak bize zarar vereceğini' söylemişlerdi ve iddia edilmişti. Ama sonuç itibarıyla bugün geldiğimiz nokta itibarıyla firmalarımız uluslararası alanda çok büyük bir imkan kazandılar" diye konuştu.

Konuşmasını tamamlamasının ardından, Bakan Canikli daha sonra seçim çalışmaları için Erfelek ilçesine geçti.