Cizre'de "bilim günleri"

Cizre'de "bilim günleri"
Cizre'de "bilim günleri"
ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) ve Cizre Kaymakamlığınca yürütülen Türkiye'nin ilk gençlik müzesi "Şehr-i Nuh Gençlik Müzesi Projesi"...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) ve Cizre Kaymakamlığınca yürütülen  Türkiye 'nin ilk gençlik müzesi "Şehr-i Nuh Gençlik Müzesi Projesi" çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Cizre ilçesinde, ŞÜ koordinatörlüğünde, Cizre Kaymakamlığı ile birlikte yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Türkiye'nin ilk gençlik müzesi olma özelliğini taşıyacak olan "Şehr-i Nuh Gençlik Müzesi Projesi" çalışmaları kapsamında okullarda çalışma yapan proje koordinatörleri ŞÜ Meslek Yüksekokulunda görevli öğretim görevlileri Ömer Nayci ve Barış Çiçek, Solak, Kocapınar, Aşağı Çeşme, Kurtuluş ve Huser köylerindeki ilkokullarda öğrencilerle bir araya geldi.

Köy okullarında bilim günleri düzenleyen görevliler, öğrencilerle birlikte bilimsel deneyler yaptı. 

Projede 8 farklı çalışma yürüttüklerini belirten Nayci, yaptığı açıklamada, gençlerin  sosyal ve bilişsel gelişimini temel alan, yaşadıkları çevreye ve evrensel değerlere tanıklık etmelerini sağlamak amacıyla bu projeyi düzenlediklerini ifade etti.

Cizre ilçesindeki tarihi İçkale bölgesinde Türkiye'nin ilk gençlik müzesi olma özelliğini taşıyacak olan "Şehr-i Nuh Gençlik Müzesi Projesi" çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, önümüzdeki günlerde restorasyon işlerinin bitiminin ardından müze malzemelerinin tarihi mekana taşıyacaklarını bildirdi.