Barış umudunu kilime işliyorlar

Barış umudunu kilime işliyorlar
Barış umudunu kilime işliyorlar
- Şırnaklı kızlar, PKK'ya silah bırakma çağrısıyla daha da artan barış umudunu kilime güvercin figürü dokuyarak gösteriyorlar - Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği Başkanı Atan: "Daha önce kanların döküldüğü noktada bugün kadınlarımız 'barış ve silahlar sussun' diyor. ?Çözüm sürecine en büyük destek budur"

ŞIRNAK (AA) - ŞABAN YILMAZ / EKREM PAYAN - Şırnak'ta genç kızlar, PKK 'ya silah bırakma çağrısıyla daha da artan barış umudunu kilime barışın simgesi olan güvercin figürü dokuyarak gösteriyor.

Yıllardır çatışmalarla anılan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği yerdeki Kasrik Beldesinde, yöreye özgü Jirki kilimlerinin yaşatılması amacıyla Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği'nce uygulamaya geçirilen ve İçişleri Bakanlığı'nca desteklenen "Kadınım Ben de Varım" projesinde 24 kız istihdam ediliyor.

Kınalı elleriyle ürettikleri kilimlerinden elde ettikleri gelirle aile bütçesine katkı sunarken aynı zamanda okul harçlıklarını da çıkaran kızlar, bölgeyi huzur ve güven ortamına kavuşturan çözüm sürecinin devam etmesini istiyor.

Çözüm süreciyle sona eren şiddet ortamının PKK'ya silah bırakma çağrısıyla daha da güzel hale dönüştüğünü belirten kursiyerler, barış umudunu kilimlere ilmek ilmek dokudukları güvercin, dilek ağacı ve gül figürleriyle ifade ediyor.

Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği Başkanı Hatice Atan, AA muhabirine, Şırnak'ta kadın istihdamına yönelik proje başlattığını söyledi. İçişleri Bakanlığı'ndan aldıkları 53 bin liralık hibeyle oluşturdukları kilim atölyesinde 24 kız öğrencinin kilim dokuduğunu dile getiren Atan, bunun karşılığında aylık 300'er lira maaş aldıklarını kaydetti.

"Barış sürecine herkesin katkısının olması gerektiğine inanıyoruz. Atölyedeki kızlar çözüm sürecine verdiği desteği kilimlere dokudukları figürlerle gösteriyor. Anneler gözyaşı dökmesin diye" ifadelerini kullanan Atan, şöyle konuştu:

"Çözüm sürecine kadınların katkısı büyük. Çünkü evladını kaybeden anadır, çocuğu askerde şehit düşen de anadır. Daha önce kanların döküldüğü noktada bugün kadınlarımız 'barış ve silahlar sussun' diyor. ?Çözüm sürecine en büyük destek budur." 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Atan, Kürt sorununun çözümü için adım atan herkese minnettar olduklarını belirterek, "Özellikle barışın elçisi, Kürt kadınlarının umudu sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'a çok teşekkür ediyorum. Bugün hiç dışarı çıkmamış genç kızlarımız gelip burada 'barış' diye haykırıyorsa, onun büyük emeği var" diye konuştu.

- "Bayrakta Kürtlerin de kanı var"

Kursiyerlerden Mine Sevim de iki yıldır çalıştığı atölyeden kazandığı parayla aile bütçesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Türk bayrağı dokuduklarını da vurgulayan Sevim, "Türk bayrağında Kürtlerin de kanı var. Çözüm sürecini destekliyor, silahların bırakılmasını istiyoruz. Kürt ve Türk kardeşliğinin sonsuza kadar devam etmesini istiyoruz. Bu yüzden Türk bayrağı dokuduk" şeklinde konuştu.

Firdevs Holat ise kilimlere güvercinleri, barışın daimi olması dileğiyle nakşettiklerini dile getirerek, bu şekilde çözüm sürecine katkı yaptıklarını söyledi.

 "Annelerimiz ve babalarımız ağlamasın" ifadelerini kullanan Sibel Şanlı da 3 yıl kursiyer olarak geldiği atölyede bir yıldan bu yana öğretmenlik yaptığını ve arkadaşlarıyla duygularını kilimlere dokuduklarını kaydetti.