Cizre'deki gerginlik

Cizre'deki gerginlik
Cizre'deki gerginlik
- Cizre ilçesinde dün hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, defnedildi

ŞIRNAK (AA) - Cizre ilçesinde hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, toprağa verildi.

Kazanhan'ın cenazesi Diyarbakır Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Cizre'ye getirilen Kazanhan'ın cenazesi, bir grup tarafından Asri Mezarlığına götürüldü. Mezarlıkta yapılan dini vecibelerin ardından Kazanhan'ın cenazesi defnedildi.

Defin işleminin ardından bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri olayın yaşandığı yere gitti. Burada grup adına açıklama yapan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, dün Demokratik Toplum Kongresi (DTK) heyetinin Cizre'de halka sağduyu ve barış çağrısı yaptığını hatırlattı.

"Silahların susup, barış sürecinin sonuca ulaşacağı bir dönemin beklentisi ve özlemi içindeyken, Cizre'de bir canın daha kaybedilmesini anlamak mümkün değil" diyen Elçi, yaşam hakkının hiçbir şart ve koşulda ihlal edilemeyeceğini ve kutsal olduğunu dile getirdi.

Elçi, şöyle dedi:

"Tüm vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya çağırıyor, hayatını kaybeden kardeşimizi rahmetle anıyor, acılı ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz."

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da, çocukların ölümünün kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Tüm çabamızla bu ülkede bir daha tek bir kurşun patlamasın, tek bir çocuk daha ölmesin diye uğraşacağız. Bu çabamızı çarpıtmak isteyenler amaçlarına ulaşamayacak" ifadelerini kullanan Sarıyıldız, ilçe halkına başsağlığı diledi.