Sinop'ta biyosidal ürünler denetleniyor

Sinop'ta biyosidal ürünler denetleniyor
Sinop'ta biyosidal ürünler denetleniyor
SİNOP (AA) - Sağlık Bakanlığı tarafından Piyasa Gözetim ve Denetim Yönetmeliği kapsamında Sinop Toplum Sağlığı Merkezince kentte alış veriş...

SİNOP (AA) - Sağlık Bakanlığı tarafından Piyasa Gözetim ve Denetim Yönetmeliği kapsamında Sinop Toplum Sağlığı Merkezince kentte alış veriş merkezlerinde bulunan biyosidal ürün denetimlerinin sürdürüldüğü bildirildi.

Sinop İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Gökhan Telatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biyosidal ürünün, bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir zararlı organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, uzaklaştıran, zararsız kılan, yok eden aktif maddeleri ve müstahzarların genel adı olduğunu söyledi.

Bu kapsamda piyasaya arz edilen ürünlerin çevre ve insan sağlığına olabilecek zararlarını kontrol edebilmek ve en aza indirmek amacı ile denetimlerin periyodik olarak yapıldığını ifade eden Telatar, söz konusu ürünleri kullanacak olan vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Telatar, ürünün etiket bilgilerini iyi okuyarak kullanma talimatlarına uyulmasının önemli olduğunu aksi durumda sağlık açısından riskler, zehirlenmeler yaşanabileceği hatırlattı.

Öte yandan Toplum Sağlığı ekiplerince periyodik olarak yapılan biyosidal ürün denetimlerinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı ve denetimlerin sürdürüleceği belirtildi.