18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla konferans düzenledi.İktisadi ve İdari...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla konferans düzenledi.

İktisadi ve İdari Blimler Fakültesi Konferans Salonunda Kürtçe ve Türkçe olarak Çanakkale zaferini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ardından İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Bahattin Keleş, Çanakkale Savaş'ının oluşum ve nedenleri üzerinde konuşma gerçekleştirdi.

 Yrd.Doç.Dr. Keleş, Çanakkale Savaşı'nda tüm yurttan ve her kesimden insanların cansiparane bir kahramanlık ve cesaret örneği gösterdiğini belirterek, "Tarihteki şehit verme sayısı bakımından Çanakkale Savaşı önemlidir. Bu savaşta 257 bin  asker  şehit oluyor. Burada İslam'ı yok etmek için  değişik ülke  ve kıtalardan Müslümanların üzerine hücum edildiği bir savaştır'' dedi.

"Edirnelisi Karslısı, Muşlusu, Şırnaklısı bu Çanakkale Savaşında kahramanca savaştı'' diyen Yrd.Doç.Dr. Keleş, şöyle konuştu:

"Köylüsü, şehirlisi ile millet, mukaddesat aşkı ile bizi tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı üstün bir cesaret, gayret ve imanla mücadele etmiş ve tüm dünyaya Çanakkale geçilmez demiştir. Bunu tarih sayfalarında altın harflerle yazmış olup, 100 yıldır bu destan anlatılıp gururla söylenmektedir."

Konferansa, ŞÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Gürol Okay, İlahiyat Fakültesi Dekanı Yrd.Yrd.Doç. Nurullah Aktaş, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.