Başbakan Yardımcısı Arınç, Şırnak'ta:

Başbakan Yardımcısı Arınç, Şırnak'ta:
Başbakan Yardımcısı Arınç, Şırnak'ta:
- "Memlekette kardeşlik olsun, barış olsun' diye çalışıyoruz. Herkes şunu bilsin ki her şeye rağmen bu süreci başlatan biziz ve büyük bir sabırla devam ettiren de biziz. Eğer bizde sabır olmasaydı, halkımıza verdiğimiz sözden vazgeçecek olsaydık, Çözüm Süreci olmazdı" - "Çünkü biz ne kadar iyi niyetliysek, ne kadar azimli, sabırlıysak maalesef başkaları o şekilde değil. Çözüm Sürecini bitirmek için bugüne kadar çok komplolarla karşı karşıya geldik"

ŞIRNAK (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Memlekette kardeşlik olsun barış olsun' diye çalışıyoruz. Herkes şunu bilsin ki her şeye rağmen bu süreci başlatan biziz ve büyük bir sabırla devam ettiren de biziz. Eğer bizde sabır olmasaydı, halkımıza verdiğimiz sözden vazgeçecek olsaydık, Çözüm Süreci olmazdı" dedi.

Arınç, Ankara'dan uçakla geldiği Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda, Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur, İdil Kaymakamı Ali Karakaya ve partililer tarafından karşılandı.

AK Parti Cizre İlçe Başkanlığını ziyaret eden Arınç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Çözüm Süreci'nin önemine değinerek, barış sürecinin garantisi olduklarını söyledi.

Arınç,  AK Parti'nin 7 Haziran seçimlerine çok güçlü bir şekilde girdiğini belirterek, "İnşallah bir hafta sonra bugün iktidar olduğumuzu milletimiz görecek yeni hükümetimiz süratle kurulacak ve Sayın Davutoğlu başbakanlığındaki hükümetimiz 'Durmak yok yola devam' diyecek. Hizmetlerini Ankara'da sürdürecektir" ifadesini kullandı.

"Kim ne yaparsa yapsın millet elini vicdanına koyacak, anasının ak sütü gibi helal oylarını kullanacak" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiçbir baskının, tehdidin tesiri altından kalmadan ve inşallah biz bu seçimlerde yüksek bir oy beklentisiyle çok milletvekili çıkaracağız. Herkese ilan ediyorum. Buna gönülden inanıyorum. Arkadaşlarımız zaten 24 saat çalışıyorlar. İnşallah 7 Haziran akşamı bütün iller bir tarafa, hemen hemen onlar geçmiş neticeleri itibarıyla çok değişmeyen sonuçlar alacak başarı olarak ama Şırnak bütün tahminleri alt üst edecek ve büyük bir oy alacak. Şimdiden hayırlı olsun. Kolaylıklar diliyorum. Başarılar diliyorum."

- Çözüm Süreci

Arınç, geçmişte Şırnak'a çok geldiğini, 1990'lı ve 2000'li yıllarda da geldiğini anımsatarak, "terörü bitirmek, silahtan uzaklaştırmak, herkesi kucaklamak ve artık cenazeler gelmesin; özellikle hanımlar, anneler gözyaşı dökmesin" diye çalıştıklarını dile getirdi.

Geçmişte yaşanan karanlık cinayetlere dikkat çeken Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"Memlekette kardeşlik olsun, barış olsun diye çalışıyoruz. Herkes şunu bilsin ki her şeye rağmen bu süreci başlatan biziz ve büyük bir sabırla devam ettiren de biziz. Eğer bizde sabır olmasaydı, halkımıza verdiğimiz sözden vazgeçecek olsaydık, Çözüm Süreci olmazdı. Çünkü biz ne kadar iyi niyetliysek, ne kadar azimli sabırlıysak, maalesef başkaları o şekilde değil. Çözüm Sürecini bitirmek için bugüne kadar çok komplolarla karşı karşıya geldik. Silahlı olaylar oldu, insanlarımız öldü ve maalesef terör korkunç dişini gösterdi. En azından 3-5 ay evvel Cizre'de ve bölgemizde yaşanan olaylara bakın ki nice insanlarımızı kaybettik ve kazılan sokaklarda ne kadar cinayetlerin işlendiğini hepimiz gördük."

Başbakan Yardımcısı Arınç, bölgede yaşananları çok iyi bildiklerini anlatarak, barış sürecinin Türkiye 'nin son şansı olduğunu vurguladı.

