"40 yaş düzenlemesi" ile öğretmen oldu

"40 yaş düzenlemesi" ile öğretmen oldu
"40 yaş düzenlemesi" ile öğretmen oldu
- "Başörtüsü yasağı" nedeniyle okuduğu üniversiteden 28 Şubat sürecinde uzaklaştırılan ancak başka bir üniversitede eğitimini tamamlayan Zekiye Ak, atamalarda "40 yaş" sınırının kaldırılmasıyla kadrolu öğretmen olma hakkını kazanmanın mutluluğunu yaşıyor - Ak: "Bize destek olan ve mağduriyetimizi gideren büyüklerimize teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun"

ŞIRNAK (AA) - "Başörtüsü yasağı" nedeniyle okuduğu üniversiteden 28 Şubat sürecinde uzaklaştırılan ancak başka bir üniversitede eğitimini tamamlayan Zekiye Ak (45), atamalarda "40 yaş " sınırının kaldırılmasıyla Silopi ilçesinde kadrolu öğretmen olma hakkını kazanmaktan mutlu.

Ak, yaptığı açıklamada,  İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümünde okurken başörtülü olduğu için kaydının silindiğini ifade ederek, açıköğretimle 2 yıllık ön lisans ilahiyat programını bitirdiğini söyledi.

Daha sonra Malatya İnönü Üniversitesinde İlahiyat Fakültesine geçiş yaptığını belirten Ak, "Eğitimimi tamamlayıp formasyonumu aldım. Kamu Personeli Seçme Sınavında yeterli puanı aldığım halde atanamadım" dedi.

Başörtüsü yasağı kaldırıldıktan sonra da mağduriyetinin devam ettiğini savunan Ak, bu kez de yaş haddine takıldığını dile getirdi.

"Bu süreçte Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına mağduriyetimizin giderilmesi konusunda başvurularımız oldu" diyen Ak, tüm sıkıntılara rağmen bir gün mağduriyetlerinin giderileceğine dair umutlarının hep olduğunu vurguladı.

- "Hükümetimiz yaş haddi konusunda mağduriyetimizi giderdi"

Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen son atamada yaş sınırının kaldırılmasının 28 Şubat sürecinde yaşanan mağduriyetleri bir nebze olsun giderdiğini anlatan Ak, "Sağolsun hükümetimiz yaş haddi konusunda mağduriyetimizi giderdi. Şu an gördüğünüz gibi öğretmenim" dedi.

Ak, şöyle dedi:

"Yaşadığımız sıkıntılardan dolayı bize destek olan ve mağduriyetimizi gideren büyüklerimize teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Bizim önümüzdeki engelleri kaldırdıkları gibi Allah da onların önlerindeki engelleri kaldırsın. Allah yar ve yardımcıları olsun."

Ak, Silopi'de Dicle Ortaokulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptığını aktardı.