Türkeli'de öğrencilere aşı yapıldı

Türkeli'de öğrencilere aşı yapıldı
Türkeli'de öğrencilere aşı yapıldı
SİNOP (AA) - Türkeli İlçe Sağlık Müdürü Enes Yılmaz, ilçedeki ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere aşı yapıldığını...

SİNOP (AA) - Türkeli İlçe Sağlık Müdürü Enes Yılmaz, ilçedeki ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere aşı yapıldığını bildirdi.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının genişletilmiş bağışıklama programında bulunan anaokulu sınıflarına yönelik kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) difteri, boğmaca, tetanos, ortaokul sekizinci sınıflara yönelik de tetanos ve difteri aşısının uygulandığını söyledi.

Aşıların bebek ve çocuklarda sakatlık ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıkları önleyebildiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Dünyada her yıl bebeklik ve çocukluk çağında yaklaşık 2,5 milyon çocuğun aşı ile önlenebilir hastalıklar sebebiyle hayatını kaybettiği veya kalıcı sakatlıklar yaşadığını görüyoruz. Sağlık Bakanlığı aşı takviminde birinci sınıfta yapılması gereken KKK aşısının ülke genelinde görülen kızamık vakaları sebebiyle anasınıfı döneminde yapılması uygun görülmüştü. Bu çerçevede ilçemiz genelinde eğitim gören anasınıfı öğrencilerine aşı ekibi tarafından KKK aşı uygulaması planlanmaktadır."