Cizre'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi

Cizre'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi
Cizre'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi
ŞIRNAK (AA) - Cizre'de yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting düzenlendi.Sur Mahallesi Çarkendala mevkiinde düzenlenen mitinge, HDP...

ŞIRNAK (AA) - Cizre'de yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting düzenlendi.

Sur Mahallesi Çarkendala mevkiinde düzenlenen mitinge, HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, DBP Kadın Meclisi Üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Mitingte Kürtçe konuşan Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Cizreli kadınlara kutlu olmasını diledi.

Irmak da, Çözüm sürecinin müzakereye dönüşmesinde Kürt kadınlarının payının olduğunu ifade ederek, "Dün tarihi bir adım atıldı. Kürt halkının bu süreçte çok büyük emekleri var. Silah bırakmadan önce birçok şeyin daha yapılması gerekiyor. Biz silahı demokrasi yolunu açmak için kaldırdık" dedi.

    Tuğluk ise, "Biz kadınlara onurlu bir barış için çok büyük sorumluluklar düşüyor. Hem kadın kimliğimiz için, katledilmemek, öldürülmemek için. Özgecan gibi katliamların olmaması için örgütlenmeliyiz. Başka türlü bu zalim erkekle baş edemeyiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından verilen konserde kadınlar eğlendi.