Cizre'de sağlık hizmetlerine terör engeli

Cizre'de sağlık hizmetlerine terör engeli
Cizre'de sağlık hizmetlerine terör engeli
- Şırnak'ın Cizre ilçesinde cadde ve sokaklara kazılan hendekler nedeniyle tedavi için hastaneye ulaşmakta sıkıntı yaşayan vatandaşlar, terör örgütüne tepki gösterdi - Terör saldırıları nedeniyle vatandaşların acil vakalar dışında hastaneye gidememesi sonucu Cizre Devlet Hastanesine başvuran hasta sayısında büyük düşüş yaşandı - Sağlık-Sen Cizre Temsilcisi Anmal: - "Hastalar can güvenliklerinden endişe duyduklarından dolayı hastaneye gidemiyor. Bazı hastalar güvenli bir şekilde sağlık hizmeti almak için Batman, Şırnak ve Mardin'e gitmeyi tercih ediyor"

ŞIRNAK (AA) - Cizre ilçesinde PKK'lı teröristlerce kazılan hendekler ve kurulan barikatlar nedeniyle tedavi için hastaneye ulaşmakta güçlük çeken vatandaşlar, mağduriyet yaşıyor.

Terör örgütünce Sur, Yafes ve Nuh mahallelerinde gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle sağlık hizmeti almaları engellenen vatandaşlar, terör örgütüne tepki gösteriyor.

Bu mahallelerde hendek ve barikatların bulunduğu cadde ve sokaklara giremeyen 112 Acil Servis ekipleri, hastalara ulaşmakta güçlük çekiyor.

Sokakların büyük bölümünün ulaşıma kapalı olması nedeniyle açık yolları kullanmak zorunda kalan mahalle sakinleri, zaman zaman bir saate varan yolculuk sonucunda hastaneye ulaşabiliyor.

- "Acil olmayan vakalar dışında vatandaş hastaneye gitmiyor"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Cizre Temsilcisi Sabgatullah Anmal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan olayların vatandaşın sağlık hizmetine ulaşmasına engel olduğunu söyledi.

Sağlık personelinin hizmetin aksamaması için fedakarca çalıştığını vurgulayan Anmal, şunları kaydetti:

"Olaylar nedeniyle hasta müracaatında büyük düşüş yaşanıyor. Hastalar can güvenliklerinden endişe duyduklarından dolayı hastaneye gidemiyor. Acil olmayan vakalar dışında vatandaş hastaneye gitmiyor. Bazı hastalar güvenli bir şekilde sağlık hizmeti almak için Batman, Şırnak ve Mardin'e gitmeyi tercih ediyor." 

- "Hastamızı hastaneye götüremiyoruz"

Vatandaşlardan A.H.K, ilçe merkezinden Cizre Devlet Hastanesine ulaşımın en kısa sürede Yafes Mahallesi üzerinden sağlandığını söyledi.

Bu mahalledeki hendek ve barikatlar dolayısıyla yolların kapalı olduğunu belirten A.H.K, bu nedenle hastaların güçlükle hastaneye ulaştığını bildirdi. 

Sur Mahallesi'nde ikamet eden C.S. ise yaşanan olaylar nedeniyle ilçede yaşamın çekilmez hale geldiğini ifade ederek, "Sokaktaki hendeklerin içerisine patlayıcılar yerleştirildi. Bundan dolayı gece hastamızı hastaneye götüremiyoruz. Yaşanacak bir çatışmanın ortasında kalmaktan korkuyoruz" dedi.

Bu arada, Cizre'de 9 Kasım'da terör örgütü PKK mensuplarınca, polis aracına düzenlenen saldırıda roketatar mermisinin isabet ettiği Cizre Devlet Hastanesinde hasar gören diyaliz servisi ve acil servis ünitesinin onarımı tamamlanarak hizmet vermeye başladı.