AGD'nin "Perşembe Söyleşileri"

AGD'nin "Perşembe Söyleşileri"
AGD'nin "Perşembe Söyleşileri"
ŞIRNAK (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şırnak Şubesince düzenlenen Perşembe Söyleşilerinde bu hafta Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve...

ŞIRNAK (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şırnak Şubesince düzenlenen Perşembe Söyleşilerinde bu hafta Milli  Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk, "eğitimde yeni yönelimler" konulu sunum yaptı.

Bir otelde düzenlenen söyleşide, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve AGD'yi tanıtıcı sinevizyon gösterisinin ardından konuşan AGD Şırnak Şube başkanı Ferhat Toslak, eğitimin toplumların en çok önem verdiği konuların başında geldiğini ancak bunda aynı zamanda zorlandıklarını söyledi.

Daha sonra "eğitimde yeni yönelimler" konulu sunumunun yapmak üzere kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Öztürk, dünyada eğitim konusunda yeni arayışların sürdüğünü belirtti. 

Yeniliklerin içerisinine değişimin de olabileceğine dikkati çeken Öztürk, şöyle konuştu:

"Yeni dediğimiz şey içerisinde kısmen değişim barındıran bir şeydir. Değişim, pozitif yönlü ve negatif yönlü de olabilir. Değişime renk veren şey onun paradigmasıdır, niyetidir, varmak istediği vizyonudur, uzak hedefidir. Dolayısıyla yeni bir şey yaparak, insanlığa yeni bir katma değer üretmek, yeni bir şeyle katmak istiyorsanız, farklı br şey söylemeniz gerek. Bu farklı söylediğimiz şeyi de insanlığın hayrına, iyiliğine ve adaletin tesisine elverecek şekilde ifade etmeniz gerek."

Söyleşiye, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Sarı, İHH Şırnak Temsilcisi Eyyüp Böçgün, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.