Sinop'un nüfusu son 5 yıldır artış trendinde

Sinop'un nüfusu son 5 yıldır artış trendinde
Sinop'un nüfusu son 5 yıldır artış trendinde
SİNOP (AA) - Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, 2010 yılından itibaren şehrin nüfusunun her yıl arttığını bildirdi.Vali Çetinkaya, AA muhabirine...

SİNOP (AA) ? Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, 2010 yılından itibaren şehrin nüfusunun her yıl arttığını bildirdi.

Vali Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sinop'un 1923 yılında il olduğunu, bu yıldan 1985'e kadar sürekli nüfus artışı yaşandığını belirtti.

Bu yıldan 2010'a kadar ise 25 yıl sürekli dışa göç verdiğini bildiren Çetinkaya, "1985 yılından 2010'a kadar Sinop'un nüfusu ekonomik ve çeşitli nedenlerden ötürü 295 binden 195 bine kadar geriledi. Yani her üç kişiden biri il dışına gitmiş" dedi.

Sinop'ta 2010 yılından sonra başlayan artışla şehrin nüfusunun eski rakamına ulaşacağına inandığını dile getiren Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Çünkü bundan önce Sinop'un ulaşımla ilgili de bir takım sıkıntıları vardı. 2010 yılından sonraki nüfusta artış trendini yollara da bağlayabiliriz. Şehrimizin nüfusu bugün 204 bin 500'e ulaştı. Özellikle Sinop-Samsun, Sinop-Ankara ve Sinop-İstanbul yönündeki karayollarımıza yapılan yatırımlar, arkasından havayolu ile ilgili sağlanan gelişmeler, şehrimizin çıkmaz sokak gibi görülmesi ile ilgili sürecin atlatılmasını sağladı. Dolayısıyla bu durum son yıllarda nüfus artış trendi olarak rakamlara yansımış vaziyette."