Sinop'ta restorasyonu tamamlanan kütüphane törenle hizmete girdi

Sinop'ta restorasyonu tamamlanan kütüphane törenle hizmete girdi
Sinop'ta restorasyonu tamamlanan kütüphane törenle hizmete girdi
SİNOP (AA) - Sinop'ta restorasyonu tamamlanan Rıza Nur il Halk Kütüphanesi törenle hizmete girdi.Açılışa, Vali Yavuz Selim Köşger, İl Jandarma ve...

SİNOP (AA) - Sinop'ta restorasyonu tamamlanan Rıza Nur il Halk Kütüphanesi törenle hizmete girdi.

Açılışa, Vali Yavuz Selim Köşger, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Uysal, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner ve davetliler katıldı.

Sinop Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü hizmet binasının mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olup kütüphane olarak kullanılmak üzere bakanlıklarına kira karşılığı tahsis edildiğini hatırlatarak, "1902 yılında yapılmış olan binada muhtelif zamanlarda basit onarım kapsamında iyileştirmeler ve tadilatlar yapılmış 1989 yılında esaslı onarımdan geçirilmiştir. Bakanlığımız Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce sağlanan ödenek ile 10 Ekim 2012 tarihinde restorasyon ve onarıma başlanmış, restorasyon çalışmalarından  sonra da binanın tarihi dokusuna uygun iç donatım projesi hazırlanarak iç mefruşat yenilenmiştir" dedi.

Tosun, kütüphanede 50 bini yeni olmak üzere 60 bin kitap bulunduğunu, restorasyon için 1 milyon 146 bin lira harcandığını kaydetti.