Cizreli çocuklar "bombasız sokak" istiyor

Cizreli çocuklar "bombasız sokak" istiyor
Cizreli çocuklar "bombasız sokak" istiyor
- Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lı teröristlerce kazılan hendeklere ve yola yerleştirilen patlayıcılar nedeniyle korkudan dışarı çıkamayan çocuklar, eskiden olduğu gibi sokaklarda rahatça oynamak istiyor - Cizreli çocuklardan Muhammed Abut: - "Teröristlerin sokaklara döşediği mayınlar yüzünden çıkıp, oynayamıyoruz. Rüyalarımızda patlayan bombalar görüyoruz, korkuyoruz" - Hamza Sarboğa: - "Biz barış istiyoruz ama teröristler izin vermiyor. Oyun oynamak istiyoruz, ölmek istemiyoruz"

ŞIRNAK (AA) - ŞABAN YILMAZ / ZEKERİYA GÜNEŞ - Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK 'lı teröristlerce kazılan hendeklere ve yola yerleştirilen patlayıcılar nedeniyle korkudan dışarı çıkamayan çocuklar, eskiden olduğu gibi sokaklarda rahatça oynamak istiyor.

Cizreli çocuklardan 9 yaşındaki Muhammed Abut, AA muhabirine, teröristlerce kazılan hendeklerin araçların ve ambulansların geçişini engellediği gibi oyunlarına da engel olduğunu söyledi.

"Teröristlerin sokaklara döşediği mayınlar yüzünden çıkıp, oynayamıyoruz" diyen Abut, "Uyurken rüyalarımızda patlayan bombalar görüyoruz, korkuyoruz" ifadesini kullandı.

Abut, hendeklerin kapatılmasını istediklerini belirtti.

- "Oyun oynamak istiyoruz, ölmek istemiyoruz"

Çocuklardan Hamza Sarboğa (12) ise patlayıcılar nedeniyle sokaklarda rahatça oyun oynayamadıklarını dile getirdi.

Anne ve babasının da hendekler nedeniyle çarşıya, hastaneye rahatlıkla gidemediğini anlatan Sarboğa, "Babam işe araba ile gittiğinde hendek kazıldığı zaman günlerce eve gelemiyor. Hendeklerdeki bombalı tuzaklar, biz çocuklar için çok tehlikeli. Mayına basan arkadaşlarımızın eli ayağı kopuyor" diye konuştu.

"Bunun sebebi, PKK'nın sokaklarımıza döşediği mayınlardır. Bu mayınlar bizleri de tehdit ediyor. Biz barış istiyoruz ama teröristler izin vermiyor. Oyun oynamak istiyoruz, ölmek istemiyoruz" ifadelerini kullanan Sarboğa, hendeklerin kapatılmasını ve mahallede korkusuzca oynamak istediklerini söyledi.

- "Çocuğuz ve hiçbir suçumuz yok"

Hüsna Gözüngü (9) de çocukların bir suçu olmadığını ve oyun haklarının engellenmemesi gerektiğini belirtti.

Patlama seslerinden gece uyuyamadıklarını anlatan Gözüngü, "Neden bize böyle yapıyorlar? Kardeşlik istediğimiz halde neden bu olaylar oluyor?" dedi.

Terör olaylarının son bulmasını isteyen Gözüngü, "Sonuçta mağdur olan biziz. Çocuğuz ve hiçbir suçumuz yok" ifadesini kullandı.

- Küçük Fırat ve Tahsin terörün kurbanı olmuştu

 Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 30 Ağustos'ta, terör örgütü PKK mensuplarınca yola yerleştirilen patlayıcının askeri aracın geçişinden kısa bir süre önce infilak ettirilmesi sonucu, evden ekmek ve sebze almak için çıkan 13 yaşındaki Fırat Sımpil hayatını kaybetmişti.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 Eylül 'de, teröristlerin poşet içerisinde bir evin damına bıraktığı patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralanan 2 çocuktan 9 yaşındaki Tahsin Uray, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.