Sinop'tan deniz salyangozu ihracatı

Sinop'tan deniz salyangozu ihracatı
Sinop'tan deniz salyangozu ihracatı
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Asak: - "Bu yıl ilimizden Uzakdoğu ülkelerine 632 bin ton 750 kilogram deniz salyangozu ihraç edilip, karşılığında 4 milyon 719 dolar döviz elde edilmiştir"

 SİNOP (AA) - Sinop'tan 2015 yılı içerisinde değişik ülkelere 632 bin ton 750 kilogram deniz salyangozu ihracatı gerçekleştirildiği bildirildi.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Asak, yazılı açıklamasında, Sinop'tan özellikle  Çin ve Japonya başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine deniz salyangozu ihraç edildiğini belirtti.

Bu yıl Sinop'tan değişik ülkelere 632 bin ton 750 kilogram deniz salyangozu ihraç edilerek karşılığında 4 milyon 719 dolar döviz elde edildiğini ifade eden Asak, şunları kaydetti:

"Son yıllarda deniz salyangozu ihracatında ciddi artış gözleniyor.  Türkiye 'nin ihraç ettiği en önemli su ürünlerinden biri de deniz salyangozudur. İlimizde deniz salyangozu özellikle ekonomik balık stoklarının azalması sonucu küçük balıkçılar için alternatif bir gelir kaynağı haline geldi. Bu yıl ilimizden Uzakdoğu ülkelerine 632 bin ton 750 kilogram deniz salyangozu ihraç edilip, karşılığında 4 milyon 719 dolar döviz elde edilmiştir." 


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  2015