Cizre'deki sokağa çıkma yasağı

Cizre'deki sokağa çıkma yasağı
Cizre'deki sokağa çıkma yasağı
- Şırnak Valisi Su: "7 terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 17 örgüt mensubu gözaltına alınmıştır. İlgili birimlerimizin yaptığı analizler çerçevesinde terör örgütünün kaybının bu süre zarfında 40-42 civarında olduğu değerlendirilmektedir" - "Operasyonlarda 25 polis yaralandı, 7 zırhlı araç hasar gördü"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında düzenlenen operasyonlarda 7 teröristin ölü ele geçirildiğini, 17 örgüt mensubunun gözaltına alındığını belirterek, "İlgili birimlerimizin yaptığı analizler çerçevesinde terör örgütünün kaybının bu süre zarfında 40-42 civarında olduğu değerlendirilmektedir" dedi.

Valilikte, beraberinde İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sami Özturhan ve İl Emniyet Müdürü Celal Sel ile açıklama yapan Vali Su, Cizre'de kamu düzeninin sağlanması, faaliyet gösteren terör örgütü  PKK  mensuplarının etkisiz hale getirilmesi, tuzaklanmış ve patlayıcı yerleştirilmiş hendek ve barikatların kaldırılarak, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasındaki operasyonların başarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Su, operasyonlarda bin 150 kilogram patlayıcı ve 39 bomba düzeneğinin imha edildiğini, 45 hendek ile barikatın bertaraf edildiğini vurgulayarak, "Ayrıca 7 terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 17 örgüt mensubu gözaltına alınmıştır. İlgili birimlerimizin yaptığı analizler çerçevesinde terör örgütünün kaybının bu süre zarfında 40-42 civarında olduğu değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Teröristlerin güvenlik güçlerine yönelik 21 roketatarlı, 19 el yapımı bombalı ve 2 tuzaklı bomba saldırısı gerçekleştirildiğini aktaran Su, "Operasyonlarda 25 polis yaralandı, 7 zırhlı aracı hasar gördü" diye konuştu.

- "Yeteri kadar market, fırın ve eczanenin açık tutulması sağlandı"

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı süre zarfında, vatandaşların başta sağlık hizmeti olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanması için azami özen gösterildiğine işaret eden Vali Su, şunları kaydetti:

"Cizre Devlet Hastanemize 2 bin 252 hasta müracaatı olmuş ve tedavileri gerçekleştirilmiştir. Bu süre zarfında 112 Acil Çağrı Merkezine 251 vaka çağrısı gelmiştir. Ancak, bu çağrılardan 68'ine, teröristlerin ambulanslara ateş etmesi, kurmuş oldukları bomba tuzaklı barikat ve hendekler sebebiyle maalesef ulaşılamamıştır. Ayrıca, 34 doğum vakasına da ambulans ve sağlık hizmeti sağlanmıştır. Bu hizmetler, Cizre Devlet Hastanesinde 11 doktor ve yeteri kadar sağlık personeli ile gerçekleştirilmiştir. Temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yeteri kadar market, fırın ve eczanenin açık tutulması sağlandı. Buralara ulaşılabilmesi için uygun ortam oluşturuldu."

Vali Ali İhsan Su, teröristlerin ateş etmesi sonucu 20 elektrik trafosunun hasar gördüğünü, arızalarının giderilmesiyle ilçede genel itibarıyla elektrik sıkıntısının yaşanmadığını söyledi.

"Vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, kamu düzenini bozan, her türlü faaliyetin üzerine, hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla gidilecektir" ifadesini kullanan Su, sokağa çıkma yasağı boyunca göstermiş oldukları duyarlılık için Cizrelilere ve teröristlerin tehditlerine rağmen market, fırın, bakkal ile eczanelerini açık tutan esnafa teşekkür etti.

- Teröristler yoldan geçenlere ateş etti

Cizre'de çocuklara, yaşlılara, hamilelere ve yoldan geçenlere teröristlerce saldırı yapıldığını ifade eden Su, "Çevre yolunu trafiğe açtığımız zaman yoldan geçen sivil araçlara da uzun namlulu silahlarla saldırmışlardır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için çevre yolunu zaman zaman trafiğe kapatmak zorunda kaldık" diye konuştu.

Vali Su, kapatılan hendeklerden arta kalan molozların kaldırılması işinin Cizre Belediyesinin görevi olduğunu anımsattı.

Kaymakamlığın, konuyla ilgili görüşmelerde bulunduğu belediye yetkililerine gerekli talimatı verdiğini işaret eden Su, sözlerini şöyle tamamladı:

"Maalesef belediye yetkilileri şu ana kadar 'yapacağım, yapıyorum' gibi yanıtlarla meseleye duyarsız kalmıştır. Vatandaşımızın normal hayatına dönebilmesi için herhangi bir faaliyet yapmamıştır. Biz bu hendekleri bombalardan ve patlayıcılardan arındırdık. Bundan sonra bunların temizlenmesi gerekiyor. Eğer belediyemiz bu temizliği yapmazsa yarın terör örgütü mensupları yine buralara patlayıcılar yerleştirebilir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği tehlikeye girebilir. Bu da belediyemizin en büyük sorumluluk alanıdır."