İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi

İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi
İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi
- MÜSİAD Sinop Şube Başkanı Gökmen: "Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan paketi olumlu buluyoruz"

SİNOP (AA) - MÜSİAD Sinop Şubesi Başkanı Ahmet Hilmi Gökmen, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ni olumlu buldukları söyledi.

Gökmen, yaptığı açıklamada, MÜSİAD'ın sürekli gündeme getirdiği yüzde 6'lık KKDF'nin kaldırılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Türkiye ekonomisinin, 2014 yılında GSYH büyümesinin hedeflenenin altında gerçekleşmesi ve yatırımlarında gerçekleşen azalışlara rağmen yeni istihdam sağlama noktasında oldukça iyi bir performans sergilendiğini dile getiren Gökmen, şunları söyledi:

"Yeni İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destek Paketi, bu açıdan oldukça önemli bir durum arz etmektedir. Özellikle yatırımcıya vergi indirimi, yeni yatırımcıya verilen desteklerin artırılması başta olmak üzere destek kapsamındaki yeni uygulamalar, 2014 yılında gözle görülür şekilde hız kaybeden yatırımların yeniden canlandırılması adına önemli işleve sahiptir. Ayrıca yüksek teknoloji yatırımlarına başta olmak üzere, AR-GE ve tasarıma verilen desteklerin artırılması, TÜBİTAK'la koordineli yürütülecek AR-GE'ye dayalı sanayi yatırımları için proje ve finansman desteği, 2014 yılında yüsde 3,7 oranında azalan özel sektör makine ve teçhizat yatırımlarının yeniden artışa geçmesine destek verecektir."

Gökmen, daha önce MÜSİAD'ın kurumsal görüş ve önerilerinde sıklıkla sözünü ettiği "Yatırım malları ve ara malların vadeli ithalatında yüzde 6'lık KKDF oranının sıfıra düşürülmesi" talebinin bu destekle karşılık bulduğunu kaydederek, "Destek paketi finansmana erişim ve KOBİ'lerin oyuna daha kuvvetli dahil edilmeleri noktasında olumlu katkı sağlayacaktır. Yatırım teşviklerinde bölgelere göre oranların artırılması olumlu olmakla birlikte, sektörel teşviklerin hususen sağlanmamış olması, destek paketinin eksik tarafı olarak değerlendirilebilir" dedi.