Sinop'ta 326 balıkçı teknesi bulunuyor

Sinop'ta 326 balıkçı teknesi bulunuyor
Sinop'ta 326 balıkçı teknesi bulunuyor
SİNOP (AA) - Sinop Liman Başkanı Kazım Alpay, kentte resmi kayıtlara göre 326'sı balıkçı olmak üzere 575 teknenin faaliyet gösterdiğini...

SİNOP (AA) - Sinop Liman Başkanı Kazım Alpay, kentte resmi kayıtlara göre 326'sı balıkçı olmak üzere 575 teknenin faaliyet gösterdiğini söyledi.

Alpay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 575 tekneden 326'sının balık avlama teknesi, 208'inin özel, 24'ünün ticari yat ve gezi teknesi, geri kalanının ise diğer deniz araçları olduğunu kaydetti.

Sinop'ta kayıtlı tekneler ile ilgili büyük sorun yaşamadıklarını dile getiren Alpay, şöyle konuştu:

"Pek çok limanda küçük balıkçılar ve küçük tekne sahipleri hemen hemen her yerde deniz mevzuatına sahip olmadıkları için mevzuat ihlallerini çok sık yapıyor. Sinop'ta eğitim düzeyi yüksek olduğu için genel anlamda bunun bir etkisi olsa gerek, yıllar itibarıyla çok büyük bir mevzuat ihlali yok, genel anlamda kurallara uyuluyor. Ayrıca gelişen ve değişen mevzuatlara her an uyum sağlandığını görüyoruz. Bu konuda tekne sahiplerini balıkçı gemilerine dair yeni bir düzenleme olduğunda anında kooperatifler aracılığıyla kendilerine toplantılar yaparak bildiriyoruz."