İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıl dönümü

İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıl dönümü
İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıl dönümü
- Vali Çetinkaya, mesaj yayımladı

SİNOP (AA)  - Vali Yasemin Özata Çetinkaya, İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Çetinkaya, mesajında, İstiklal Marşı'nın Türk ulusunun, yurt ve bayrak sevgisinden, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, yeniden var oluşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olduğunu söyledi.

"Türk milletinin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı'mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milli marş olarak kabul edilmesinin 94. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz" ifadesinde bulunan Çetinkaya, şöyle devam etti:

"İstiklal Marşı, Türk ulusunun, yurt ve bayrak sevgisinden, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, yeniden var oluşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olmuştur. Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. İstiklal Marşı'nın yazarı büyük şair Mehmet Akif Ersoy milli marşımızı yazdıktan sonra 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın' diyerek bizlere sorumluluğumuzu göstermiş, milli birlik ve beraberliğimizi, bağımsızlığımızı ve  vatan sevgisini milletimizin vicdanında seslendirmiştir. Bu duygu ve düşünceler içinde,  İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 94. yıl dönümünde başta Gazi  Mustafa Kemal olmak üzere, bağımsızlık yolunda hayatlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyorum."