Yabancı turistlerin av tutkusu Karadeniz'de yoğunlaştı

Yabancı turistlerin av tutkusu Karadeniz'de yoğunlaştı
Yabancı turistlerin av tutkusu Karadeniz'de yoğunlaştı
- Doğa Koruma ve Milli Parklar 10.Bölge Müdürü Bayazıt: "Geçtiğimiz yılki av sezonundan elde edilen 156 bin liralık gelirin bu sezon daha da yüksek rakamlara çıkacağını düşünüyoruz"

SİNOP (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce her yıl yürütülen av turizmi kapsamında, 10. Bölge Müdürlüğü görev alanında bulunan Sinop, Zonguldak ve Kastamonu'nun tercih edilen illerin başında yer aldığı bildirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürütülen faaliyetler kapsamında bölgeye 2013-2014 av sezonunda Almanya , Belçika, Danimarka, Hollanda, İtalya, İsveç ve Avusturya'dan çok sayıda turistin geldiğini belirtti.

Av turizmi kapsamında yabancı avcılardan 156 bin 154 lira gelir elde edildiğini ve bu gelirin 49 bin 330 lirasının belde, belediye ve köy tüzel kişilerine hizmet karşılığı olarak verildiğini, geriye kalan paranın ise hazineye aktarıldığını ifade eden Bayazıt, "Turizm dediğimizde aklımıza hep plaj turizmi gelirdi ancak bir de dağlardaki turizm var. Doğa turizminin içerisinde asıl söz konusu olan av turizmidir. Bu yıl ülkemize avlanmak için çeşitli ülkelerden çok sayıda turistin gelmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz yılki av sezonundan elde edilen 156 bin liralık gelirin bu sezon daha da yüksek rakamlara çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

Bölgenin av turizmi bakımından avantajlı bir konumda olduğunu vurgulayan Bayazıt, "Bu durum bize ekstra bir gelir oluşturuyor. Avlanmak için gelen turistler belirlenen kota içerisinde başta domuz olmak üzere kızıl geyik, yaban keçisi ve karaca avı yapıyor. Avlanma yapılırken de işin başından sonuna kadar müdürlüğümüzde görevli bir muhafaza memuru veya bir yetkili mutlaka avlanan turistlerin yanında bulunuyor" diye konuştu.