Cizre'de, 375 adet arılı kovan dağıtıldı

Cizre'de, 375 adet arılı kovan dağıtıldı
Cizre'de, 375 adet arılı kovan dağıtıldı
- Şırnak'ın Cizre ilçesinde, yüzde 70 hibe ile yürütülen projeler kapsamında 15 üreticiye 375 adet arılı kovan dağıtıldı.

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Cizre ilçesinde, yüzde 70 hibe ile yürütülen projeler kapsamında 15 üreticiye 375 adet arılı kovan dağıtıldı.

 Arı yetiştiricilerine yönelik geliştirilen proje ile ilgili bir açıklama yapan Şırnak İl Tarım Müdürlüğü temsilcisi Veteriner Hekim Görkem Kaya, bu projeyle Cizre'de 15 kişiye 25'er kovan arılı ve ballı kovan dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Proje kapsamında dağıtımı yapılan arı kovanlarının ve diğer malzemlerin maliyetinin yüzde 70'inin İl Özel İdare tarafından karşılandığını dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

"Çiftçilerden dağıtılan malzemlerin maliyetinin sadece yüzde 30'u alınacak. Bunların yanında 25 kg tırnak petek verona ilacı, 25 adet ana arı ızgarası, 25 adet ağız süzme makinesi, 1 adet arıcı seti, 1 adet vikstad alma, olarak şahıslara sunulmuştur. Dağıtımı yapılan arıların 'Kafkas Ana Arsı' olduğu tarafımızca sunulmuştur. Üreticilerimiz, sağlıklı ve bilinçli bir çalışma ile verimden faydalanacaklardır."

Cizre Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sarıyıldız ise, "Bizim bölgemizde arıcılık pek fazla yok. Hatta hiç yok. Milleti yeni alıştırmaya çalışıyoruz. Birinci görevimiz inşallah daha kapsamlı bir şeyler yapmaya çalışmaktır. Çiftçilerimize bu iş konusunda kendilerini yetiştirmelerini tavsiye eder, verdikleri destekten dolayı İl Özel İdaresi yetkililerine ve arıcılar birliği başkanı Habip Aşan'a teşekkür ediyorum" dedi.

Projeden faydalanan Kaya Köyü Muhtarı Mahmut Yıldız da, "Arı yetiştiriciliği ve arıların bal üretmesi güzel bir şeydir. Böyle güzel bir doğa ortamında bizlere dağıtılan arıların yapacağı organik bal, şeker hastalığını da iyi gelecektir. Ben bu arıları ticaret yapmak için değil, ailem için aldım" şeklinde konuştu.

Arıcılığı teşvik etme amacıyla 2015 yılında yüzde 70 hibe ile yürütülen projelerin toplam bütçesinin 3 milyon 644 bin 550 lira olduğu bildirildi.


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  Cizre

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  doğa

  ,

  lira

  ,

  ,

  açıklama

  ,

  2015