Cizre'deki gerginlik

Cizre'deki gerginlik
Cizre'deki gerginlik
- Şırnak'ın Cizre ilçesine giden Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşları son dönemde yaşanan olayları kınadı

ŞIRNAK (AA) - Diyarbakır 'da faaliyet yürüten 38 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri Cizre'ye giderek, son dönemde yaşanan olayları kınadı.

İlçeye gelen aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği ve Sarmaşık Derneği temsilcilerinin yer aldığı heyet, ilk olarak HDP ve DBP İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Heyet daha sonra HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ve bazı partillilerle 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın hayatını kaybettiği olayın yaşandığı Yafes Mahallesine gitti.

Burada heyet adına açıklama yapan Devrimci Demokrat Kültür Derneği Genel Başkanı İmam Taşçıer, Cizre'de yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

"Diyarbakır'da faaliyet gösteren STK'lar olarak Cizre halkının yanında olduğumuzu, gerekirse saatlerce nöbet tutacağımızı ve onlarla aynı safta olduğumuzu bildirmek için buraya geldik" diyen Taşçıer, kamuoyunu bu tür olaylara sessiz kalmamaya davet ettiklerini belirtti.

Olayların faillerinin kısa zamanda ortaya çıkarılmasını beklediklerini dile getiren Taşçıer, yaşananları kınadıklarını kaydetti.

Açıklamanın ardından heyet ilçede yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.