Kestane fiyatındaki artış üreticiyi memnun etti

Kestane fiyatındaki artış üreticiyi memnun etti
Kestane fiyatındaki artış üreticiyi memnun etti
- Kilogramı özelliklerine göre 17 liraya kadar çıkan kestane fiyatı, üreticilerin yüzünü güldürdü - Erfelek Ziraat Odası Başkanı Koca: - "Sezon başında kilogramı 12 lira olan kestane fiyatının 17 liraya kadar yükselmesi, hasadın az olduğu bir yılda üreticilerimizi memnun etti. Kar yağışının ardından fiyatın daha da artacağını tahmin ediyoruz"

SİNOP (AA) - Kilogramı 17 liraya kadar çıkan kestane fiyatı, üreticileri memnun etti.

Türkiye'nin kestane üretimindeki önemli merkezlerinden Sinop'un Erfelek ilçesinde hasatta sona yaklaşılıyor. 

Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla kestane hasadında bu yıl yüzde 20 civarında kaybın söz konusu olduğunu belirtti. Söz konusu kayıp sebebiyle üreticilerin zor bir sezon geçirdiklerini dile getiren Koca, fiyatlarda yaşanan artışın üreticiye biraz olsun nefes aldırdığını söyledi. 

Koca, fiyatların karın yağmasıyla daha da artacağını tahmin ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Kestane fiyatı hasat az olmasına karşın sezon başında 10 liraya kadar düşmüştü. Şu an kestanenin kilogram fiyatı özelliklerine göre 17 liraya kadar yükseldi. Bu da hasadın az olduğu bir yılda üreticilerimizi memnun etti. Kar yağışının ardından fiyatın daha da artacağını tahmin ediyoruz. Çünkü üreticinin elinde çok az miktarda kestane kaldı. Kışın fazla tüketilen bir ürün olduğu düşüncesinden yola çıkarsak, piyasa yeteri kadar ürün bulamayacaktır. Böyle bir durumda üretici elindeki ürününü yüksek fiyata satmak isteyecektir."

Koca, Erfelek kestanesine Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yoğun talep geldiğini, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekledi.