Sinop Üniversitesi faaliyetleri

Sinop Üniversitesi faaliyetleri
Sinop Üniversitesi faaliyetleri
SİNOP (AA) - Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, "2007 yılında kurulan 27 devlet üniversitesi arasında geçen yıl üçüncü sırada yer...

SİNOP (AA) - Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, "2007 yılında kurulan 27 devlet üniversitesi arasında geçen yıl üçüncü sırada yer alan Sinop Üniversitesi, bu yıl bir basamak daha yükselerek ikinci sırada yerini aldı" dedi.

Bircan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarı'nın, üniversitelerin 2014 yılı akademik performansa dayalı başarı sıralaması listesini açıkladığını belirtti.

Sıralamaya göre 2007 yılında kurulan 27 devlet üniversitesi arasında geçen yıl üçüncü sırada yer alan Sinop Üniversitesi'nin bu yıl bir basamak daha yükselerek Nevşehir Üniversitesi'nin ardından ikinci sıraya yükseldiğini vurgulayan Bircan, şunları kaydetti:

"URAP tarafından yapılan sıralama üniversiteler için büyük önem taşıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bilimsel çalışmaları yoğun bir şekilde sürdüren öğretim üyelerimiz, üniversitemizi bir basamak daha yukarıya taşıyarak, URAP sıralamasında ikinci sıraya yükselmemizi sağladı. Bu konuda özverili bir şekilde çalışan öğretim üyelerimiz başta olmak üzere tüm akademik personelimizi tebrik ediyorum."

Üniversite yönetimi olarak göreve başladıkları günden bu yana kampüs çalışmalarına öncelik verdiklerini belirten Bircan, şöyle devam etti:

"Ancak bu akademik anlamda hiçbir çalışmamıza engel teşkil etmemiştir. Bundan sonraki süreçte üniversitemizi hem fiziki anlamda yenilemeye devam ederken, akademik çalışmalarımızda da zirvedeki yerimizi koruyacağız. Özellikle kampüs alanındaki çalışmalarımız tamamlandığında Sinop ilimiz ve Sinop Üniversitesi cazibesini daha da artıracaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Bütün plan ve projelerimizi buna göre yapıyoruz. Bunu mutlaka başaracağız." 

URAP tarafından 2010 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen araştırma kapsamında üniversitelerin makale sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, atıf sayısı, toplam dergi etkinlik çarpanı, dergi atıf etkinliği toplamı ve uluslararası işbirliği kriterlerinin sıralama için ölçü alındığını hatırlatan Bircan, "Sıralamaya göre 2007 yılında kurulan 27 devlet üniversitesi arasında geçen yıl üçüncü sırada yer alan Sinop Üniversitesi, bu yıl bir basamak daha yükselerek ikinci sırada yer aldı. Ayrıca 2000 yılından sonra kurulan 51 özel ve devlet üniversiteleri sıralamasında geçen yıl 15. olan Sinop Üniversitesi bu yıl 13. sıraya yükselmiştir" dedi.


  ETİKETLER:

  ODTÜ

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Kampüs