Sinop Belediye Başkanı Ergül:

Sinop Belediye Başkanı Ergül:
Sinop Belediye Başkanı Ergül:
- "Bir kentin, boğazını sıkar gibi tamamının sit alanı ilan edilmesi çok yanlış ve ters bir şey"

SİNOP (AA) - Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, "Bir kentin, boğazını sıkar gibi tamamının sit alanı ilan edilmesi çok yanlış ve ters bir şey" dedi.

Ergül, gazetecilere yaptığı açıklamada, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna Sinop şehir merkezinin tamamının 3. derecede arkeolojik sit alanı olarak tescilinin önerilmesinin ardından kurul tarafından kendilerine bir yazı gönderildiğini söyledi.

Sinop'un girişinden itibaren yarımadanın tamamının 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesi ve bu anlamda bir karar almanın, kente yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu düşündüğünü söyleyen Ergül, şöyle devam etti:

"Kentin yok edilmesi için böyle öneri yapılmıştır. Bu yazıyı Anıtlar Kurulu'na gönderenlerin öncelikle bu ilde bir vali, belediye başkanı, kanaat önderleri olduğunu bilmeleri gerekir. Sayın Valimizle konuyu görüştüğümde konuyu kendisinin de bilmediğini söyledi. Bir vali yardımcımızın imzasıyla yazı Anıtlar Kurulu'na gönderilmiş. İlgili kurum kimseye bir şey sormadan, yangından mal kaçırır gibi bunu teklif ediyor. Anıtlar Kurulu da bu talebe karşı 8-10 kuruma yazı yazmış. Bir alanın 3. derece arkeolojik sit alanı olabilmesi için önce bilimsel araştırma yapılması gerekir. Siz Sinop'un her tarafını sit alanı yapıyorsunuz. Elinizde bir kanıt, bir veri var mı? Örneğin Balatlar Kilisesi, Su Sarnıçları gibi yerler olabilir. Bir kentin boğazını sıkar gibi tamamının sit alanı ilan edilmesi çok yanlış ve ters bir şey. Kalelerden taşlar dökülüyor, denize kayıyor. Bu konularla ilgili Kültür ve Turizm Müdürlüğüne defalarca yazı yazdık. Önce yer üstündekileri yapın. Zamanı gelince yer altındaki tarih de ortaya çıkar."

Ergül, Sinop'un tamamının sit alanı yapılması yönündeki çalışmalara karşı çok sayıda vatandaştan dilekçe yazısı geldiğini de kaydederek, "Belediye başkanı olarak bu konuda elimden geldiği, gücümün yettiği kadar savunma yapıyorum. Bu konuda Sinop'lulardan da belediyemize onlarca dilekçe yazısı geldi. Bu anlamda bir karar almak, bu kente yapılabilecek en büyük kötülüktür diye düşünüyorum" diye konuştu.