Sinop'ta av turizmine tepki

Sinop'ta av turizmine tepki
Sinop'ta av turizmine tepki
SİNOP (AA) - Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz, av turizmi adı altında yaban hayvanlarının katledildiğini belirterek yaban hayvanlarının...

SİNOP (AA) - Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz, av turizmi adı altında yaban hayvanlarının katledildiğini belirterek yaban hayvanlarının ihale yoluyla vurulmasını kınadıklarını söyledi.

Oğuz, Sinop Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği üyeleriyle belediye eski hal binasında basın açıklaması yaptı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, hayvanların kaçak avlanmasına karşı binlerce lira ceza yazarken parayla ruhsat alındıktan veya ihaleyi kazandıktan sonra avlanmayı teşvik ettiğini savunan Oğuz, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı, av turizmi adı altında yaban hayvanlarının avlanması için ihaleler hazırlamıştır. Bazıları yapılan bazıları da önümüzdeki günlerde yapılacak ihalelerle her biri 10 bin liradan 15 ayı, 6 bin liradan 109 yaban keçisi, 5-6 bin liradan çengel boynuzlu dağ keçisi, fiyatı ve sayısı belirtilmeyen daha birçok ilde de ceylan, kızıl geyik, melez yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi çok sayıda yaban hayvanı vurulacak" dedi.

Oğuz, çengel boynuzlu dağ keçisi, alageyik, boz ayı, ceylan gibi hayvanların sayılarının ülkenin birçok bölgesinde son derece azaldığından nesillerinin tükenmesi riskine karşı hayvanların öldürülmesi yerine üretim için kullanılması gerektiğini ifade ederek, "Bu kanunun koruyucusu durumunda olan Bakanlığın avcılık için ihaleye çıkmasını şiddetle kınıyoruz. Bizler meydanlarda bu açıklamayı yapmadan önce Hayvan Hakları Konfederasyonu kurucu federasyonlarından Marmara Hayvan Hakları Federasyonu, Cumhuriyet Savcılığına Orman Su İşleri Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu" diye konuştu.

Av turizmi adı altında yüzlerce yaban hayvanının öldürüldüğünü kaydeden Oğuz, "Av turizmi adı altında yüzlerce yaban hayvanının öldürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bu katliam ihalelerinin iptal edilmesi gerekiyor. Biz avcılığın spor olmadığı, cinayet olduğunu, tamamen ortadan kaldırılmasını talep ederken, yurt içi ve yurt dışından gelecek profesyonel katillere bunun para karşılığı yaptırılmasını kabul etmiyoruz. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayatın, canlı türlerinin katledilmesine seyirci kalmayacağız" ifadesini kullandı.