Barış sürecinin başarıya ulaşması gerektiğine dikkat çeken Arınç, şunları kaydetti:

"Hazreti Eyüp'ün sabrı bizde yok ama onu kendimize örnek alıyoruz. Masada olacağız bu işi bitirmek için söz veriyoruz. Bunun garantisi biziz. Birileri duysun diye söylüyorum, eğer AK Parti iktidardan giderse 'yerine kim gelirse gelsin' diyenler zil takıp oynamaya başlarsa AK Parti'nin olmadığı Türkiye'de Çözüm Süreci de yoktur. Bunu da bilsinler, ona göre hesaplarını yapsınlar. Çözüm Süreci varsa bizimle var. Çözüm Süreci'nin başladığı anda sona erdirecek olan da biziz çünkü biz halkımızı seviyoruz, onun üzülmesini, ağlamasını, gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Annelerin çocuklarının dağa çıkmasını, dağda ölmesini istemiyoruz. Onlar da bu ülkenin evlatları. Silah, şiddet bitsin. Herkes ne olacaksa bu topraklarda olsun. Herkes fikrini, inancını söylesin. Herkes silahsız, şiddetsiz siyaset yapsın; istediğimiz budur."

Daha sonra partisinin adliye binasının karşısındaki seçim bürosuna geçen Arınç, burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin birbirlerini eleştirmediğini belirterek, şunları söyledi:

"HDP'nin MHP 'yi eleştirdiğini, MHP'nin HDP'den söz ettiğini duydunuz mu? CHP 'nin HDP'ye, HDP'nin CHP'ye eleştiride bulunduğunu duydunuz mu? Onlar birbirlerini çok seviyorlar, iş birliği yapıyorlar ve tek bir şey istiyorlar: AK Parti yıkılsın. CHP bile diyor 'oy verip gitsinler' yani birileri oy verecek biz gideceğiz. Halbuki bana oy verirken kendileri gitmesi lazım. Tek düşündükleri var: AK Parti fazla oldu artık gitsin memleket yansın, yıkılsın, fakirleşsin, yoksullaşsın, Suriye, Irak olsun hiç önemli değil yeter ki AK Parti gitsin. Öyle yurtseverlik olmaz, biz her yerde çok açık bir şekilde diyoruz ki AK Parti'den daha iyisini bulursanız onlara oy verin ama oy verdiğiniz partinin de iktidara gelme şansı olsun."

Hiçbir muhalefet partisinin tek başına iktidara gelme şansının bulunmadığına işaret eden Arınç, bütün partilerin amacının AK Parti'yi aşağıya çekmek olduğunu bildirdi.

- "Sandıklar patlayacak, AK Parti tek başına iktidar olacak"

"Millet bizi sevdi en son yüzde 50 oy verdi ve biz üç dönem iktidar olduk" diyen Arınç, şöyle devam etti: 

"Ben barajı aşamazsam Türkiye'yi yıkarım' diyen yok. Bunların içerisinde 'yakarım' diyen, 'elime silah alırım' diyen, 'herkesi doğrarım' diyen yok. O zaman HDP de dahil hiçbir partinin ben barajı aşarsam milletime teşekkür ederim, o oy verdiği için aşacak ama oy vermez ise sen barajı aşamazsan dünyanın sonu değil. 'Bir kabahatim var ki millet bana oy vermedi' bunu söylemek yerine 'ülkenin sonu gelir ortalık berbat olur, şu şöyle olur, bu böyle olur' diyerek, tehditlerle oy almaya çalışmak, bir siyasi partinin yapacağı iş değildir. Burası dağ başı değildir. Köylüleri tehdit etmenin, şehre bu yolla baskıda bulunmanın, şantaj yapmanın yolu siyaset yolu değildir. Bir insan iki yoldan birini tercih eder. Siyaseti tercih etmiş ise siyasette şiddet olmaz. 'Ey millet sandık orada, ben de partiyim. Bana oy verirsen ben seni şöyle yöneteceğim' dersiniz. Yoksa şiddeti tercih ederseniz, o zaman siyaset dilini kullanamazsınız."

İnsanlara, milleti bitiren fitne odaklarının biteceği, Çözüm Süreci ve barış, ülkede kardeşlik olacağı dışında başka bir şey vadetmediğini anlatan Arınç, "Bana korktuğun için değil beni seviyorsan oy ver' diyorum. Allah'ın izni ile sandıklar patlayacak, AK Parti tek başına iktidar olacak, kaldığımız yerden tekrar yola devam edeceğiz" dedi.