Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- Sinop'ta seçim sandığının bulunduğu okulun ikinci katına çıkamayan bedensel engelli Gör çiftinin giriş katında oy kullanma talepleri "yasak" olduğu gerekçesiyle reddedildi - Okuldan oy kullanmadan ayrılan çift tepki gösterdi - Eski Sinop Sakatlar Derneği Başkanı Gör: - "Engellilere değer verilmiyor. Bizi bu okula vermişler ancak okulda asansör yok, ikinci kata nasıl çıkacağım?"

SİNOP (AA) - Sinop'ta bedensel engelli Gör çifti, ikinci kattaki sınıfa çıkamadıkları için giriş katında oy kullanma istekleri "yasak" olduğu gerekçesiyle kabul edilmeyince tepki gösterdi.

Eski Sinop Sakatlar Derneği Başkanı Tığcan Gör (57), eşi Yüksel Gökçen Gör (56) ile oy vermeden okuldan ayrılırken "Engellilere değer verilmediğini" öne sürdü.

Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine tekerlekli sandalye ile oy kullanmak için gelen Tığcan Gör ve eşi Yüksel Gökçen Gör, merdivenler nedeniyle binaya giremedi.

Okulun ikinci katındaki sınıfta oy kullanmaları gereken çift, yetkililerden yardım istedi.

Çiftin "pusulaların bulundukları yere getirilerek oy kullanma" talebi yetkililer tarafından "yasak" olduğu gerekçesiyle reddedildi. Çift, yetkililerin ikinci kata taşınmaları için yardım sağlama önerisini de kabul etmedi.

Bunun üzerine Gör çifti oy kullanmadan okuldan ayrıldı.

Tığcan Gör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl aynı okulda pusulaların bulundukları yere getirilmesi sayesinde oy kullandıklarını ancak bu yıl aynı uygulamanın yapılmadığını belirterek, tepki gösterdi.

Engelli oldukları için oy sandıklarının birinci kata alınması girişiminde bulunmalarına rağmen bunun dikkate alınmadığını savunan Gör, "Engellilere değer verilmiyor. Bizi bu okula vermişler ancak okulda asansör yok, ikinci kata nasıl çıkacağım? Eşim de engelli. İkimiz de şu anda oy kullanamıyoruz" dedi.

Gözyaşlarını tutamayan Yüksel Gökçen Gör de oy kullanmaları için düzenleme yapılmamasına tepki göstererek, "Demek ki engelliyim diye ben Türk vatandaşı değilim. Beni nasıl taşıyacaklar? Kalçam çıkık her yerim platin. En ufak bir hata hayatıma mal olur. Oyumu kullanmadan gideceğim" diye konuştu.