Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Kaplan: - ''Din görevlilerinin sorumluluğu çok büyüktür. Bu kutsal görev aşk, emek ve samimiyet ister. Peygamber Efendimizin minberine, mihrabına, sahip çıkacağız"

ŞIRNAK (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdullah Kaplan, ''Din görevlilerinin sorumluluğu çok büyüktür. Bu kutsal görev aşk, emek ve samimiyet ister. Peygamber Efendimizin minberine, mihrabına, sahip çıkacağız'' dedi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Şırnak İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda ''Gençlik ve Namaz'' konulu etkinlik gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdullah Kaplan, etkinlikte yaptığı konuşmada, yeni neslin yetiştirilmesinde din görevlilerine çok büyük işler düştüğünü, sorumluluk almalarını ve gençlere her zaman görev bilincini aşılamalarını istedi.

Kaplan, din görevlilerinin sorumluluğunun çok büyük olduğunu hatırlatarak, ''Bu kutsal görev aşk, emek ve samimiyet ister. Peygamber efendimizin minberine, mihrabına, sahip çıkacağız. Allah bize bu vazifeyi layık görmüş. Bunun çok değerli bir emanet olduğunu bilmeliyiz'' ifadelerini kullandı.

- "Sadece cami inşa etmek yetmiyor"

Şırnak İl Müftü Vekili Mehmet Fatih Öztürk ise camilerdeki cemaat sıkıntısına değinerek, son günlerdeki olaylar nedeniyle camilerden kopmaların önüne geçilmesi için en büyük sorumluluğun din görevlilerine düştüğünü kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, camilerdeki cemaat azlığı sorununa dikkat çekmek amacıyla bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftasının temasını ''Cami ve Namazla Diriliş'' olarak belirlediğini anımsatan Öztürk, şunları kaydetti:

''Gerek Türkiye 'de gerek dünyada camilerimiz yükseliyor ama dolmuyor. Cemaatin çok azı camilerde namazını eda edebiliyor. Pek çok sebebin yanı sıra modern şehir hayatının getirdiği sorunlar da bunun nedenidir. Sadece cami inşa etmek yetmiyor. Kubbenin altında safları doldurmak, mihrapların önünde yürekleri buluşturmak, caminin asıl gayesine ulaşmak ve gönüllerin imanı için seferber olmak gerekiyor. Çocuklara camileri sevdirmek, genç kuşakların camiyle irtibatını kolaylaştırmak, gönül birliğine sahip olmak, cemaatimizle sağlıklı iletişim kurmanın yollarını aramak, bir sorumluluk olarak karşımızda duruyor.''

Programda ''Cami ve Namaz'' konulu sinevizyon gösterisinin ardından kompozisyon ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.