Cizre'deki vatandaşlardan teröre tepki

Cizre'deki vatandaşlardan teröre tepki
Cizre'deki vatandaşlardan teröre tepki
- Açılan hendeklerin kapatılması, mayınlı barikatların kaldırılması ve bölgedeki teröristlerin yakalanmasına yönelik operasyonlar nedeniyle bir haftadır uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Şırnak'ın Cizre ilçesinde vatandaşlar teröre tepki gösterdi - Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan vatandaşlardan Osman Kartal: - "Çatışmalardan dolayı çok korktuk. Çocuklarım ve torunlarımla bir hafta boyunca 7 kişi evimizin bodrum katında kaldık" - Osman Aydın: - "Kürtlerin savunucusu olduklarını iddia edenler bizim sırtımızdan maaş alıp sadece suyu bulandırıyorlar. Biz barış istiyoruz. PKK'nın şehirde bizi daha fazla perişan etmesini istemiyoruz. Bunlar kendi halkını mayın tuzaklayıp öldürten bir ideolojiye sahipler" - İlyas Gözüngü: - "Onlar hendek kazdığı ve karşılık verdiği için olaylar başladı. Sokakların hepsi kazılmış durumdaydı. Bunu tasvip etmiyoruz. Buna karşıyız. Her çıkan kişiyi vuruyorlardı"

ŞIRNAK (AA) - Bir hafta süren sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşayan vatandaşlar, terör örgütü PKK 'ya tepkisini dile getirdi.

Açılan hendeklerin kapatılması, mayınlı barikatların kaldırılması ve bölgedeki teröristlerin yakalanmasına yönelik operasyonlar nedeniyle 4 Eylül 20.00'de başlayan sokağa çıkma yasağının bugün 07.00'de sona ermesiyle evlerinden çıkan vatandaşlar teröristlerin ilçelerinde oluşturduğu tahribatın şokunu yaşadı.

Yakınları ve komşuları ile hasret gideren ilçe sakinleri yaşadıkları huzursuzluğun ve korkunun son bulmasını diledi.

- Bir hafta evlerinin bodrum katında yaşamışlar

Nur Mahallesi sakinlerinden Osman Kartal, ilçedeki çatışmalardan dolayı yaşadıkları korkuyu AA muhabirine gözyaşları içinde Kürtçe anlattı.

Çatışmalardan büyük endişe duyduklarını ifade eden Kartal, "Çatışmalardan dolayı çok korktuk. Çocuklarım ve torunlarımla bir hafta boyunca 7 kişi 3 katlı evimizin bodrum katında kaldık" dedi.

- "Biz huzur istiyoruz"

İlyas Gözüngü, yasak boyunca evden hiç dışarı çıkmadıklarını belirterek, sokakların geneline hendek kazıldığını mağdur olduklarını söyledi.

"Onlar hendek kazdığı ve karşılık verdiği için olaylar başladı. Sokakların hepsi kazılmış durumdaydı. Bunu tasvip etmiyoruz. Buna karşıyız. Her çıkan kişiyi vuruyorlardı" diyen Gözüngü, sokaklara çuval dolusu malzemelerle barikat kurulduğunu aktardı.

Olaylar nedeniyle elektriksiz ve susuz kaldıklarına anlatan Gözüngü, "Biz huzur istiyoruz. Çatışmaların olmasını, insanların ölmesini istemiyoruz. Bu çatışmalara sebep olanları tasvip etmiyoruz. Halk bu çatışmalardan zarar görüyor" diye konuştu.

Osman Aydın, Kürtçe, İslamiyet'e göre tüm müminlerin kardeş olduğunu vurgulayarak, olaylardan duydukları üzüntüyü aktardı.

- "PKK'nın şehirde bizi daha fazla perişan etmesini istemiyoruz"

"Kürtlerin savunucusu olduklarını iddia edenler bizim sırtımızdan maaş alıp sadece suyu bulandırıyorlar. Biz barış istiyoruz. PKK'nın şehirde bizi daha fazla perişan etmesini istemiyoruz. Bunlar kendi halkını mayın tuzaklayıp öldürten bir ideolojiye sahipler" ifadelerini kullanan Aydın, şunları dile getirdi:

"Allah Kur'an-ı Kerim'de, 'Sen Türk, sen Kürt sen Arapsın' demiyor. 'Müminler kardeştir' diyor. Bu ırkçılığı yapıp bizi aç, susuz, elektriksiz ve sefil bir halde bıraktılar. İnsanların evleri perişan oldu. Bu mu Kürtlük? Biz böyle Kürtlük istemiyoruz. Müslümanız onlar gibi batıl inançları olanlardan asla olmayacağız. Bize şehirde bu huzursuzluğu vermelerini istemiyoruz. Tek isteğimiz huzur, birlik ve kardeşlik. Savaş, çatışma istemiyoruz. Rabbim bu ateşe su döksün. Allah bizi beraber ve kardeş eylesin. Allah bir daha bugünleri Müslümanlara yaşatmasın. Hakkı hak, batılı batıl bilenlerden eylesin."

Mehmet Yıldız ise, "İçinde bulunduğumuz nahoş durumun bir an an önce bertaraf olmasını, o eski huzurun tekrar geri gelmesini önce Allah'tan sonra da devlet büyüklerimizden istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yıldız, yaşanan olumsuzlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Kim bu zulme çanak tutuyorsa Allah onun belasını versin" ifadelerini kullandı.