Sinop'ta 9 ayda 3 bin kişi kan verdi

Sinop'ta 9 ayda 3 bin kişi kan verdi
Sinop'ta 9 ayda 3 bin kişi kan verdi
SİNOP (AA) - Türk Kızılayı Sinop Kızılay Kan Alma Birim Sorumlu Dr. Muharrem Coşkuner, yaklaşık 9 ay önce açılan birimlerine bugüne kadar 3 bin...

SİNOP (AA) - Türk Kızılayı Sinop Kızılay Kan Alma Birim Sorumlu Dr. Muharrem Coşkuner, yaklaşık 9 ay önce açılan birimlerine bugüne kadar 3 bin kişinin kan bağışında bulunduğunu söyledi.

Coşkuner, vatandaşlar ve kurumlarla işbirliği içerisinde kan bağışı kampanyalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

Sinop halkının kan bağışı konusunda çok duyarlı olduğunu ve kampanyalara büyük destek verdiklerini belirten Coşkuner, "Daha önce kan bağışında bulunmamış yaş ve kilo olarak uygun olan vatandaşlarımızında birimimize gelerek kan bağışında bulunmalarını özellikle istiyoruz" dedi.

  Bahar aylarında kan bağışı kampanyasının daha da hareketleneceğini dile getiren Coşkuner, şunları kaydetti:

" Kış aylarında yaşanan kan bağışı sıkıntısı bahar aylarıyla birlikte canlanacak ve kan bağışı rakamlarında da gözle görülür artış olacak ve dolayısıyla da hastanelerde yatan ve kan ihtiyacı olan kişilere kan temininde de büyük destek sağlamış olacağız."

  2014 Haziran ayından 2015 Mart ayına kadar şahıslar ve kurum personelinden yaklaşık 3 bin kişinin kan bağışında bulunduğunu dile getiren Coşkuner, "Biliyorsunuz, kan yapay olarak üretilemeyen ve tek kaynağı insan olan bir sıvıdır. Başta lösemi hastaları, kan pıhtılaşması olan hastaların sürekli kana ihtiyaçları olduğundan vatandaşlarımızın kan verme konusunda duyarlı olması çok önemli. Kanın bir gün herkese ve en yakınına lazım olacağını da unutmayalım" diye konuştu.